Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • De fem beboerne får nå heve kjøpet av leilighet i Ladegårdsgaten.

    FOTO: MARIT HOMMEDAL/SCANPIX

- Vanskelig å holde tårene tilbake

De fem beboere i Ladegårdsgaten i Bergen får hevet leilighetskjøpet. Det slo Høyesterett fast i dag.

I mai i år vant fem beboere i Ladegårdsgaten mot eierskifteforsikringsselskapene AmTrust og Anticimex i Gulating lagmannsrett og fikk medhold i å heve kjøpet av leilighetene sine. Men forsikringsselskapene anket saken helt til Høyesterett. Og i dag fastslo Høyesterett at alle beboerne får hevet leilighetskjøpet sitt.

- Det var vanskelig å holde tårene tilbake, sier Håvard Kleppe til bt.no.

Han er en av de fem beboerne som endelig kan se fremover. De siste dagene har han gått og kvidd seg til avgjørelsen fra Høyesterett. 

- Jeg vet ikke hva jeg skal si. Det er helt fantastisk. Det betyr at jeg endelig kan komme meg videre og kan kjøpe meg leilighet igjen.

- Julen blir fantastisk

Han forteller at det har vært en tung tid.

- Jeg har kommet meg flere steg videre i dag. Nå blir julen helt fantastisk. Dette skal feires på byen i kveld.

Beboernes advokat, Jakob Chr. Christensen i advokatfirmaet Kyrre forteller at de i tillegg til å vinne i Høyesterett også får saksomkostningene dekket .

- Dommen falt i dag klokken ti og jeg har kun fått snakket med en av klientene mine. Hun jeg snakket med var overlykkelig og sa at det var den beste julegaven hun kunne få, sier han.

Betydning for flere

Christensen forteller at denne dommen antagelig vil få betydning for også syv andre beboere i Ladegårdsgaten.

- Det er blant annet fem saker som ligger på vent i Bergen tingrett og jeg tviler på at eierskifteforsikringsselskapene vil gå videre med disse, sier han til bt.no.

Da det ble klart at forsikringsselskapene anket til Høyesterett, mente Christensen at beboerne i Ladegårdsgaten ble «ofret» for å finne ut hva som er riktig juss på området. Det partene var uenig om var når reklamasjonsfristen begynte å løpe.

- Når reklamasjonsfristen begynner å løpe, er et spørsmål det er lite rettspraksis på. Det har heller ikke vært prøvd i Høyesterett før, sa Christensen til bt.no i august i år.

Rasfarlige leiligheter

De fem boligeierne bodde i tre leiligheter i Ladegårdsgaten 64–76. Leilighetene ble kjøpt i 2006 og 2007, og det ble tegnet eierskifteforsikring i forbindelse med kjøpene.

3. juli 2009 måtte 15 leiligheter fraflyttes på grunn av rasfare. Det ble oppdaget setningsskader på opptil 30 centimeter i blokken.

Da de ble klar over hvor omfattende skadene på huset var, ba de fem beboerne om å få opphevet kjøpet av leilighetene. Forsikringsselskapene Anticimex og AmTrust mente imidlertid at reklamasjonsfristen var ute. Men dette var altså tingretten, lagmannsretten eller Høyesterett ikke enig i.

Siste fra seksjon

Ladegårdsgaten 64-76

Boligselskapet Ladegårdsgaten saksøkte kommunen og krevde erstatning på 110 millioner kroner. Bygningen fra 1921 har store setningsskader.

15 leiligheter har vært evakuert siden høsten 2009. Beboerne hevder skadene skyldes sprengningsarbeider i forbindelse med ny kommunal vann- og avløpstunnel like under boligkomplekset.

I tingretten ble kommunen dømt til å betale 68 millioner kroner til boligselskapet, i tillegg til 7,5 millioner kroner i individuelle erstatninger og saksomkostninger.

I mai i år vant beboerne også i Gulating Lagmannsrett. Bitte lille julaften 2011 vant de i Høyesterett.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?

Boliger til salgs