Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Svært fargeglade møstrede tapeter dominerer eneboligen i Bergen.

    FOTO: FOTO: PRIVATMEGLEREN/FINN.NO

  • FOTO: FOTO: PRIVATMEGLEREN/FINN.NO

  • FOTO: FOTO: PRIVATMEGLEREN/FINN.NO

  • Dette var sannsynligvis denne utsikten kjøperne bladde opp en ekstra million for. «Panoramautsikt over fjorden, sol til den går ned», heter det i annonsen. - Det er 180 graders utsikt over fjorden og gode muligheter til å bygge ut, sier megler Svein Erik Ellingsen.

    FOTO: FOTO: PRIVATMEGLEREN/FINN.NO

Dette gikk 900.000 over takst

- Jeg har meglet i 30 år, men det er lenge siden jeg solgte 1 million over prisantydning, sier megleren.

Interessen var formidabel da Privatmegleren la ut en frittliggende enebolig i Mjølkeråen i Åsane i Bergen.

Det ble registrert 6000 treff på Finn-annonsen allerede før visningen, der 120 dukket opp. 30 skrev seg på listen og 10 la inn bud på stedet.

Flott utsikt

Huset, som var et dødsbo, ble solgt etter en dag for 3,5 millioner kroner.

Det var 1 million over prisantydning, og 900.000 kroner over takst.

Les også

Tilbyr gratis hus på landet

Boligbyggere lokker Oslofamilier med ny enebolig gratis ett år.

- Det trengs full oppgradering innvendig, men det er gode muligheter for å bygge ut og det er 180 graders utsikt over fjorden, sier megler Svein Erik Ellingsen til bt.no.

Badet og kjøkkenet er originalt fra 1963.

Det ligger for øvrig en kanonstilling fra krigens dager rett nedenfor huset, der også to arvinger har skilt ut tomter.

La inn bud fra Nordsjøen

Boligen har tre soverom, men primærrommene teller bare 88 kvadratmeter. Det gir en kvadratmeterpris på snaue 40.000 kroner.

Det var en oljearbeider som stakk av hovedgevinsten. Han bød fra Nordsjøen, etter at konen hadde sett huset.

- Det var tre budgivere som var med veldig høyt opp. Jeg har meglet i 30 år, men det er lenge siden jeg solgte 1 million over prisantydning, sier Ellingsen.

Les også

Joanna og Olav Gundersen, samt Oscar (7), Jonatan (5) og Sanna (2), bor i en borettslagsleilighet mens de venter på at saken deres skal ankebehandles.

Kjøpte drømmetomt - fikk kun bygge 50 kvm hus

Nå risikerer de å måtte vente nesten fem år på en endelig avklaring om salget var ulovlig.

Bt.no har vist bildene av huset til vår interiørblogger Einar Nilsson, også kjent fra Tid for hjem på TV 2. Han har studert tapeter i USA.

- Jeg fikk en innføring i all slags tapeter da jeg hadde privat læretid fra 2004 til 2006. Det var ingenting som liknet på dette på pensum, sier Nilsson lattermildt.

Vanlig før

Likevel er ikke stilen helt ukjent. Liknende varianter fantes i mange norske hjem for førti år siden.

- Dette er representativt for det småpsykedeliske tidlige 70-tallet. Hippietiden og flower power sender sitt ekko gjennom huset, særlig i soverommet med grønt teppe og gyllen blomstertapet. Det er en del Woodstock-duft av den grønne floraen. Øynene blir teppebombet med repeterende blomstermotiv i brunt og grønt. Det er voldtekt av det visuelle. Er det et vellykket forsøk på å beskue verden gjennom et kaleidoskop? undrer Nilsson.

- Det ser ikke ut som det er gjort noe siden 1972. Men dette kan bli mote igjen, det har kommet tilbake i retroblaff allerede. Hvis man tar det stiligste og kombinerer med hvite hyller, kan det bli raffinert, sier han.

- Jeg skjønner jo at det ikke er derfor de har kjøpt huset. De nye eierne har en malejobb foran seg, men de har sikkert sett for seg hvordan de kan få det skikkelig, sier Einar Nilsson.

«Folk lo litt»

Selv om megler Ellingsen ikke nevner interiøret med ett ord i annonsen, er han ikke helt enig i vurderingen.

- Folk lo litt, men det var ingen som kommenterte tapetene. De visste hva de gikk til etter å ha sett bildene på internett, sier Ellingsen.

Han kan ikke huske at de som fikk tilslaget, sa noe spesielt om det innvendige.

Og hvis du likte det, sier Nilsson at det finnes en butikk i Skostredet som fører slike tapeter.

- Det er mulig å få kjøpt en god del av det, om man er flink til å lete og spørre seg frem. De fleste store byer som Stockholm, København og Berlin har egne butikker. På nettet er det mulig å finne både vintage og reproduksjoner, sier han.

Følg Aftenposten Bolig på Facebook

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Badet er fra 1963 og må oppgraderes. FOTO: FOTO: PRIVATMEGLEREN/FINN.NO

FOTO: FOTO: PRIVATMEGLEREN/FINN.NO

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?

Boliger til salgs