-
Altibox gir nå kundene muligheten til å se lineær-TV på iPhone. -
Nå kan du få TV på mobilen
Altibox lanserer live-TV og filmleie på mobilen. Men du får ikke ta med deg alle kanalene på farten. Enn så lenge.
AV: geir amundsen
Smartmobiler og nettbrett er i ferd med å endre våre TV-vaner bort fra stue-TV-en og over på mindre skjermer.
En stedsforskyving de tradisjonelle TV-distributørene har innsett at stadig flere kunder ønsker muligheten til. Ikke minst for å møte konkurransen fra TV- og filmnedlastningstjenester som amerikanske Netflix.
En av de norske TV-distributørene som ligger langt fremme i utviklingen av nye tjenester, er TV- og bredbåndsleverandøren Altibox som denne uken lanserer lineære tv-kanaler og filmleie på iPhone.
- En iPhone er lett å bruke når du er på farten, og dette vil gjøre våre kunder til enda mer mobile medieforbrukere, sier Leif Aarthun Ims, administrerende direktør Altibox, i en pressemelding.
Chill-porteføljen til Altibox som fra før av inkluderer lineære tv-kanaler og filmleie på PC, Mac og nettbrett.
-Et produkt i utvikling
Altibox Chill er delt i to: Altibox Chill In og Altibox Chill Out. mens Altibox Chill In er ment for å bruke innenfor rekkevidden av kundenes trådløse hjemmenettverk, gir Altibox Chill Out muligheten du ta med deg tjenesten ut av huset, dog med færre kanaler.
FOTO: Altibox
Blant annet forhandles det fortsatt med NRK og TV 2 om inkludering i Altibox Chill Out, og det arbeides nå med å tilpasse plattformen etter TV 2s krav, blant annet.
-Vi jobber hele tiden for å gjøre Chill-produktet så komplett som mulig, og nye kanaler vil komme etter hvert. I løpet av sommeren vil Discovery, Animal Planet, Kanal 9 og fem BBC-kanaler komme inn i Altibox Chill Out, sier Ims.
Filmtilbudet ligger som på filmportalen på litt over 1000 ulike filmtitler til enhver tid.
Kun strømming
Hva gjelder kvaliteten på strømmingen, benytter Altibox seg av såkalt smooth streaming. Det vil si at båndbredden tilpasser seg det som er tilgjengelig for kunden. Maks for live tv er 1,4 mbit/s og for filmavspilling er den 3,0 mbit/s.
Og det er foreløpig kun snakk om strømming, ingen mulighet for å laste ned lokalt på telefonen for å se film når man ikke har nettilgang eller ikke ønsker å betale for data i mobilnettet.
-Rettigheter til noe annet enn strømming er vanskelig å få til i dag, men skulle slike muligheter dukke opp skal vi være de første til å gripe dem, sier Kommunikasjonsrådgiver i Altibox Espen Schiager til Aftenposten.no.
Android rundt hjørnet
− iPhone var det neste naturlige steget etter PC/Mac og iPad i et utviklingsløp. Det neste vi skal lansere er Altibox Chill for Android, sier Ims.
Det er enkelte utfordringer som fører til at produktet for Android er det som tar lengst tid å utvikle, forklarer Ims, og viser blant annet til utfordringene med å tilpasse produktet til alle de ulike skjermformatene Android-familien har. Det er også andre spilleregler hva angår kryptering av innhold for rettighetsinnehavere.
Les også
Les også:
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Med denne mobilen kan du ta undervannsbilder
Med nye Xperia ZR går Sony dypere enn noen gang.
17 mai 2013 12:21
TV på mobilen
Ønsker du å kunne se TV-kanalene dine direkte på mobilen?
Altibox Chill
TV-kanaler: | Chill In | Chill Out |
Nrk1 | Ja | Nei |
Nrk2 | Ja | Nei |
Nrk3 | Ja | Nei |
NRK Tegnspråk | Ja | Nei |
TV2 | Ja | Nei |
TV2 Zebra | Ja | Nei |
TV2 Film | Ja | Nei |
TV2 Nyheter | Ja | Nei |
TV2 Bliss | Ja | Nei |
TVNorge | Ja | Nei |
MAX | Ja | Nei |
FEM | Ja | Nei |
Vox | Ja | Nei |
Cartoon Network | Ja | Ja |
Boomerang | Ja | Ja |
TNT7 | Ja | Ja |
TV4 | Ja | Ja |
SVT1 | Ja | Ja |
SVT2 | Ja | Ja |
Eurosport | Ja | Ja |
Eurosport 2 | Ja | Ja |
National Geographic | Ja | Nei |
BBC World News | Ja | Nei |
BBC Lifestyle | Ja | Nei |
BBC Knowledge | Ja | Nei |
BBC Entertainment | Ja | Nei |
BBC HD | Ja | Nei |
VGTV | Ja | Ja |
Abonnementskanaler: |
|
|
Premier League x6 | Ja | Ja |