Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ingen iTunes-enighet

De nordiske forbrukerombudene møtte representanter for iTunes i Oslo i går.

Tonen skal ha vært gemyttlig da de nordiske forbrukerombudene møtte både den amerikanske ledelsen i iTunes og deres europeiske representanter i Oslo i går.

Småting på plass

- Noen av punktene vi tok opp med iTunes har vi allerede kommet til enighet om - blant annet at kjøpsvilkår ikke skal kunne endres for allerede gjennomførte kjøp - kun for fremtidige kjøp, sier forbrukerombud Bjørn Erik Thon i en pressemelding.

Hensikten med møtet var å forhandle med iTunes om alternative løsninger, men Forbrukerombudet gjorde det klart allerede på forhånd at de er forberedt på å trekke iTunes for Markedsrådet hvis de nekter å etterkomme de sentrale kravene.

Mye gjenstår

Men det gjenstår fortsatt spørsmål som er både juridisk og teknisk kompliserte å løse, mener Forbrukerombudet.

- Både forbrukerombudene og iTunes trenger nå tid for å jobbe videre med og vurdere forskjellige forslag til tekniske og juridiske løsninger. Vi mener at fortsatt dialog i denne saken til slutt vil føre til en god ordning for alle parter - ikke minst for iTunes sine kunder, sier Thon.

Det betyr at møtet ikke endte opp i endelige avtaler mellom iTunes og de nordiske forbrukerombudene, men Thon er likevel optimistisk.

- Vi hadde en god og konstruktiv dialog med iTunes, og det har vært viktig bevegelse i saken, sier han.

Uheldig sammenlåsing

Saken begynte med at det norske forbrukerombudet, Bjørn Erik Thon, i sommer sendte et klagebrev til Apple fordi han mener brukervilkårene til musikkbutikken iTunes strider mot norsk lov.

Thon mener at rettighetsbeskyttelsen på musikkfilene forhindrer forbrukerne i å få spilt dem av på andre spillere enn Apples iPod, noe som kan føre til "en uheldig sammenlåsing mellom innhold og enkeltprodusenter".

Etter å ha fått forlenget svarfrist sendte Apple omsider et svarbrev til Thon, men forbrukerombudet var ikke fornøyd med innholdet.

Skumle vilkår

Doktorgradstipendiat Georg Philip Krog ved Senter for rettsinformatikk ved Universitetet i Oslo er spesialist på de juridiske aspektene ved Internett og opphavsrett. Les hans mening om iTunes-vilkårene her .

Ingen fra Apple var i ettermiddag tilgjengelig for kommentar.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

  • Ny norsk rekord i Wordfeud

    Fredrik Berget (16) fra Kristiansund har sannsynligvis satt ny norsk rekord i det populære mobilspillet, med en poengsum på hele 15677 - for ett ord.  

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer