-
Post- og teletilsynet (PT) mener at konkurransen fungerer bra og at det er mange tilbydere av nett og tjenester.FOTO: ØRN E. BORGEN
Ingen regulering av fibermarkedet
Post- og teletilsynet mener konkurransen i markedet for superbredbånd fungerer.
AV: geir amundsen
Konkurransen fungerer tilfredsstillende mellom de selskapene som bygger ut eller oppgraderer sine høykapasitetsnett for Internett. Likevel er tilgangen til ”bredere bredbånd” sterkt avhengig av geografi, skriver Post- og teletilsynet (PT) i en utredning på oppdrag fra Samferdselsdepartementet (SD).
- Vi er rett og slett bekymret for dette – at det har så mye å si hvor i landet du bor for om du får tilgang til den mest moderne teknologien. Derfor foreslår vi at staten igjen oppretter en ordning for støtte til utbygging av høykapasitetsnett i områder hvor dette ikke er kommersielt lønnsomt. PT tar gjerne en sentral rolle i et slikt arbeid, sier PT-direktør Willy Jensen i en pressemelding.
Men regional regulering av markedet, mener ikke PT det er behov for.
- Videre utbygging avgjørende
Under overlevringen av rapporten fra PT, la samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa vekt på hvor viktig en videre utbygging av ekomnettene er for den nasjonale verdiskapingen, og for at det skal være mulig å bo, drive næring og få tilgang til moderne tjenester over hele landet.
PTs rapport om høykapasitetsnett kan du lese i sin helhet her.
Les også
Siste fra seksjon
-
SIM-kortet som skal knekke utenlandsprisene
Sender samtalene dine på billigtur.
22 mai 2012 17:50

