Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Kopisperre ødela CD-spilleren

Stadig flere musikkplater får kopisperre. Nils Erik Woldseth fikk stereoanlegget sitt ødelagt av en plate med slik sperre.

Når du går i butikken og kjøper en plate med musikk, kan du ikke lenger være helt sikker på om den vil spille i CD-spilleren din. Plateselskapenes angst for piratkopiering har gått så langt at stadig flere plater blir utstyrt med forskjellige dataprogrammer som skal forhindre at platene blir gratismat på nettet. Men i prosessen ser selskapene ut til å ofre enkelte kunder som får problemer med platene.

DVD-spilleren ødelagt

Nils Erik Woldseth kjøpte for et par år siden et hjemmekino-anlegg med en DVD-spiller fra Sony. Spilleren kostet drøyt 10 000 kroner. I vinter merket han at stadig flere plater ikke lot seg spille i anlegget. Han oppdaget etter hvert at det var plater med kopisperre-merke som ikke lot seg spille. Så gikk det virkelig ille: Etter å ha spilt den siste platen til EMI-artisten Bertine Zetlitz ble spilleren ødelagt. Nå nektet den å spille CD-plater i det hele tatt. Heller ikke bilspilleren hans ville slippe ut lyd fra plater med kopisperre. Zetlitz-platen er kjent i platebutikker fordi mange kunder har klaget på kopisperren. Sony reparerte spilleren til Woldseth, og nå virker den på alle plater. Men i bilen kan han fortsatt ikke spille platene. Aftenposten kjenner også en rekke andre musikkelskere som har fått problemer med platene fra EMI. Dette selskapet har flest plater med kopibeskyttelse fra selskapet Macrovision.

Sjokkert

Nils Erik Woldseth ble sjokkert over behandlingen han fikk, spesielt hos EMI. Selskapet sendte på gjentatte henvendelser bare ut et standardsvar der det går frem at han kunne få en tilgodelapp eller et annet produkt hvis han fikk problemer med avspillingen. I standard-svaret bekrefter EMI at enkelte spillere ikke svelger deres plater. Philips, som kontrollerer CD-standarden, nekter EMI å kalle platene for Compact Disc. I stedet har derfor EMI utstyrt produktene med et kopikontroll-merke. - EMI gir ut noe som ser ut som CD-plater, men som ikke er det. Spør du meg burde disse stå i egne hyller i platebutikkene. Når jeg ser at en plate er fra EMI, kjøper jeg den ikke, for jeg vet at den fortsatt ikke kan spilles i bilen. Da er det jo enklere å få tak i musikken på annet vis.- Mener du en gratis piratkopi fra Internett?- Det har jeg ikke sagt. Men ved å gjøre det så vanskelig for folk å kjøpe lovlig musikk ødelegger plateselskapene bare for seg selv, sier han.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

<b>- Når jeg ser </b>at det er en plate fra EMI, kjøper jeg den ikke, for jeg vet at den kan ikke spilles i bilen, sier Nils Erik Woldseth. FOTO: ØRN E. BORGEN

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer