Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Kvinner mener de gjør står for mye av oppussingsarbeidet. Menn er uenige, viser ny undersøkelse.

    FOTO: CORBIS

Uenige om hvem som gjør mest

Kvinner og menn har ulik oppfatning av hvem står for størstedelen av oppussingen.

Kvinner mener selv de er både pådrivere og gjennomfører mye av oppussingen som gjøres på hjemmebane. Menn, derimot, er ikke enige i dette.

For 60 prosent av kvinner mener at de mer enn før bidrar til å pusse opp boligen, mens bare 28 prosent av de spurte mennene var enig i dette, viser en fersk markedsundersøkelse Byggmakker har gjort.

Mennene mener de bestemmer



800 menn og kvinner var med i undersøkelsen, som antyder at over halvparten av kvinnene sier at det er de som tar initiativ til oppussingen hjemme. Og at de også gjennomfører oppussingen i stor grad.

Dette stemmer dårlig med menns oppfatning, for kun 24 prosent av mennene mener det er kvinnene som tar initiativet.

Mennene mener det er de selv som bestemmer hvordan - og så gjør jobben.

- Resultatene tegner et bilde som samsvarer godt med tilbakemeldingene fra våre butikkansatte, sier Irlinn Tystad, markedsdirektør i Byggmakker Norge.

- Vi har en mistanke om at kvinner faktisk bestemmer hva og hvordan hjemmet skal pusses opp, og i større grad enn det menn liker å tro.

Har du tips om dette? Send en e-post!

Overdriver egeninnsats



Det er alltid uenighet i hvem som gjør mest i hjemme, skal vi tro Øystein Gullvåg Holter, professor ved Universitetet i Oslo

- Og det er en tendens til at man fremhever sitt eget bidrag. Begge parter overdriver gjerne egeninnsatsen litt, sier professoren.

- Men er oppgavene konkrete, er enigheten oftest større. Målemetode og synlighet av oppgaven virker inn på hva slags oppfatning partene har av arbeidsfordeling.

Menn snekrer fortsatt mest



Ifølge Gullvåg Holter er det flere kvalitative studier som antyder at kvinner har kommet sterkere inn i forhold til oppussing og vedlikehold, enn de tidligere har gjort.

Men likevel er det fortsatt – totalt sett - skjevfordeling når det gjelder kjønn og oppussing.

- Det er ikke slik at kvinner ikke gjør noe oppussingsarbeid, men menn gjør fortsatt veldig mye mer, sier forsker Ragni Hege Kitterød, ved Statistisk sentralbyrå.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

- Det er vanlig at partene overdriver egeninnsatsen litt, sier professor. FOTO: CORBIS

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?

Boliger til salgs