Utskrift er sponset av InkClub InkClub

- Ikke bruk Internet Explorer

Svenske og finske myndigheter advarer mot et nyoppdaget sikkerhetshull i den siste versjonen av Microsofts dominerende nettleser Internet Explorer. Bruk en annen webleser, er anbefalingen.

Ifølge ekspertene åpner versjon 6.0 av Explorer for virusormen Bofra, som spres med e-post, melder det svenske nyhetsbyrået TT. Svenske Sitic, som er en del av Sveriges Post- og telemyndigheter advarte mot sikkerhetsproblemene for noen uker siden. Torsdag kom det finske Kommunikationsverket med en advarsel: Unngå å bruke Explorer.

- Bruk alternative nettlesere

De finske myndighetene anbefaler å bytte ut Explorer med alternative weblesere som Netscape, Opera og Firefox, men Sitic vil ikke å navngi noe spesielt alternativ. - I første omgang bør man vurdere å bytte nettlesere, men man skat være oppmerksom på at alle nettlesere har sikkerhetsproblemer, sier Lars Hedensjö ved Sitic til TT. Sitic anbefaler å skifte lesere så lenge Microsoft ikke kommmer med noen oppdatering av Explorer. Dessuten anbefaler de å unngå "ukjente websider" og å ta i mot html-kodet e-post, det vil si e-post som er laget som og ser ut som nettsider.

Rammes ikke

Ifølge en pressemelding fra Microsoft finnes det bot for problemet.
  • PC-brukere som har installert XP Service Pack 2 vil ikke rammes.
  • PC-brukere som har installert oppdatert antivirus-programvare vil sannsynligvis være beskyttet.
  • Viruset er av en slik karakter at det krever en aktiv handling - for eksempel åpning av vedlegg - for at brukerne skal få det på sin PC.

- Det er veldig positivt at myndighetene engasjerer seg for IT-sikkerhet. Vi tror likevel vi kan oppnå langt mer ved å bevisstgjøre brukerne, enn ved å anbefale enkeltleverandører. IT sikkerhet er en bransjeutfordring, og ingen programvare er helt sikker, sier Jannik Lindbæk Jr, informasjonsdirektør i Microsoft Norge i pressemeldingen.

Virusbeskyttelse

Det er ganske enkelt å bytte weblesere for privatpersoner, som kan laste ned flere av alternativene gratis. Men for selskaper kan det oppstå lisens-problemer, siden det kan koste penger å bruke enkelte nettlesere. Mange selskaper bruker allerede ulike systemer for virusbeskyttelse som tetter igjen og unngår de fleste av denne typen sikkehetshull. Disse trenger ikke å bytte nettlesere.

Venter på utspill fra Microsoft

Microsoft har så langt ikke kommet med noen oppdatering av Explorer for å rette opp problemet, men er ventet å komme med råd til Explorer-brukerne fredag, skriver TT. TT

Les også

Siste fra seksjon

  • Ny norsk rekord i Wordfeud

    Fredrik Berget (16) fra Kristiansund har sannsynligvis satt ny norsk rekord i det populære mobilspillet, med en poengsum på hele 15677 - for ett ord.  

Nettleser-programmet Internet Explorer er helt dominerende i verdens PCer, med rundt 90 prosent av markedet. Ifølge den finske datasikkerhets-konsernet F-secure, er Bofra den sjette mest spredde virusormen i verden.

Relaterte bilder

FOTO: CORNELIUS POPPE/SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer