Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Angrepet på nettsiden skjer etter at fredsprisen til den kinesiske menneskerettighetsaktivisten Liu Xiaobo har fått stor oppmerksomhet internasjonalt.

- Trolig målrettet angrep på Nobel-siden

Kinesiske hackere kan ha stått bak dataangrepet på Nobelkomiteens hjemmesider.

Les også:

- Du kan trygt si at det stemmer godt med et mønster vi tidligere har sett av kinesiske operasjoner. Den tilsvarer dataangrep på sårbare systemer fra ip-adresser på kinesisk fastland, sier Rafal Rohozinski, en av verdens fremste eksperter på cyberkrigføring. Han jobber for det canadiske it-sikkerhetsfiramet SecDev Group.

Ip-adressen ble sporet til et taiwansk universitet i Taipei. Rektor ved universitetet sier til en taiwansk nettavis at han er helt ukjent med angrepet.

- Bruken av en server i Taipei stemmer med tidligere funn i vår etterforskning, sier Rohozinski.

Telenor sikkerhetssjef, Frank Stien slår fast overfor Aftenposten at angrepet «trolig var målrettet».

- Vi kan trygt slå fast at dette ikke var en tilfeldighet. sier Rohozinski.

Frykt



Overfor Aftenposten.no uttrykker den kinesiske bloggeren og myndighetskritikeren Isaac Mao frykt for at ukjente hackere har overvåket hvem som besøker Nobelkomiteens hjemmesider.

De som sto bak var nok interessert i å finne ut hvem som går inn på Nobelkomiteens nettsider, spesielt fra Kina, sier Rohozinski.

Stort hacker-miljø



Cyberkrig-eksperten Rohozinski viser til at det i Kina er avdekket et stort hacker-miljø som går til data-angrep på «Kina-fiendtlige» mål på internett. Han understreker at kinesiske myndigheter ikke nødvendigvis er involvert i dette.

- Det finnes en rekke nasjonalistiske kinesere som kan ha personlige motvier for å angripe på denne måten.

Frilansere



Han peker på at til tross for at angrepet var alvorlig, var fremgangsmåten relativt enkel.

- Det er også mulig at angrepet ble gjennomført av frilansere, som antar at noen, et eller annet sted, kanskje kinesiske sikkerhetstjenester, vil være villige til å betale for denne typen informasjon.

Direktør i Nobelkomiteen, Geir Lundestad, sier at det er for tidlig å si om saken blir politianmeldt.

Les også

Siste fra seksjon

Natt til tirsdag, kom det bekymrede meldinger inn til Telenro Security Operation Center TSOC i Arendal. Dataekspertene til Telenor oppdaget at datamaskiner i en rekke norske bedrifter var forsøkt hacket. Datamaskinene var blitt hacket etter å ha besøkt hjemmesidene til den norske Nobelkomiteen - noen få uker etter at komiteen ga fredsprisen til den kinesiske menneskerettighetsaktivisten Liu Xiaobo. Hackerne har vært i stand til å overvåke hvem som har besøkt Nobelkomiteens side og i tillegg få tilgang til deres datamaskiner.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer