-
Samferdselsminister Liv Signe Navarsete, ser ingen grunn til å skulle åpne kabelnettene.FOTO: Falch, Knut
Navarsete står på sitt
Samferdselsministeren mener dagens kabel-TV-marked fungerer godt, men holder likevel døren på gløtt for en utredning om åpne TV-nett.
AV: geir amundsen
Utgangspunktet for dagens behandling i Stortinget var Høyres forslag om å igangsette en utredning av åpne TV-nett.
Et forslag hvor Høyre med Olemic Thommesen i spissen, tar til orde for at man bør se nærmere på om dagens ordning hvor eieren av kabelnettet er eneste kanaltilbyder, bør erstattes av åpne TV-nett hvor kundene fritt kan velge TV-leverandør uavhengig av hvilket kabelnett man er tilkoblet.
Mens innholdsleverandørene har støttet forslaget som Navarsete i våres avviste i Stortinget, har netteierne vært svært kritiske til tanken om åpne TV-nett.
Ikke endret mening
Selv om forslaget ikke ble nedstemt, men endte med å bli "vedlagt protokollen", er Navarsete klar på at hun og regjeringen i utgangspunktet ikke er har endret mening.
- Regjeringen er opptatt av mangfold og at forbrukerne skal ha frihet til å velge, men åpne TV-nett blir feil fokus. Åpning av TV-nettene vil bety økt grad av regulering, noe vi ikke mener det er grunnlag for slik markedet fungerer i dag, sa Navarsete i sitt hovedinnlegg.
Navarsete frykter også at utbyggingen av fibernett vil stoppe opp om TV-nettene åpnes.
- Når det nå engang er slik at vi Norge har overlatt til markedet å bygge ut fiber- og kabelnettene, er det viktig at vi ikke undergraver forretningsmodellen og fjerner insentiv som de private aktørene har basert utbyggingen på. Da risikerer vi at utrullingen av nye nett vil stanse opp, og det er ingen tjent med, sier Navarsete til Aftenposten.
Åpner for utredning
Det faktum at forslaget i siste liten endte med å bli vedlagt protokollen, betyr at man på et senere tidspunkt likevel kan velge å starte en utredning slik Høyre forelår.
Men før samferdselsministeren i det hele tatt vil høre snakk om en utredning, ønsker hun å få høringsvarene fra Medietilsynets rapport om fritt kanalvalg på bordet. En høringsfrist som går ut i slutten av januar.
-Skulle det vise seg at mange av høringssvarene konkluderer annerledes, holder jeg likevel døra på gløtt for en utredning om åpne TV-nett, seier Navarsete.
- Er på glid
Konserndirektør i TV2, Rune Inderøy, håper og tror at en utredning om åpne TV-nett vil bli satt i gang allerede på nyåret.
-Jeg opplever at samferdselsministeren tross sine innvendinger er på glid i retning av en utredning, noe også uttalelsene fra arbeiderpartiets Truls Wickholm underbygger, sier Inderøy
Men at konkurransen funger så godt som samferdselsministeren vil ha det til, er Inderøy på ingen måte enig i.
- Som innholdsleverandør opplever vi distributørene nærmest som de reneste overredaktører, og det er ofte tungt arbeid å skulle selge inn nye kanaler. For oss ville det vært en stor fordel om kundene selv kunne velge hvilket innhold de ønsket å betale for, sier Inderøy, som også stiller spørsmålstegn ved om Navarsete har full forståelse for hvordan konkurransesituasjonen i praksis arter seg.
Frykter Medietilsynet
Inderøy håper imidlertid ikke at Medietilsynet blir satt til å lede en eventuell utredning.
- Rapporten Medietilsynet har levert om er ikke bare full av faktafeil, dette er noe av det sletteste arbeidet jeg noen gang har sett fra noe tilsyn, sier Inderøy.
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Windows Phone større enn iPhone i Kina
Bare to måneder etter at den første telefonen med Microsofts nye mobilplattform ble lansert der, selger de mer enn Apple i verdens sterkest voksende mobilmarked.
23 mai 2012 13:11

