-
Nesten ni av ti foreldre svarer at barna deres vil betro seg til dem hvis de opplever noe ubehagelig på nettet.FOTO: SCANPIX
Foreldre trygge på egne nettferdigheter
Men mange er urolige for barnas atferd på nettet.
AV: geir amundsen
Åtte av ti foreldre er ganske trygge på at de har god nok kompetanse til å lære barna sikker bruk av Internett.
De tror også at barna vil betro seg til dem hvis de blir utsatt for noe ubehagelig på nettet. Dette viser en undersøkelse fra Post- og teletilsynet (PT).
Selv om undersøkelsen som er gjort som del av et faglig samarbeid mellom PT og Universitetet i Agder (UiA), viser at foreldrene gir uttrykk for å god selvtillit i voksenrollen og som veiledere for barnas nettbruk, tyder svarene på at mange foreldre likevel er urolige for barnas egen atferd på nettet.
Over halvparten sier at de er redde for at barna skal fortelle for mye om seg selv til andre de møter på nettet.
Hver femte forelder vet også med sikkerhet at deres barn har blitt mobbet via mobil eller over Internett, og noen (12 prosent) er i tillegg usikre på om det kan ha skjedd.
Her er det store geografiske forskjeller; tre av ti foreldre på Sørlandet og indre Østlandet svarer at deres barn har blitt utsatt for digital mobbing, mens bare én av ti svarer det samme på Vestlandet og i Midt-Norge.
Foreldrene først
Nesten ni av ti foreldre svarer at barna deres vil betro seg til dem hvis de opplever noe ubehagelig på nettet.
Venner er også viktige allierte hvis noe slikt skulle skje (53 % av foreldrene tror at barna ville betrodd seg til venner), mens lærere og besteforeldre bare i liten grad ville blitt oppsøkt av barna (13 og 10 prosent). Så å si ingen barn ville kontaktet politiet.
- Barn har høyere kompetanse enn foreldrene
Avdelingsdirektør for Internett og sikkerhet i PT, Aslaug Hagestad Nag, sier i en pressemelding at resultatene i undersøkelsen på et viktig punkt står i motstrid til den erfaringen tilsynet har i arbeidet med Nettvett.
– Vår klare erfaring, fra svært mange Nettvettforedrag på skoler og i nærmiljø, er at foreldre er usikre på hvordan de best kan møte barnas verden på Internett.
- Ofte ser vi at barna selv faktisk har høyere kompetanse enn foreldrene, sier hun.
- Men vi gleder oss selvsagt over at foreldrene er så positive til at barna bruker Internett aktivt. Og ingenting er bedre enn at foreldrene selv føler at de holder tritt og kan være gode rollemodeller for barna sine på nettet, sier Hagestad Nag.
Les også
Siste fra seksjon
-
SIM-kortet som skal knekke utenlandsprisene
Sender samtalene dine på billigtur.
22 mai 2012 17:50

