Mest delt
- Fukt i huset like farlig som passiv røyking
Ungdom drikker som foreldrene
Løs kabel kan ha «lurt» forskere som tvilte på Einstein-teori
- Jarle Andhøy har ført oss bak lyset
-
I garasjens første etasje går det i rødt og sort, fordi det er disse fargene Alf Andreassen liker. Rundt omkring i rommet pryder utklipp, blader og pokaler han har vunnet med sin Plymouth Cuda 1970.FOTO: ALLE FOTO: MONICA STRØMDAHL
-
-
Verktøyet har fått plass på veggen i garasjen. -
Andreassens Plymouth Cuda 1970 ble kåret til norges flotteste bil 2011 da Bilsport arrangerte grensetreff i August. Eier Alf Andreassen, Prosjektleder Tommy Larssen og Salgsjef Per Sårheim beundrer «monsteret».
Konge i eget rom
Så hyggelig har Alf Andreassen det i garasjen at det hender han sover over der.
AV: eldrid oftestad
Les om flere kreative garasjer:
Tour de garage - foretrekker sykkel fremfor bil i garasjen.
- Jeg bor i feil land, sukker Alf Andreassen (49).
Han kjører ut av Bodø og passerer byggefelt etter byggefelt, samt Saltstraumen, før han er hjemme på Misvær og kan gå inn i garasjen sin.
Det er ikke så mange med hans lidenskap for Amcar i Bodø-området. Og han drar det litt lenger enn andre med sin to etasjes garasje i USA-design. I første etasje holder vidunderbilen hans til, mens ovenpå har han laget til et lite festlokale, trimrom og solarium.
I 2005 flyttet en Plymouth Cuda 1970 inn. Og etter iherdig skruing og mekking ble bilen i fjor kåret til Norges flotteste, og med Skandinavias flotteste motorrom.
- Den prisen er jeg er mest stolt av, smiler Andreassen og viser frem en av de 26 pokalene han har mottatt for bilen.
Har du en morsom eller spesiell garasje? Send bilder og informasjon til aftenpostenbolig@aftenposten.no
Sort og rødt
Garasjen er egentlig en rødmalt låve fra 1957, som hører med til det nedlagte småbruket som Andreassen kjøpte i 1999. Men det skulle gå noen år før låven kunne ombygges til en garasje. Først måtte hønene, fasanene og påfuglen flytte ut.
- Den var full av møkk, så rommet trengte grundig rengjøring.
Så ille var det at Andreassen valgte å legge panel på veggene, det hjalp ikke bare å vaske dem. Etter at de hadde vært hvite en stund, valgte Andreassen å male dem røde. Gulvet består av svarte og røde plastruter.
- Hvordan tenkte du da du innredet garasjen?
- Hva?
- Hvorfor valgte du for eksempel rødt og sort?
- Jeg liker rødt og sort, akkurat som jeg liker hvitt og sort. Og så passet det til Cuda-en. Møblene har jeg overtatt når vi har skaffet oss nye til huset. Noen har jeg fått fra andre.
Heller bil enn interiør
Andreassen vil heller snakke om bil enn interiør.
Den utgjør halvparten av garasjerommet i første etasje.
Han viser frem avisutklipp på veggen, bilblader i stativer og diverse pokaler.
Verktøyet er sirlig sortert i skuffer og på veggen. Her er det meste på stell.
- Jeg liker å ha det ryddig og rent. Hvis det er rotete og skittent her, går det så lett i ball.
Selv inne i motoren på muskelbilen er det ikke spor etter olje og møkk.
Garasjens alkohollov
Han er ikke sikker på hvor mye tid han bruker i garasjen, men siden han jobber turnus i Nordsjøen, går det med en del timer hver dag når han er hjemme.
Men han innrømmer at det hender kona har funnet ham sovende i en av de to godstolene klokken syv om morgenen.
- Jeg liker å ha noe å gjøre når jeg er hjemme. Det frister ikke å bare sitte i sofaen.
Andreassen inviterer gjerne andre inn i garasjen, og det hender at presten i et av nabohusene stikker innom.
- Hvis han ser at lyset er på, kommer han innom en tur for å ta seg en øl. En slik prest kan jeg like, ler han.
Har du en morsom eller spesiell garasje? Send bilder og informasjon til aftenpostenbolig@aftenposten.no
Stue med karaoke
Men når presten eller andre gjester har forsynt seg av øl fra garasjekjøleskapet som står i et av hjørnene, er det én regel som råder.
- Er det over 0,2 i promille, går vi opp i annen etasje.
Da er det opp den smale trappen som Andreassen har snekret selv, til stuen med karaokeanlegg.
Og stuen pyntet med amerikanske detaljer, som jukeboks, Elvis-figurer og diverse glinsende bilder med umiskjennelige Amerika-symbolikk, som Route 66 og en diner.
Selv har han ikke vært så mye i USA, bortsett fra da han ble nummer ni under verdensmesterskapet i håndbak i Houston, Texas.
Garasjeplaner til båten
Andreassen har også fått plass til en garasje til i annen etasje på låven, til den gamle traktoren som fulgte med gården. Det er en Porsche fra 1954, som han er i gang med å sette i stand.
Men ikke nok med det: I romjulen begynte han på en 100 kvadratmeters utvidelse av garasjen, der han kan heise opp biler.
- Etter hvert har jeg tenkt til å bygge en garasje til båten, forteller Andreassen.
Siste fra seksjon
-
Kraftig fall i salget av nye boliger
Salget av nye boliger på Østlandet falt med 33 prosent i desember og januar. - Dette er et kraftigere fall enn ventet, sier analytiker Bjørn Gran i Pöyry Management Consulting.
23 februar 2012 11:05


Kommentarer