Twitter oppgraderer mobilt

Samtidig viser ferske tall at flere nå bruker Facebook fra mobil, enn fra PC.

Etter å ha kommet med nye oppgraderte app-er til iPhone og Android-mobiler denne våren, har Twitter nå også oppgradert sin mobilsite for bruk gjennom mobile nettlesere.

Mobilsiten skal nå være mye raskere enn før, i tillegg grensesnittet fått de samme funksjonene og gjort mye likere det vi ser i app-ene. Det meste av det er hentet fra redesignet av hovednettstedet for web, som ble lansert i desember.     

Twitter-brukere av vanlige mobiltelefoner, som ikke er smarttelefoner og dermed ikke har mulighet til å bruke app-en, har dårlig og treg dataforbindelse eller en gammel nettleser på PC-en, vil nå se at mobile.twitter.com er organisert i fire hovedkanaler.   

Home: viser alle tweets fra folk du følger

Connect: se alle tweets der du er nevnt.

Discover: se hva som er populært, basert på dine kontakters aktivitet, din plassering og språk.

Me: se dine direktemeldinger og egne tweets.

Det kan nok kanskje ta litt tid for noen å bli kjent med det nye menysystemet, men de fleste brukerne kan i hvert fall glede seg over at mobilsiten skal være mye raskere enn tidligere.

Facebook øker mobilt

Ferske tall fra USA viser nå at Facebook i stadig større grad er blitt en mobiltjeneste.  I gjennomsnitt brukte amerikanske mobilbrukere 441 minutter hver på Facebook i mars måned, viser tall fra analyseselskapet Comscore, melder Reuters. Snittet for PC-brukere var på 391 minutter.

Facebook er den mest brukte mobiltjenesten i USA. Tallene viser at lokasjonstjenesten Foursquare ligger på andreplass med et snitt på 146 minutter i mars, mens Twitter ligger på tredjeplass. 

Tallene viser også at Facebook har 158,9 millioner unike brukere fra datamaskiner i USA, mens 78 millioner bruker dem via mobilen. Her er det imidlertid litt overlapp mellom disse to gruppene.  

Brukertallene fra USA kommer kort tid før det er ventet at Facebook skal introduseres på børs.

Facebook har hittil vært reklamefri i sine mobile kanaler, men har begynt å eksperimentere med sponsede innlegg i nyhetsstrømmen til brukerne, i enkelte markeder.

At bruken beveger seg over fra datamaskin - til mobil, kan bli en utfordring for nettsuksessens inntektsstrømmer. I papirene selskapet har sendt ut i forbindelse med børsintroduksjonen heter det blant annet:

«Hvis brukerne i økende grad velger mobile kanaler som en erstatning for tilgang via datamaskiner, og vi ikke klarer å implementere strategier for inntjeningssystemer rundt våre mobile brukere, vil våre økonomiske resultater og evne til å øke inntektene bli negativt påvirket.»

Vil selge apps og spill

Onsdag lanserte også Facebook sitt nye App Center, som skal kunne brukes både på PC om mobil, skriver Reuters.

Her skal brukerne kunne finne og bruke småprogrammer og spill inne i det sosiale mediet. Her vil Facebook også etable sitt første forsøk på å selge innhold, i form av nett opp app-er og spill. 

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester