-
Network Norway har lagret hva deres kunder bruker internett til. Både de som har gått inn på dagbladet.no og mer lugubre sider.FOTO: Scanpix/Kyrre Lien
Men selskapene avviser slik lagring
Mistenker at Telenor og Netcom lagrer hva du mobilsurfer på
I desember ble det avslørt at Network Norway lagrer hva du surfer på. Nå vil Datatilsynet også undersøke de andre leverandørene.
AV: arild færaas
Datalagringsdirektivet krever fra og med 1. juli at hvem du har kontakt med, og hvor og når du har det på epost, mobil og telefon, blir lagret. Men innhold er uten tvil ulovlig å lagre.
Men dinside.no avslørte i desember at operatøren Network Norway lagret nettlogger i ti dager. Noe som betyr at i de i en periode har oversikt over hvilke nettsider kundene deres har surfet på. Det betyr for eksempel også at de kan se hva du søker etter på Google.
Les også: Mobiloperatør overvåker kundenes nettbruk
- Det er mulig å hente ut informasjon om hvor kundene våre har surfet fra driftovervåkningsverktøyene våre, bekreftet teknisk direktør Geir Løvnes i Network Norway overfor DinSide.
Ulovlig
Datatilsynets direktør Bjørn Erik Thon slo da fast til Aftenposten at dette var nye opplysninger for dem.
- Jeg ble overrasket og stusset over det vi fikk vite, sa Thon til Aftenposten.no.
Har du tips om personvern/overvåkingssaker? Kontakt Aftenpostens journalist her
Han sa dette «helt klart (reiser) problemer med lovligheten, uten at jeg kan konkludere umiddelbart».
Men nå slår avdelingsdirektør Leif T. Aanensen fast at å lagre innhold utvilsomt er ulovlig.
- Det ble også uttrykkelig slått fast fra Stortinget i forbindelse med debatten om datalagringsdirektivet.
Les også
Han sier de allerede har hatt et møte med Network Norway og vil sende brev til alle mobilleverandørene, som også inkluderer Telenor, Netcom og Ice, hvor de vil undersøke praksisen.
Han bekrefter at de mistenker at flere enn Network Norway kan drive med slik lagring.
- Vi har indikasjoner på at det ikke bare gjelder denne virksomheten. Derfor vil vi komme til bunns i dette.
Aanensen utelukker heller ikke at de vil komme på kontroller hos virksomhetene.
Mistenker ikke bredbåndstilbyderne
Leif T. Aanensen sier at de foreløpig ikke vil sjekke bredbåndstilbyderne.
- Vi har vært på tilsyn hos en del slike tilbydere, og har ikke oppdaget noe slikt da. Vi har heller ikke noe holdepunkt for at det er en tilsvarende problemstilling der, svarer han.
Det at Network Norway har lagret nettloggene, betyr også de kundene til mobilselskapene som leier Network Norways nettverk også har fått lagret sin mobilsurfing.
Men Thomas Sandaker i One Call, som er et av selskapene som leier av Network Norway, sier at de ikke var klar over praksisen til Network Norway før det ble kjent i media.
- Vi har heller ikke tilgang til dette, og jeg kan garantere for alle våre kunder at vi ikke ahr tenkt å bruke noe som helst av dette, sier Sandaker til Aftenposten.no
De andre operatørene: - Vi lagrer ikke
Aftenposten.no har vært i kontakt med Ice, Telenor og Netcom. Samtlige avkrefter at de lagrer noe som helst av nettlogger.
- Telenor lagrer ikke URL-er (nettadresser) fra kundenes surfing, er svaret fra Telenors informasjonssjef Anders Krokan.
- Netcom lagrer ting av fakturahensyn eller feilrettingshensyn, men å lagre nettadresser har vi ingen interesse av. Derfor har vi som standard i våre systemer å slette slik informasjon, sier kommunikasjonssjeef Øyvind Vederhus i Netcom.
- Ice lagrer ingenting av innhold. Vi lagrer bare hvor stort forbruket er, svarer daglig leder av Ice, Eivind Helgaker.
Frem til datalagringsdirektivet blir innført senere i år er det Post- og teletilsynet som har forvaltet innsynsforespørselene fra politiet når det gjelder innsyn i trafikkdata (med hvem, hvor og når du har kontakt).
Men Fredrik Knudsen, seksjonssjef i tilsynet, sier til Aftenposten.no at de ikke har fått forespørsler om slike data fra politi, og har dermed heller ikke gitt innsyn i nettlogger.
Les også
Siste fra seksjon
-
SIM-kortet som skal knekke utenlandsprisene
Sender samtalene dine på billigtur.
22 mai 2012 17:50


Kommentarer