Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Arkitektstudenten Charline Langerock fra Belgia bruker store deler av dagen på å søke etter hybler. I mellomtiden bor hun slik.

    FOTO: KJELL A. OLSEN

170 studenter bor i brakke

Boligsituasjonen tilspisser seg for studentene.

Les også:

Man kan se langt etter privatliv på sovesalene i de tre brakkene, som nå huser nær 170 studenter i Trondheim.

- Mesteparten av dagen går med til å sjekke internett og ringe på boligannonser. Men det er ikke så mange som svarer, sier belgiske Charline Langerock til Adresseavisen.

Arkitektstudenten skal være i byen i ett år, men selv etter flere dagers intens boligjakt er hun optimist.

Får ikke svar



For åtte år siden startet Studiebyen i Trondheim tiltaket som gir husløse studenter tak over hodet-garanti ved semesterstart, melder Adresseavisen.

- Hovedproblemet mitt er at jeg ikke har norsk mobiltelefon, og at ingen svarer på epost om boligannonser. Og så er det vanskelig å prioritere det å møte nye folk, delta på NTNUs orienteringsuke og finne bolig, sier nederlandske Jorus Van Erkel.

Økonomistudenten har benyttet seg av botilbudet i to uker, men er klar for å ha egen dusj etter å ha delt fire dusjer med 109 andre mannlige studenter.

Har du tips i denne saken? Send oss en e-post!

Fire dusjer på 109 mann



Behovet for hybler, rom eller annet husvære er skrikende for mange studenter.

Mandag måtte Studentbolighjelpa be Trondheim kommune om enda en brakke, og nå bor det 166 nye studenter, 109 av dem menn, fordelt på tre brakker.

Nesten 100 av beboerne er internasjonale studenter.

Trenger vertsfamilier



Ifølge Øydis Flateby i Studentbolighjelpa, er det stort behov for vertsfamilier, som kan tilby et rom eller en hybel til husløse studenter.

- Enkelte har nevnt at de vil reise til hjemlandet hvis de ikke finner noe, men de fleste regner med at det ordner seg.

- Mandag starter forelesningene, og da vil nok folk trenge mer ro, sier Flateby, som også har fått boligrelaterte spørsmål fra desperate studenter på nattestid.

Rekordhardt boligmarked



- Studenter i boligkø er et årvisst fenomen, men det er verre i år, sier daglig leder Lars Aasen i Leieboerforeningen til Aftenposten.

Ungdomskullene er store og vi har mye arbeidsinnvandring. Samtidig stiger boligprisene, og skyver flere over i leiemarkedet, sier Aasen.

Det private leiemarkedet har skrumpet inn. Antall utleieannonser på FINN.no er langt færre enn i fjor. På nettstedet Hybel.no har det i sommer vært omtrent dobbelt så mange annonser fra folk som søker bolig som det er annonser fra utleiere.

Vil bo sentralt



- Vi får en stor innstrømning av studenter til byene i juli og august. Samtidig kommer mer arbeidskraft til de store i byene i sommermånedene, sier informasjonssjef Nikolaos Farmakis i Utleiemegleren.

Ifølge han er studentene som befolkningen ellers - de ønsker seg god beliggenhet og god standard.

- Vi ser færre boliger til leie i år enn tidligere. Gå sammen med andre studenter og leie større leiligheter, sier Farmakis til Aftenposten.

Les også:

Rekordhøy pris



Prisene er rekordhøye i sommer. Hos Utleiemegleren lå månedsleien i Oslo i gjennomsnitt på en toroms i andre kvartal på 9642 kroner, og passerte i enkelte måneder 10.000 kroner. For ettroms var gjennomsnittet i andre kvartal 7225 kroner.

Også i andre byer hvor Utleiemegleren har virksomhet har leieprisene økt.

I Trondheim lå prisen på toroms i andre kvartal på 9127 kroner og i Bergen var prisen 8144 kroner, mens snittet for to rom i Stavanger var på 9410 kroner i andre kvartal.

Aftenposten og FINN.no er i samme konsern.

Siste fra seksjon

  • Det bygges færre boliger

    Det ble startet bygging av 6791 nye boliger i første kvartal i år. Det er 13,1 prosent færre en samme periode i fjor, melder Statistisk sentralbyrå.

Orienter deg godt. Krev skriftlig kontrakt. Tilleggsavtaler bør også være skriftlige. Bruk en standard leiekontrakt. Huseiernes Landsforbund, JussBuss, Leieboerforeningen og Forbrukerrådet har slike. Unngå tilfeldige kontrakter på nett. Depositum skal settes på egen konto. Utleier skal betale eventuelle gebyrer for å opprette kontoen. Utenom husleie er det bare lov å kreve betaling for strøm, oppvarming og vann hvis det er vannmåler. Andre gebyrer og avgifter kan avvises. Avtal oppsigelsestid, gjerne tre måneder. Ikke inngå tidsbegrenset leieavtale uten oppsigelsesmulighet. Det er vanlig med leie- periode på minst tre år. Leier du tomannsbolig, kjeller eller loftsleilighet er minste leietid ett år. Leier du rom i annen bolig eller bolig hvor eieren er midlertidig bortreist, er det ingen begrensninger. Gå grundig gjennom boligen. Ta bilder og varsle utleier med en gang om feil og mangler. Hvis ikke risikerer du krav når du flytter ut. Det stilles krav til oppsigelse fra utleier for at den skal være gyldig. Sjekk med profesjonelle hvis du er usikker. Bare namsmannen kan kaste deg ut. Vesentlig mislighold (alvorlige soppskader eller brudd på brannforskrifter) gir leieboer rett til å heve avtalen. For flere tips, se: Unngå leiefellene Kilde: Leieboerforeningen

Relaterte bilder

ydis Flateby i Studentbolighjelpen håper studentene som bor på Tak over hodet får flere boligtilbud FOTO: KJELL A. OLSEN

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliger til salgs