Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Lise Skarpås i Viken Fibernett ser frem til en bred gjennomgang av forholdene i bredbåndsmarkedet.

    FOTO: CARL MARTIN NORDBY

Hard kamp om bredbåndskundene

Canal Digital er kraftig irritert på konkurrenten Viken Fibernett, som de mener driver usann og aggressiv markedsføring. Nå har de klaget selskapet inn for Forbrukerombudet.


NETTPRAT fra kl. 12 til 13 i dag:

–Fiberleverandørenes usanne og aggressive markedsføring vil ingen ende ta. Vi har dessverre sett oss nødt til å klage Viken Fibernett inn for Forbrukerombudet. Det er greit med tøff konkurranse, men den må være «fair». Terskelen for å klage på en konkurrent er høy, men vi så ikke at vi hadde noe valg nå, sier informasjonsdirektør Jørgen Thaule i Canal Digital.

Milliardmarked.

Ved utgangen av 2008 hadde to av tre norske husstander, det vil si 1,44 millioner, bredbånd, ifølge Post- og teletilsynet. Stadig flere av oss vil ha høyere hastigheter på bredbåndet: Veksten i antall abonnementer er nemlig sterkere innen kabel-TV-nettet og det splitter nye fibernettet enn innen ADSL/XDSL, som gir bredbånd over den gamle telefonkabelen. I dag brukes telefonkabelen til å gi bredbånd til nesten en million kunder.

Både fibernett og kabel-TV-nettet økte antall kunder med over 30 prosent i fjor i et marked som ikke har nådd toppen. Også inntektene øker: I fjor omsatte bredbåndsbransjen rettet mot private husholdninger for drøyt 4,6 milliarder kroner – en vekst på 13 prosent fra året før. I tillegg kommer bedriftsmarkedet.

Veksten ventes å fortsette. Aktørene går nå skoene av seg for å skaffe seg nye kunder. Og de tror på gull og grønne skoger. Men utbyggingskostnadene er høye, og foreløpig er det veldig mange av de drøyt 150 utbyggerne rundt om i landet som ikke tjener penger. Store utbyggere som Telenor og Get tjener penger. Lyse Tele som blant annet eier Viken Fibernett, har jobbet med bredbånd i mange år, men gikk med overskudd først i 2007.

Krangler om «fremtid».

Det var kampen om å få legge fiber på et boligfelt på Nordstrand i Oslo som fikk begeret til å flyte over for Canal Digital.

–De valgte heldigvis oss som leverandør. Men markedsføringsmetodene som Viken hadde overfor kundene, har vi svært liten sans for, sier Thaule.

Han påpeker at Canal Digital har tatt opp saken med Viken flere ganger uten å få gehør.

Canal Digital reagerer spesielt på påstandene som at «fremtiden er fiber» og at kabel-TV er «gammel teknologi». Canal Digital mener dette er ulovlig markedsføring fra Viken Fibernetts side.

–Vrøvl.

–Det er vrøvl. Fiber kan ikke legge beslag på fremtiden alene. Kabel-TV er ingen døende teknologi. Vi kan i dag tilby bredbånd med hastigheter på 60 Mbit/s, mens det i England finnes 200 Mbits-linjer. Samtidig pågår arbeid som kan gjøre at man i fremtiden kan få linjer på 1 Gigabit (1000 Mbit/s, red.anm.) for Internett, sier Thaule.

Han mener også at Viken er uryddige overfor kundene og driver med feilinformasjon.

–For eksempel sier Viken at de har 150000 kunder, men det i realiteten er produktet Altibox som har 150000 kunder – og det er det mange leverandører som selger.

Fortvilte kunder.

Også et annet kabel-TV-selskap, Get, har tidligere reagert på Vikens markedsføringsmetoder. I vinter sendte Get ut brev til berørte kunder hvor det advares mot Viken. I brevet skriver Get blant annet at Viken systematisk feilinformerer kundene.

Like før jul i fjor omtalte Aftenposten cowboytilstandene i bredbåndsbransjen, og fikk enorm respons fra mange fortvilte kunder som var lei av å få bredbåndselgere på døren. Tilstandene ser ikke ut til å ha blitt bedre.

–Temperaturen i bredbåndsmarkedet har definitivt ikke gått ned, den er høyere enn noen gang, sier Thaule.

Ser frem til behandling.

–Vi tar henvendelsen fra kabel-TV-selskapet alvorlig og ser samtidig frem til en eventuell behandling hos Forbrukerombudet. Dette er en sak som har betydning for hele bransjen, og vi forutsetter at markedsføringen til alle aktørene sees nærmere på, slik at også vi slipper å bruke mer tid på å endevende deres kundebrev og misforståelser det skaper hos kunder. Vi har også kunder som er frustrert over våre konkurrenter, sier administrerende direktør Lise Skarpås i Viken Fibernett.

Hun tror likevel ikke konkurranseforholdene for en relativt ny aktør er særlig annerledes enn i telekombransjen forøvrig. Hun svarer følgende på spørsmål om Viken har dekning for å si at fiber er fremtiden og at kabel-TV er gammel teknologi:

–Jeg ønsker ikke å kommentere enkeltpåstander fra kabel-TV-selskapet Canal Digital. Men vi ønsker å satse langsiktig, og vi mener fiber er den teknologien det er verdt å satse på, sier hun.

Ombudet skjerper tonen

Forbrukerombudet sender nå brev til bredbånd-saktørene der det oppfordres til edruelig markedsføring.

Forbrukerombudet vil se nærmere på klagen fra Canal Digital. Men stadige klager fra både vanlige forbrukere og næringslivet gjør at ombudet ønsker å ta for seg et samlet bredbåndsmarked.

- Vi er i ferd med å sende brev til alle aktørene i bransjen hvor vi oppfordrer tilbyderne til edruelig markedsføring og påpeker hvilke spillerregler som gjelder, sier juridisk seniorrådgiver ved Forbrukerombudet, Petter Ravne Bugten.

Bugten peker blant annet på at markedsføringen ikke skal være villedende, og at salgsmetodene skal være etterrettelige i overensstemmelse med de lover og regler som gjelder.

- Man skal blant annet ikke snakke nedsettende om konkurrerende teknologier og produkter, eller hevde at det er forskjeller mellom teknologiene som ikke stemmer, forklarer Bugten.

Bransjenorm

Forbrukerombudet har i lengre tid jobbet sammen med sentrale aktører i bransjen om å få på plass en egen bransjenorm.

- Vi håper og tror at en slik norm vil være med på definere og klargjøre for aktørene hvilke spilleregler som gjelder. Vi håper at de fleste aktørene ønsker å stille seg bak bransjenormen, og vi kommer også etter hvert til å legge denne til grunn for saker som gjelder markedsføring og avtalevilkår i denne bransjen, sier Bugten.

Bugten anbefaler at man setter seg godt inn i det enkelte bredbåndstilbud, og danner seg oversikt over totalkostnaden og hva man faktisk får for pengene. Når bransjenormen er på plass, vil det også være naturlig å sjekke om leverandøren stiller seg bak prinsippene i denne, sier han.

NETTPRAT fra kl. 12 til 13 i dag:

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Totalt er det omtrent 150 bredbåndsutbyggere i Norge, ikke minst lokale energiverk og kabel-TV-selskaper. Dette er noen av de største på Østlandet: Telenor (børsnotert, staten eier over halvparten): Bygger fibernett også til privatpersoner og eier også det gamle kobbernettet Viken Fibernett (Lyse Tele eier over 90 prosent): Bygger fibernett, har pr. i dag ca. 15000 kunder i Oslo-området. Canal Digital (eies av Telenor): Bygger kabel-TV-nett, hadde ved utgangen av mars 183000 kunder Get (eies av utenlandske investorer): Bygger kabel-TV-nett, har trolig rundt 120000 bredbåndskunder

De aller fleste hjem i Norge har tilgang til en kobberkabel, som ble lagt til de tusen hjem for at vi skulle bruke fasttelefonen. Denne kabelen kan i dag skaffe Internett til mange husstander med hjelp av ADSL/XDSL-teknologi. Fibernett: Fiberoptisk kabel, som gir mulighet for veldig høy kapasitet både inn og ut av huset. Godt egnet hvis du ser mye film på nett eller laster store filer. Kabel-TV-nett: Det finnes forskjellige typer kabel-TV-nett. Et moderne kabelnett vil i praksis oppleves omtrent like bra som fiber hva gjelder båndbreddekapasitet. Gamle kabelnett kan gi tregt Internett. ADSL/XDLS: Dagens kobberbaserte «minibredbånd». Helt greit for vanlig Internettbruk og telefoni, men lite egnet for TV. Triple Play: Tre ulike tjenester leveres over samme bredbåndforbindelse: Internett, TV og telefoni. HDTV: High Definition Television, og beskriver TV-sendinger med opptil fem ganger høyere oppløsning enn standard TV-sendinger. Hastigheter: 1 Mbit/s = 1 Megabit/sekund 1 Gbit/s= 1000 Mbit/s Få får mer enn 8 Megabit/sekund på vanlig telefonlinje. På fiber og kabel-TV eksperimenteres det med linjer opp til 1 Gigabit/sekund.

Relaterte bilder

Slik ser det ut flere steder i Oslo når aktørene i bredbåndsmarkedet bygger stadig nye «motorveier» til de tusen hjem. FOTO: JON HAUGE

Oslo-mann og teknolog Odd Richard Valmot uttalte i vinter at han var opprørt over salgsmetodene til Viken Fibernett. Viken-selgere hadde vært på døren hjemme hos ham, og etter hans mening kommet med usanne påstander. FOTO: SVEIN E FURULUND

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer