Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Mange spiller for høyt, mener EU-kommisjonen, og foreslår et begrenset maksvolum på alle musikkspillere.

    FOTO: Tor Greiner Stenersen

EU vurderer maksvolum på musikkspillere

Frykter 10 millioner europeere står i fare for å pådra seg alvorlige hørselsskader.

I frykt for at mange europeere skal pådra seg hørselskader som følge av høy musikk på musikkspilleren, foreslår EU-kommisjonen at det innføres en maksgrense for utgangsvolumet på musikkspillere, være seg om vi snakker MP3-spilllere eller musikkmobiler, skriver BBC.

Tidligere i år gikk EUs såkalte Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks ( SCENIHR), ut og mot at så mange som 10 millioner unge europeere står i fare for å pådra seg alvorlige hørselsskader som en konsekvens av for høye volumnivåer.

- La oss være ærlige, vi står overfor en katastrofe om ikke noe gjøres raskt, uttalte medlem av EUs gruppe for konsumentsikkerhet Stephen Russell.

Ingen regler

EU-komisjonen viser til at forskere mener at de som hører på høy musikk én time hver dag i fem år på MP3-spilleren, risikerer permanente hørselsskader. Man anslår at et sted mellom 50 og 100 millioner mennesker benytter musikkspillere daglig.

Dagens EU-standard sier ingenting om noen maksgrense for lydnivå fra musikkspillere, ei heller at produktene skal merkes med noen form for advarsel mot hørselskader.

Frivillig

Forslaget til EU-kommisjonen er at alle musikkspillere leveres fra produsent med et begrenset maksvolum, men at det vil være frivillig for den enkelte produsent hvorvidt man vil etterkomme EUs anbefaling.

Man ser også for seg at brukerne kan velge å overstyre det fabrikkinnstilte maksvolumet, men da først etter å ha blitt advart om faren for permanente hørselskader.

EU-kommisjonen mener at lytting på 80 desibel ikke bør overskride 40 timer i uken. Økes lydnivået til 89 desibel, bør maksgrensen reduseres til fem timer.

- Det er fort gjort å skru opp lyden på musikkspilleren til farlig høye nivåer, spesielt når man er i støyfulle omgivelser som i trafikken eller på bussen. Unge mennesker som hører på musikk timesvis hver uke, har trolig heller ingen aning om at de kan skade hørselen sin, da det gjerne tar tid før skadene melder seg, sier EUs forbrukerkommissær Meglena Kuneva.

LES OGSÅ:

FOTO: JOACIM LUND

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

  • Ny norsk rekord i Wordfeud

    Fredrik Berget (16) fra Kristiansund har sannsynligvis satt ny norsk rekord i det populære mobilspillet, med en poengsum på hele 15677 - for ett ord.  

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer