• En plastpose påtrykket et bilde av kunstneren David Hockney er tapet opp på kjøleskapdøren til Tone Dalen.

    FOTO: Morten Uglum

Hjelp, hvordan møblere veggen?

Vi bør bruke like mye tid og krefter på å dekorere veggene som vi bruker på å møblere resten av hjemmet. Det mener kunstformidler Tone Dalen.

- Alt kan henges på veggen, fastslår Tone Dalen.

- Utgangspunktet må være at vi er sjef i eget hjem.

På tross av over ti års erfaring som kunstformidler og kunstinnkjøper for næringslivet, er Dalen usnobbet når hun skal gi råd om hva folk kan henge opp på veggen hjemme.

Valgets kval

Norske lommebøker er stort sett velfylte, og vi har bokstavelig talt en hel verden av muligheter når vi skal handle inn plakater, malerier eller kunstverk til hjemmet. Valgets kval kan oppleves lammende.

Det kan være smart å begynne jakten med å oppsøke institusjoner som Henie Onstad Kunstsenter, Kunstnernes Hus eller Samtidskunstmuseet. Opplever du at noe av kunsten treffer deg, så spør ansatte om kunstneren har et galleri han samarbeider med. Der finner du ofte flere verk av ham.

Kunstnerstyrte gallerier eller gallerier drevet av kunstnernes interesseorganisasjoner, som Norske Grafikere eller Tegnerforbundet, kan også være lurt å sjekke ut. Om man vil ha fotokunst på veggen, er Fotogalleriet et naturlig valg.

Verdifullt, ikke dyrt

Penger vil kunstformidleren nødig snakke om, det får komme etter at man har bestemt seg for hva man vil ha.

- Folk bruker mye penger og tid på å innrede hjemmene sine. Hvorfor ikke legge like mye krefter i å velge ut hva vi skal ha på veggene? Kunstnere flest har lang utdannelse og mange års arbeidserfaring. Ingen setter spørsmålstegn ved prisen på en masseprodusert sofa, men et originalt kunstverk skal ikke koste noe. Det er en rar tanke.

- Ikke alle har 15 000 eller 50 000 kroner når de skal handle bilder?

Galleriene kan være skattkamre, ifølge Tone Dalen(t.v.) og Solveig Lønseth.

FOTO: Signe Dons

 

- Nei, det er klart. Men om du finner en kunstner du liker, så spør galleristen om det finnes andre arbeider av ham til en mer overkommelig pris. En fotokunstner vil for eksempel ofte ha arbeider i ulik størrelse og opplag, slik at du kan finne et arbeid som passer både vegg og lommebok.

En del kunstnere jobber med ulike medier som maleri, foto, tegning eller trykk. Generelt vil arbeider på papir være rimeligere enn malerier. Har du ikke råd til et bra kunstverk, så heng opp en plakat.

- Det er bedre med en innrammet plakat av en bra kunstner enn et maleri av en dårlig en.

Kunst og kvalitet

Det eneste Dalen fraråder uerfarne kunstkjøpere er nettshopping. Handler man i et seriøst galleri, borger galleristen for kvaliteten på kunstnerskapet og kunstverket.

Seriøse gallerister gir også riktig informasjon om opplag.

Andre tegn på kvalitet er kunstnerens CV; hvor hun har hatt utstillinger og hvem som har kjøpt henne inn til sine samlinger. Informasjonen finner du lett med et Google-søk på kunstneren.

På galleriet Lautom på Bislett er eier Randi Thommessen i gang med å forberede neste utstilling.

Først og fremst stiller hun ut unge, lovende kunstnere. Etter kun fem år som gallerieier, inviteres hun som utstiller til prestisjefylte kunstmesser i Europa.

- Om kundene mine har et budsjett, er det helt greit å fortelle det til meg. Kanskje har jeg noe som passer i arkivene av nettopp den kunstneren de vil kjøpe.

Plastpose og pubkunst

Hjemme hos Tone er det en avslappet stil. En plastpose påtrykket et bilde av kunstneren David Hockney er tapet opp på kjøleskapdøren.

Tone reiser mye for å følge med i kunstverdenen, bæreposen plukket hun med seg fra museumsbutikken til Royal Academy of Arts i London i vinter.

Hun kom hjem til et snøhvitt Oslo og fikk behov for Hockneys farger rundt seg.

Da viste posen seg kjekk å ha. I stuen henger en spesiallaget ramme som hun setter oppslåtte kunstbøker i.

Så har hun stadig noe nytt å se på.

- Dette bildet er jeg glad i, Tone peker på et bilde med teksten «I’m getting much better». Det er mine ord for dagen - hver dag. Jeg la merke til et verk av kunstneren på stampuben min i Amsterdam. Senere kom jeg tilfeldigvis forbi galleriet hans da han hadde utstilling og så kjøpte jeg med meg dette trykket.

- Flytt bildene rundt

Rundt på veggene i de tusen hjem er det antagelig ikke uvanlig med en miks av bilder fra de store interiørkjedene, utstillingsplakater, keramiske fat og arbeider fra lokale kunstnere.

Tone mener man kan skape variasjon i det man allerede har ved å sette det sammen etter tema, farger, svart/hvitt, like rammer eller kunstner.

- Flytt bildene rundt og se hvor de henger best. Skal bildene henge på rad, heng dem slik at de har lik høyde i nederkant eller samme midtlinje. Lik høyde i bildenes overkant, virker fort svevende. Bildene får ikke feste i rommet.

Tone Dalen vil ikke være med på at det finnes pinlig kunst, som for eksempel bilder av kunstnere man er litt flau over å ha på veggen.

Nei, dette handler om «what makes you happy», ler hun. - Kunstpolitiet kommer jo ikke hjem til oss. Med mindre vi inviterer dem.

Les også:

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Kunstbyen Oslo

  • Nesten hver torsdag og fredag åpner en ny utstilling i Oslo.
  • I bydelene finnes det en del lokaler der kunstnerne selv stiller ut sine arbeider.
  • På Grønland finner du blant annet Melk, Galleri Maria Veie og 1857.
  • I sentrum finner du Galleri Riis, Rod Bianco eller Brandstrup.
  • På Frogner/Skillebekk ligger OSL Contemporary, Galleri K, Christian Torp og flere.
  • Nettstedet www.u-f-o.no er en god guide til utstillinger av samtidskunst i byen.

Tone Dalen

  • Har jobbet med kunstformidling til næringslivet i over ti år. Hun er selvstendig næringsdrivende og tar på seg alt fra enkeltinnkjøp til innkjøp for hele bygg.
  • Hun har jobbet mye med innkjøp og integrering av kunst på blant annet cruiseskip.
  • Les mer på www.tonedalen.no

Flere bilder

På veggen over har Tone Dalen bildet<i> I`m getting much bette</i>r av Tim Ayres og kunstbok plassert i en ramme.

Tone Dalen har fått spesiallaget en ramme som hun kan ha kunstbøkene sine i. Slik kan hun glede seg over stadig nye bilder. FOTO: Morten Uglum

<b>Lautom</b>

Tone Dalen diskuterer bildeoppheng med gallerieier Randi Thommessen på Galleri Lautom. FOTO: Morten Uglum

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?