Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Festetomter på billigsalg

Allerede kommende uke vil trolig de første tomtefestere få tilbud om å kjøpe tomtene sine fra Opplysningsvesenets fond.

Det forteller avdelingsleder Knut Mangset i Statskog, som administrerer ordningen med innløsning av festetomter fra fondet.

Mangset opplyser at vel 1100 festere har søkt om å få kjøpe boligtomtene sine etter de nye reglene Regjeringen har fastsatt. De sier at festetomter som eies og bortfestes av Opplysningsvesenets fond, kan kjøpes til en mye lavere pris enn den som fastsettes gjennom tomtefesteloven.

Opplysningsvesenets fond forvalter kirkegods. For at disse tomtene skulle kunne selges ekstra billig, måtte Stortinget vedta en endring i loven om fondet.

Til egen bolig.

Mangset anslår at Opplysningsvesenets fond har under 5000 festetomter som berøres av den nye instruksen. Billigsalget gjelder bare festetomter som brukes til boliger for festeren. Tomter for fritidshus må eventuelt innløses på lovens vanlige vilkår. Bolighus som leies ut, faller heller ikke inn under det nye regelverket – men her kan det være duket for tolkningsstrid.

Statskog legger nå siste hånd på utforming av saksdokumentene, i en dialog med fondet.

Søknader om innløsning må sendes Statskog, og det er Statskog som formidler pristilbudene. Disse blir fra neste uke sendt ut fortløpende, basert på når festekontrakten i sin tid ble inngått. –Vi vil også forsøke å foreta litt geografisk koordinering, sier Mangset.

Frem til 1. april tar Statskog sikte på å behandle ca. 400 søknader, og så vil de øvrige følge i tur og orden.

–Hvis fester aksepterer tilbudet, skriver vi kjøpekontrakt. Når den er inngått, er den bindende mellom partene, forteller Mangset. Men han minner om at den kommunale behandlingen, med fradeling og oppmåling av tomten, kan ta ytterligere tid.

Dårlig tid?

Alle opposisjonspartiene på Stortinget har gått imot billigsalget av kirkens eiendommer. Mange festere frykter derfor at regelverket kan bli omgjort dersom det blir regjeringsskifte til høsten. Men de mange hundre tomtefestere som rekker å skrive kontrakt, behøver ikke frykte at salget blir underkjent.

Opposisjonspartiene og Kirkemøtet har ment at billigsalget er grunnlovsstridig. Presteforeningen hadde planlagt å gå til sak mot staten og kreve kompensasjon for billigsalget.

Av økonomiske grunner valgte foreningen å la være. I stedet har Kirkelig arbeidsgiver- og interesseorganisasjon (KA) tatt ut stevning mot staten. Men KA krever ikke at salgsprosessen blir stoppet eller salg blir omgjort.

Skulle imidlertid KA få medhold i at billigsalget er grunnlovsstridig, må trolig Regjeringen endre regelverket igjen.

Mangset forteller at Statskog også må beregne markedspris på tomtene ut fra tomtefesteloven fordi denne prisen skal brukes som grunnlag for dokumentavgiften.


Kommentarer

Siste fra seksjon

  • Klassikere i ny drakt

    En ansiktsløftning skal få møbelklassikerne til å friste flere, men mange unge vil ha de gode gamle som de alltid har vært.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Ukens bolig

Alle annonser

Boliger til salgs