Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Vi bruker stadig mer penger på bolig, lys og brensel.

    FOTO: SCANPIX

Vi bruker mest penger på å bo

Boligutgifter dominerer pengeforbruket vårt.

Les også:

Bolig, lys og brensel er fortsatt den største utgiftsposten for Ola og Kari Nordmann. Det utgjør 31 prosent av de totale utgiftene, viser ny statistikk fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

I gjennomsnitt brukte hver husholdning 123.000 kroner årlig på dette.

- Bolig er luksusgode



- Forbruket på bolig, lys og brensel ser ut til å stige jevnt og trutt. For i 1980 lå dette forbruket på 16 prosent av de totale utgiftene, i 1990 på 24 prosent, i 1999 på 26,4 prosent, sier sjeføkonom Øystein Dørum i DnB NOR Markets til Aftenposten.no.

Han tror grunnen til at vi stadig bruker mer penger på dette, skyldes at energiprisen er stigende, og at vi stadig har større boliger som trenger mer energi.

- Men den viktigste årsaken er at bolig fremstår som et luksusgode, noe vi unner oss mer av når vi får bedre råd. Vi velger altså å putte flere av pengene våre i boligen, sier Dørum.

Bruker mest i Oslo-området



Bostedsstrøk er også av betydning for forbruket, viser SSB-tallene.

I de store byene Oslo, Bergen og Trondheim er det gjennomsnittlige forbruket på 395.000 kroner årlig, mens det i spredtbygde bostedsstrøk er på drøyt 351 000 kroner per år.

Når det gjelder de norske husholdningers totale forbruk, brukte vi i gjennomsnitt 395.000 kroner per år i perioden 2007-2009. Det er en økning på 7,8 prosent siden perioden 2004-2006, skriver SSB.

Og husholdninger i Oslo og Akershus har et forbruk som 23 prosent større enn forbruket i Nord-Norge. I hovedstaden og Akershus lå forbruket i gjennomsnitt på 426.000 kroner per husholdning, mens det i Nord-Norge lå på 345.000 kroner.

Aleneboende bruker mindre



Det er stor forskjell i hvordan de ulike husholdningstypene bruker penger.

Aleneboende har for eksempel den laveste utgiften til bolig, med gjennomsnittlig 96.000 kroner per år.

- Aleneboende har laveste boutgift, men boutgiften blir prosentvis større, fordi de har et totalt lavere forbruk, sier Anne Lodberg Holm i SSB.

For med 38 prosent har aleneboende den høyeste boutgiftsandelen blant alle husholdningstypene.

Det er par med store barn, hvor yngste barn er over seks år, som har den høyeste boutgiften, med 167 000 kroner i gjennomsnitt. Med 27 prosent av totalutgiftene er det de samme husholdningene som har den laveste andelen av utgiftene til bolig.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

  • Det bygges færre boliger

    Det ble startet bygging av 6791 nye boliger i første kvartal i år. Det er 13,1 prosent færre en samme periode i fjor, melder Statistisk sentralbyrå.

Relaterte bilder

Sjeføkonom Øystein Dørum mener at vi bruker mer penger på bolig, etterhvert som vi får mer penger å rutte med. FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM/SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Boliger til salgs