-
Bildet av avissiden er ifølge bloggeren Nate St. Pierre bare en dårlig photoshop-et kopi av en avis fra Massachusetts.FOTO: FAKSIMILE
Abraham Lincoln oppfant ikke Facebook
Blogger lurte mange med sin historie om at Abraham Lincoln skulle ha søkt patent på en «sosial avis» mistenkelig lik dagens Facebook.
AV: geir amundsen
Bloggeren Nate St. Pierre lurte mange da han tidligere denne uken postet en historie på sin blogg om at selveste Abraham Lincoln i 1845 skulle ha søkt patent på en type sosial avis hvor «hver mann har sin egen side hvor han kan diskutere familie, jobb og andre aktiviteter», skriver CCN.
St. Pierre påstod at han via en gravstein han hadde kommet over i Wisconsin, hadde blitt ledet videre til Lincoln-museet i Spingfield, Illinois. Her skulle han angivelig ha funnet Lincolns patentsøknad og sågar et eksempel på hvordan presidenten så for seg den sosiale avisen sin.
Hver side skulle ha sitt eget profilbilde øverst til venstre, og brukerens navn, adresse, og yrke skulle fremkomme. På den angivelig prøvetrykket har Lincoln blant annet delt to av sine favorittdikt, og fortalt om hva han gjorde den dagen (gikk på sirkus).
- Facebook 160 år før Zuckerberg
«Profilbilde, personlig informasjon, statusoppdateringer, delt materiale. Det ligner på noe vi ser hver dag, gjør det ikke», spør St Pierre retorisk i sin blogg, og mer enn antyder at Lincoln oppfant papirversjonen av Facebook 160 år før Mark Zuckerberg.
I løpet av 24 timer var artikkelen delt på nettopp Facebook over 10.000 ganger, og 50.000 hadde besøkt bloggen til St. Pierre.
Jeg ville bare ha det litt morsomt, og har gjort tilsvarende stunt tidligere, sa St. Pierre i går, etter at historien som først hadde blitt gjengitt som sannferdig rundt om på flere nettsteder, var gjennomskuet.
Flere av nyhetsnettstedene som gikk på limpinnen, blant andre Forbes Magazine, valgte å avpublisere sakene sine når de skjønte at de var blitt ført bak lyset av St. Pierre.
Foruten å få seg en god latter, innrømmer St. Pierre at han med denne hoax-en av en bloggpost også ønsket oppmerkomhet rundt den nye konsulenttjenesten han lanserer i disse dager.
Og forretningsideen? Jo, skøyerfanten St. Pierre ønsker å hjelpe bloggere og andre nettsider med å øke trafikken...
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Denne knøtte-PC-en gjør deg helt anonym på Internett
Med Onion Pi kan du sette opp et sikkert og trådløst tilgangspunkt.
19 juni 2013 14:32