Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Nettmusikk på jobben til Høyesterett

Høyesterett skal avgjøre om en bedrift hadde lov til å sparke en ansatt som lastet ned musikk fra Internett.

Sterk interesse for musikk har ødelagt den tidligere ingeniørens liv. Selv om han hadde vært ansatt i firmaet i 30 år, måtte han slutte på dagen da sjefen oppdaget at han lastet ned musikkfiler fra nettet. Nå er han bitter og arbeidsledig.Men mannen håper at motgangen snur seg når Høyesterett om tre uker skal behandle saken hans. Spørsmålet er om landets fremste domstol godtar påstanden om at han ble usaklig oppsagt, og følgelig kan kreve å få jobben tilbake.

Laget kaos

55-åringen gjorde det samme som mange andre, han lastet ned gratis musikk på jobben. Problemet var at han ble så ivrig at han nærmest blokkerte bedriftens datalinjer. Snart fikk kollegene trøbbel med å bruke nettet.Som IT-ingeniør i en storbedrift på Østlandet hadde mannen god tilgang på utstyr. Han programmerte to PC'er til å automatisk laste ned musikk fra nettet etter arbeidstid. Det eneste han trengte å gjøre var å markere ønsket musikktype og adresser.Når han kom på jobb neste morgen var låtene lagret som MP3-filer på harddisken.

Tatt på fersken

Først visste ingen om mannens bruk av bedriftens datautstyr. Men snart kom det så mange klager fra irriterte kolleger at ledelsen måtte gripe inn. En sjekk av loggen avslørte at halvparten av firmaets trafikk på Internett kom fra to PC'er på 55-åringens kontor.Da mannens sjef i all stillhet låste seg inn på kontoret etter arbeidstid, fant han de to maskinene i full aktivitet med å tappe "boksmusikk". Konfrontert med dette tilsto den musikkglade ingeniøren at han hadde lastet ned mellom 600 og 700 filer. Han bedyret at de var til privat bruk.Personaldirektøren beordret likevel oppsigelse.Mannen har gått ledig siden januar i fjor. Ifølge hans prosessfullmektig, Oslo-advokaten Nils H. Storeng, har saken vært en belastning for hans klient. Han har likevel tatt ut søksmål for å få tilbake jobben.Saken har vært behandlet av to rettsinstanser. I juni i fjor fant Hedmarken herredsrett at oppsigelsen var gyldig, og at datakonsulentens krav om gjeninntreden i stillingen ikke kunne tas til følge. I mars i år ble dommen stadfestet av Eidsivating lagmannsrett. 20. november er det opp til Høyesterett å bestemme.Det er ventet at retten vil formulere premisser som får betydning for lignende saker.

Burde varslet

-Hvis retten opphever dommen kan min klient gå tilbake til jobben, sier advokat Nils H. Storeng.Han mener at oppsigelsen var en overdrevet reaksjon, og viser til at privat nedlastning av musikk er vanlig på mange arbeidsplasser uten at folk får sparken.-Min klient visste ikke at det forelå noe forbud, men erkjenner at han burde ha informert arbeidsgiveren, sier Storeng.Da saken gikk for herredsretten fortalte ingeniøren at han er svært interessert i musikk, men sjelden hadde tid til å dyrke denne hobbyen.

Svært vanlig

Bedriftens prosessfullmektig, Gjøvik-advokaten Sjur Lohne, vil ikke kommentere saken.I lagmannsretten prosederte han på at oppsigelsen var saklig, og begrunnet det med at firmaet ikke lenger stoler på den betrodde medarbeideren som har misbrukt tillit. Han viste til at nedlastningen innebar en sikkerhetsrisiko, og at ingeniøren har underskrevet en instruks som sier at privat bruk av bedriftens utstyr er forbudt.Seniorkonsulent Stein A. J. Møllerhaug, som er oppnevnt som sakkyndig i saken, opplyser at nedlastning av musikk er svært vanlig på norske arbeidsplasser. Han mener at risikoen er minimal.-Høyesteretts avgjørelse blir viktig fordi den vil trekke opp grensen for rettsvern ved oppsigelser etter privat bruk av arbeidsgivers IT-systemer, sier Møllerhaug.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer