Ekstrem lydkvalitet
Repertoaret er klassisk, men TrondheimSolistene er først i verden med å utgi plate på Blu-ray.
AV: geir amundsen
TrondheimSolistene markerer sitt 20-års jubileum med en utgivelse der lydkvaliteten garanteres å "overgå alt annet du har hørt tidligere."
Ingen ting i veien med selvtilliten hos det norske plateselskapet 2L som står bak utgivelsen av TrondheimSolistenes "Divertimenti" på Blu-ray og SA-CD.
Men så kan da også 2L slå i bordet med en Grammy-nominasjon i 2007 i klassen for beste flerkanalslyd med platen "Immortal Nystedt", samt diverse rosende omtale i den kulørte hi-fi-pressen rundt om i verden.
Opptakene til "Divertimenti" er gjort i Selbu kirke, og ifølge det ubeskjedne plateselskapet er "hvert instrument så tydelig plassert i lydbildet at man kan se for seg de enkelte musikerne".
Hemmeligheten
Hemmeligheten skal være ekstrem fokus på lydkvalitet og en avansert og høyoppløselig original (5.1 kanaler DXD - Digital eXtreme Definition - 24 BIT 352.8 kHz må vite!), som både SA-CD og Blu-ray formatet tar godt vare på.
Vi skynder oss å legge til at vi selv ikke har hørt den påkostede og åpenbart teknisk avanserte flerkanalsinnspillingen med verker av Benjamin Britten, Grazyna Bacewicz, Terje Bjørklund og Béla Bartók, men nysgjerrige har vi blitt.
PS! Selv om SA-CD-en som følger med også har et vanlig "CD-lag" som kan spilles av i standard CD-spillere, må du ha en SA-CD eller Blu-ray-kompatibel spiller for å kunne nyte denne plata i høyoppløst flerkanalskvalitet. er forøvrig Norges mest solgte Blu-ray-spiller...
Les også:
Les også
Flere bilder
"Divertimenti" skal være verdens første utgivelse som kombinerer en hybrid SA-CD med en Blu-ray "music only" i samme emballasje. FOTO: Lindberg Lyd
Innspillingen ble gjort i Selbu kirke. FOTO: Trym Bergsmo/Lindberg Lyd