-
FOTO: Fred Goldstein/ Crestock
Google forutser influensa
Google mener søkeordene våre kan avsløre influensaepidemier på et rekordtidlig stadium.
AV: klaus børringbo, geir amundsen
Ved å analysere aggregerte søkedata har Google funnet en signifikant sammenheng mellom hvor mange som søker på influensarelaterte ord, og hvor mange som faktisk har, eller er i ferd med å få influensa.
Og ikke bare det, Google hevder å være opp til to uker raskere enn tradisjonelle influensaovervåkningssystemer.
Det er i det minste hva Google hevder i sin rapport om Google Flu Trends som nylig ble offentliggjort.
Nøyaktig
Her går det frem at sammenligninger Google har gjort med influensatall fra amerikanske helsemyndigheter (the U.S. Centers for Disease Control and Prevention), viser at Googles estimerte tall stemmer meget godt, og at søkeaktiviteten er stor akkurat i det influensaen er i ferd med å bryte ut i et bestemt område.
Google gjør et poeng ut av at der myndighetenes ulike registreringrutiner tar tid, vil Googles søkemotorbaserte metode være langt raskere.
-Interessant
Leder for nasjonalt influensalaboratorium ved folkehelseinstituttet, Olav Hungnes, synes i utgangspunktet Googles resultater er interessante, men peker på at amerikanske forhold ikke er direkte sammenlignbare.
- Ikke bare er forholdene mindre i Norge, vi har også ukentlige rapporteringer. Men det er klart, målinger som dette ville kunne være et godt supplement til, om enn ingen erstatning for dagens rapporteringssystem, sier Hungnes.
Hungnes er dessuten usikker på i hvilken grad de søkemotorbaserte dataene til en hver tid er etterrettelige, og ser eksempelvis for seg at stor mediedekning av en epidemi vil kunne gi for store tall.
- På den annen side ser vi jo klare tendenser til at folk søker på nett før de kontakter legen, og at Google sånn sett kommer den tradisjonelle registreringen i forkjøpet, sier Hungnes.
Nøyaktig via mobilen
Nokias forskningssenter i Helsingfors har også sett på mulighetene for varsling av spredning av epidemier.
De ser for seg ny teknologi basert på mikrosensorer, som registrerer alt fra biltrafikk, temperatur i hjemmet og beholdning i kjøleskapet til kroppstemperatur. Sensorer man plasserer der ting skal registrerer, for eksemepel på kroppen. Disse kan kommunisere med nærmeste mobil via Bluetooth, som igjen kan sende dataene videre. Selvfølgelig med brukerns viten og vilje.
- Bærer folk allikevel med seg en liten sensor som for eksempel skal registrere puls og bevegelse i forbindelse med trening, er det ingenting i veien for at også og kroppstemperatur kan registreres.
- Sammen med en mobil med Internett og GPS kan man se for seg at man nesten gate for gate, kvartal for kvartal kan registrere utbrudd av influensaepidemier basert på tettheten av folk med høy feber, fortalte forskningsleder Leo Kärkkäinen da Nokia presenterte Nokias mobile fremtidsvyer under tittelen "The Way We Live Next" i Oslo på onsdag.
Les også
Siste fra seksjon
-
Moderne retrokamera
Olympus nye systemkamera E-M5 OM-D frir til markedet med rekordrask autofokus og 70-talls design.
09 februar 2012 19:13
Relaterte bilder

Kommentarer