• Investerer man penger og arbeid i en velstelt hage, kan man regne med å få over det tredobbelte igjen for det, konkluderer ny rapport.

    FOTO: Elena Elisseeva/NTB Scanpix

Velstelt hage drar opp boligprisene

Og viktigst er gressplenen, viser global undersøkelse.

Før man skal selge huset sitt, tar man gjerne et malingsstrøk der det sårt trengs, og oppussing av kjøkken og bad er velkjente investeringer som øker boligens verdi.

Men hva med hagen? Den kan det være verdt å legge litt ekstra arbeid i.

Verdien på huset ditt øker i snitt med 16 prosent hvis hagen din er velstelt. Det kommer frem i en global hageundersøkelse utført av Husqvarna.

«Hageeffekten»

Husqvarnas undersøkelse, The Global Gardening Report, er gjort blant 5000 huseiere i ni forskjellige land.

De har undersøkt i hvilken grad investering i hagen gir avkastning, og hvor mye det har å si i de forskjellige landene som er med i undersøkelsen.

De bruker begrepet «hageeffekten», som en estimert økning i markedsverdien til en eiendom som har en vakker hage.

Aller størst er hageeffekten i Japan, med en estimert verdiøkning på 24 prosent, mens våre naboer i Sverige kan regne med en verdiøkning på 13 prosent hvis de steller pent med hagen, ifølge undersøkelsen.

I Sverige utgjør det en snittøkning på 400.000 kroner.

Så mye øker verdien på boligen med velstelt hage:

Australia12 prosent
Frankrike15 prosent
Tyskland18 prosent
Japan24 prosent
Polen18 prosent
Russland16 prosent
Sverige13 prosent
Storbritannia10 prosent
USA18 prosent

 

Plenen er viktigst

En velholdt plen er det flest trekker frem som den viktigste faktoren for verdiøkning på eiendommen, etterfulgt av et inviterende sosialt område, steinlagte stier, dekorative trær og dekorative busker.

Undersøkelsen har også inkludert regnestykker på hvor mye man kan regne med å få igjen for hageinvesteringer.

Det konkluderes med at man i snitt kan regne med å få igjen litt over det tredobbelte av de kostnadene man legger igjen i hagen.

Ikke for oppussingsobjekter

Petter Birkerem, partner og eiendomsmegler i Eie Eiendomsmegling på Ullevål stadion i Oslo, mener det er sannsynlig at verdiøkningen med en flott hage ligger på samme nivå som i Sverige, rundt 13 prosent.

Hagen gir ofte førsteinntrykket når man kommer på visning, derfor er det viktig

- Men det er selvsagt forskjeller på boliger. Det nytter ikke å koste på masse i hagen hvis ikke boligen ser bra ut innvendig, sier Birkerem.

Han anbefaler derfor ikke selgere av oppussingsobjekter å investere mye arbeid i hagen, da det antageligvis skal gjøres mye med huset, noe som gjerne medfører maskiner og utstyr til bygging i hagen.

- Men for vanlige boliger anbefaler jeg boligselgere å ta en skikkelig oppussing i hagen. Mange tenker at det er lurt å pusse opp litt innvendig før salg, men de tenker ikke på det som er utendørs. Men hagen gir ofte førsteinntrykket når man kommer på visning, derfor er det viktig, sier han.

- Kan få igjen det dobbelte

Og det trenger ikke være mye arbeid, og det bør være noe som man enkelt kan gjøre selv. Renske opp i innkjørsel og bed, plante noen nye busker eller rulle ut ny plen hvis den gamle er dårlig.

Birkerem har spesielt fulgt med på «hageeffekten» de siste par årene, og ser at man lett kan få igjen det dobbelte av det man legger i hageoppussing før salg.

- Selger man bolig med hage om vinteren, råder jeg til å legge ved bilder av hagen fra sommeren, slik at man får det beste inntrykket av hagen, og ikke presenterer den under lag med snø der kjøperne ikke aner hvordan hagen egentlig ser ut, sier han.

Følg Aftenposten Bolig på Facebook.

Les også:

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?