Utskrift er sponset av InkClub InkClub

1 av 3 "datadust"

- 1,8 millioner yrkesaktive nordmenn er digitale analfabeter, sier administrerende direktør Bernt Nilsen i Datakortet AS.

Datakortet AS tester folks datakunnskaper etter internasjonale standarder. Gjennom kurs- og testopplegget eBorger, som er for dem som ikke kan noe om en datamaskin, har Datakortet AS undersøkt datakompetansen til 150 000 nordmenn mellom 20 og 67 år innenfor de vanligste bruksområdene for en PC. 30 prosent strøk på testen, som de tok uten å ha gjennomgått noe felles kurs først.- I vestlige land opererer vi med digital analfabetisme. I eBorger måler vi folks ferdigheter når det gjelder bruk av datamaskin, tekstbehandling, Internett og e-post. De 30 prosentene av yrkesbefolkningen som er digitale analfabeter, bruker ikke PC'en i det daglige som arbeidsverktøy. De klarer ikke å bruke PC'en til for eksempel å betale regninger og kjøpe reiser, sier Nilsen.

Eldste verst.

Blant seniorene er situasjonen enda verre: To av tre personer over 55 år er digitale analfabeter. Også mange ungdommer henger etter.- Mange unge kan laste ned bilder og bruke dataspill, men behersker ikke den ryddige bruken av e-post som kreves i jobbsammenheng. Mellom ti og 20 prosent av skoleelevene er ikke interessert i data, og en del elever er og vil forbli utenfor hvis man ikke tar tak i vanskene.

På jordet.

Vår egen oppfatning av hvor godt vi behersker datamaskinen er ifølge Nilsen helt på jordet.- Vi gutter tror vi kan håndtere alt som har lys og brytere, mens jentene tror de ikke kan så mye. I virkeligheten har gutter og jenter veldig likt kunnskapsnivå.Direktøren i NHOs utdanningsavdeling, Baard Meidell Johannesen, vil snu tallene på hodet:- At 70 prosent er mer eller mindre aktive databrukere, sier noe om hvor effektivt næringslivet er som læringsarena. De fleste av disse har ikke lært IKT på skolen, men på jobben.Meidell Johannesen sier det blir stadig færre jobber der du ikke trenger å bruke en datamaskin, selv om de fortsatt finnes.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Fredli Dataservice og kursleder Arvid Spolén gir hvert år 700 nordmenn grunnleggende dataopplæring. FOTO: Jan Tomas Espedal

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer