Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Økende svindel på nettsamfunn

Glem «Nigeriabrevene» på e-post, nå er det kapring av profiler på sosiale nettverk nettsvindlerne satser på.

Ta master i Facebook

Har du en e-post adresse, ja så har du høyst sannsynlig mottatt meldinger om at du har vunnet milliongevinster i lotterier du ikke viste fantes.

For ikke å snakke om brev fra nigerianske generaler, velholdne statsledere på rømmen, og andre som lover gull og grønne skoger om du bare oppgir navn og kontonummer.

«Vant» 815.810 euro

Ny trend

Siste nytt på nettsvindelfronten og en ny variant på temaet, er i følge antivirus og nettsikkerhetsfirmaet Trend Micro at bedragerne tar over og misbruker profiler på sosiale nettverksider som Facebook.

- Vi har sett en klar økning av svindelforsøk der nettkriminelle kaprer og tar over brukerprofiler på sosiale nettverk, og bruker chattefunksjonen for å be kontakter og venner om penger, sier Rik Ferguson i Trend Micro i en pressemelding.

Innholdet i meldingene er gjerne dramatiske, og av personlig karakter. En venn kan havnett i akutt trøbbel, for eksempel ha blitt ranet på ferie i utlandet og trenger penger for å komme seg hjem.

For å beskytte seg mot denne typen svindel anbefaler Ferguson at man er forsiktig med hva slags informasjonen om seg selv man legger ut på sosiale nettverk, og at man ikke stoler blindt på sine nettverkskontakter og tar høyde for at meldinger kan være falske.

- Kjenner til problemet

På spørsmål om Facebook er kjent med denne typen svindel, og hvilke tiltak man eventuelt gjør for å forhindre at brukerprofiler blir tatt over og misbrukt av svindlere, har vi fått følgende svar på e-post:

«Dette er en type angrep vi ser få eksempler på, og som foreløpig bare har rammet et lite antall av våre brukere. Men vi er bekymret alle typer sikkerhetsrisikoer som kan ramme Facebook-brukerne.»

Ifølge talspersonen for Facebook, analyserer man svindlernes fremgangsmåter og bruker denne informasjonen til å identifisere angrepne brukerkontoer og stoppe kapringene raskest mulig. Deretter gir man kontrollen tilbake til den rettmessige eieren.

Facebook oppfordrer brukerne til å være mistenksomme til folk som ber om penger, selv om forespørselen tilsynelatende kommer fra venner. Bukerne oppfordrers også til å varsle Facebook om man mottar suspekte meldinger fra andre brukere.

Facebook-ormer herjer

- En klar trend

Ole Tom Seierstad i Microsoft bekrefter at denne typen svindel er økende.

- Vi ser helt klart at svindel på sosiale nettverksteder blir stadig mer utbredt. En hovedforklaring er rett og slett at stadig flere benytter seg av denne typen tjenester, og at antallet potensielle ofre følgelig er flere. De kriminelle som gjerne står bak denne typen svindler blir stadig mer profesjonelle, og jakter konstant på nye arenaer og markeder som kan gi økonomisk gevinst, sier Seierstad.

For å unngå å bli svindlet mener Seierstad mye handler om holdninger og rutiner.

- Det gjelder å bruke sunn fornuft også når man tilsynelatende er blant venner og bekjente på sosiale nettverkssider, og være kritisk til meldinger og tilbud som dukker opp. Er det virkelig trolig at kompisen sitter strandet like pengelens som det hevdes, og bør jeg nå egentlig klikke på linken, er eksempler på naturlige kontrollspørsmål, sier Seierstad.

Seierstad har følgende fire råd å komme med:

  • Sørg for at programvaren på maskinen er oppdatert.
  • Antivirus og antispionvare er en god ting.
  • Aktiver brannmuren på maskinen.
  • Bruk sunn fornuft og kritisk sans.

Facebook kostet kvinne jobben

Les også

Siste fra seksjon

  • Ny norsk rekord i Wordfeud

    Fredrik Berget (16) fra Kristiansund har sannsynligvis satt ny norsk rekord i det populære mobilspillet, med en poengsum på hele 15677 - for ett ord.  

Relaterte bilder

Slik ser et typisk svindelforsøk ut.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer