Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Kakespaden og kakekniven fra Hardanger Bestikk er designet av Per Finne fra Voss.

    FOTO: Hardanger Bestikk

Norsk kakespade på New York-museum

Et av verdens mest kjente museer har tatt inn Hardanger kakesett i sin salgskolleksjon.

Det er anerkjente Museum of Modern Art i New York (MoMa) som nå har tatt inn Hardanger kakesett i sin salgskolleksjon.

- Vi ser på dette som en stor anerkjennelse. Bare det å bli vurdert som kandidat er en prestasjon, og når vi i høst fikk den første meldingen om at kakesettet var vurdert og akseptert ble vi naturligvis svært stolte. Vi har akkurat mottatt nye bestillinger fra museet. Det hadde ikke skjedd om det ikke var etterspørsel etter kakesettet, sier administrerende direktør Rune Leikvoll i Hardanger Bestikk.

MoMa er sentralt plassert på Manhattan, og ansees av mange for å ha en av de beste samlinger av moderne kunst i verden.

Her finner man van Gogh, Picasso og Monet såvel som Jackson Pollock og Andy Warhol.

Oppdaget i Frankfurt

Leikvoll sier de ble «oppdaget» av MoMa under Europas største gave- og interiørmesse i Frankfurt i fjor, og at bestikket har vært å finne i New York-museets butikk i et par måneder.

Det er en kakespade og en kakekniv som er tatt inn, og de er designet av Per Finne fra Voss.

Verken Finne eller Leikvoll hadde sett for seg at kakesettet skulle ende opp på verdens fremste museum for moderne kunst.

- Kakesettet presenteres under kategorien MoMA Exclusive, noe som forsterker det spesielle ved å være antatt ved museet, sier Leikvoll.

Nå er settet også tatt inn i salgskolleksjonen på MoMa i Tokyo.

Følg Aftenposten Bolig på Facebook


Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?

Boliger til salgs