Mest delt
Ble overvåket på jobb, tapte i retten
Fri vilje under press
«Nei, vi går ikke fra ham. Vi blir.»
100.000 norske sjefer får strykkarakter
-
Nå kan borettslag få støtte av Enova til å bygge passivhus.FOTO: ARKIVMORTEN HOLM/SCANPIX
Enova åpner pengepungen
- Vi mener alvor med dette, sier Enova-direktør.
Les også:
Enova lanserer i disse dager et nytt støtteprogram for å energieffektivisere bygg.
- Vi mener alvor i arbeidet med å endre det norske byggmarkedet i retning passivhus, understreker administrerende direktør Nils Kristian Nakstad i Enova .
Han sier at potensialet for rehabiliteringsprosjekter er enormt - særlig i borettslag og boligsameier.
- Vi håper at alle borettslag sjekker støtteprogrammet vårt før de rehabiliterer, sier Nakstad.
Støtte til nye passivhus
Ifølge seniorrådgiver i Enova, Jan Peter Amundal, er det nye støtteprogrammet todelt.
- Det ene går til rehabilitering av eksisterende bygg. Borettslag, for eksempel, kan søke om støtte til å gjennomføre energieffektiviserende tiltak.
Det kan for eksempel være isolering av yttervegg, utskifting av vinduer og ytterdøring, utvendig solavskjerming eller lysstyring.
- Den andre støtteprogrammet er rettet mot nye bygg. Man kan søke om støtte til å bygge lavenergihus eller passivhus, sier Amundal.
Har du tips om bolig? Send en e-post!
- Lønnsomt fra dag én
Myhrerenga borettslag i Skedsmo kommune er med på et pilotprosjekt i passivhusrehabilitering, og er støttet av Enova med 6,4 millioner kroner.
Prosjektet består av full fasaderehabilitering med etterisolering av tak, vegger og gulv, nye vinduer, balansert ventilasjon, nytt varmestystem med luft-til-vann-varmepumper og solfangere på taket.
Den ambisiøse passivhusrehabiliteringen i Myhrerenga borettslag koster 30 millioner kroner mer enn en minimumsrehabilitering av fasader, vinduer og balkonger.
- Likevel er passivhus lønnsomme fra dag én når rehabiliteringen er over, sier nesteleder i styret i Myhrerenga borettslag, Stein Røssaak Vikan til Aftenposten.no.
- Årsaken til det er at økte finanskostnader kompenseres av de senkede energikostnadene. På månedlig basis lønner deg seg med en gang.
Enormt potensiale
Alle beregninger borettslaget har fått, viser at de sparer inn 70 prosent av energibruken når passivhusrehabiliteringen er ferdig utført.
- Prosjektet viser at det er et enormt økonomisk potensial i å rehabilitere gamle borettslagsbygninger til passivhusnivå. Dessuten gir det en stor miljøgevinst, sier Røssaak Vikan.
Ifølge han er det spesielt utsiktene til lavere månedlige kostnader som er den beste motivasjonsfaktoren når man skal vurdere rehabiliteringstiltak.
- Jeg kan virkelig anbefale dette – og da spesielt til borettslag som har hatt lite vedlikehold gjennom tidene, og som har gamle bygninger som trenger energieffektivisering, sier styrenestlederen.
God sjanse til å få penger
Ifølge Amundal er bakgrunnen for de nye støtteprogrammene, at midlene skal gå til tiltak som reduserer forbruk og legger til rette for fornybar energi.
- Sannsynligheten for å få midler er høy, opplyser Amundal.
- Selv om det er begrenset med midler, er det god sjanse for å få utdelt midler. Men det må sies at det ikke er en rettighet å få dette.
Støttesatsene for passivbygg er 450 kroner per kvadratmeter, mens det for rehabilitering i boliger ligger på 700 kroner per kvadratmeter.
Siste fra seksjon
-
Det bygges færre boliger
Det ble startet bygging av 6791 nye boliger i første kvartal i år. Det er 13,1 prosent færre en samme periode i fjor, melder Statistisk sentralbyrå.
11 mai 2012 11:56


Kommentarer