Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Takstmenn bør lage tilstandsrapport på boligen før megler kobles inn, mener flertallet spurt i en fersk undersøkelse.

    FOTO: BJØRN THUNÆS/SCANPIX

To av tre vil ha nye takst-rutiner

Ønsker at takstmann gjør jobben før megler kobles inn.

To av tre mener at takstmann bør lage tilstandsrapport på en bolig, før megler kobles inn i bildet, det viser en ny undersøkelse YouGov Norge har gjort for Norges TakseringsForbund (NTF).

Det er motsatt rekkefølge av det som er vanlig praksis i dag.

- Tatt i betraktning at det er vanlig at megler kommer først, var det øyeåpner for oss, sier administrerende direktør Arne M. Støbakk i NTF til Aftenposten.no.

Skal være uavhengig



Bare ti prosent er mot en slik endring, skal vi tro undersøkelsen.

- Jeg mener dette er et uttrykk for at publikum ønsker å kunne føle seg enda tryggere på at den informasjonen som kommer fram i boligsalgsrapporten, skal være uavhengig i forhold til interessene rundt omsetningen.

- Folk har skjønt at det hadde vært bedre hvis takstmannen gjorde sin jobb, før megler ble koblet inn, sier Støbakk.

- Meglere prøver å påvirke



Takstbransjen mener det har utviklet seg en systemfeil i boligomsetningen her i landet, ved at eiendomsmegleren oftest bestiller takstmann på vegne av selger.

- Og i en del tilfeller forsøker meglerbransjen å påvirke både beskrivelsen av teknisk tilstand og eiendommens verdi, hevder den administrerende direktøren.

Både kjøper og selger skal kunne stole på vurderingene til en takstmann, ifølge Støbakk.

- Denne uavhengigheten er under press fra meglere og eierskifteforsikringsselskaper, men kan sikres gjennom at politikerne følger opp forslaget om at taksten skal innhentes før eier går til megler med salgsoppdraget, sier han.

Folk har skjønt at det hadde vært bedre hvis takstmannen gjorde sin jobb, før megler ble koblet inn. Arne M. Støbakk, Norges TakstmannsForbund

Har du tips i denne saken? Send oss en e-post!

- Til kundens verste



- Dette er sprøyt, sier leder i Norges Eiendomsmeglerforbund, Christian Dreyer til Aftenposten.no.

- Det er til kundens verste, hvis ikke kunden skal få lov til å få hjelp av eiendomsmegler, som kjenner bransjen, til å finne en dyktig takstmann.

Grove feil i boligtakstene

Dreyer påpeker at det ikke finnes noen krav til det å kalle seg takstmann, og at det derfor kan være vanskelig å vite hvem som er dyktige og hvem som er mindre flinke i takstbransjen.

- Det å finne frem til en takstmann som er flink, vil da bli reneste lotto-spillet for kunden, sier Dreyer.

Dette ville blitt til kundens verste. Christian Dreyer, Norges Eiendomsmeglerforbund

Kommentarer

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Arne M. Støbakk i Norges Takseringsforbund mener det er på tide at takstmann gjør jobben, før megler kobles inn i et salg. FOTO: NORGES TAKSERINGSFORBUND

- Det er til kundens verste om ikke meglere får hjelpe til med å finne dyktige takstmenn, sier Christian Dreyer i Norges Eiendomsmeglerforbund. FOTO: SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Ukens bolig

Alle annonser

Boliger til salgs