Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Saksøker russisk MP3-gigant

Nå vil platebransjen ta Allofmp3.com.

British Phonographic Industry (BPI), den britiske platebransjen, har fått muligheten til å gå til søksmål mot den russiske musikkforretningen Allofmp3.com.

Platebransjen har tidligere sagt klart fra at de vil stoppe nettbutikken.

Lovlig i Norge?>

I et intervju med Forbruker.no i oktober, sa Bengt Hermansen, leder for mediaavdelingen i Kulturdepartementet, at norske forbrukere ikke løper noen risiko ved å handle musikk hos den russiske nettbutikken.

- Hvis norske forbrukere har en helt klar indikasjon på at dette er lovlig, kan de ikke straffes, mener Hermansen.

Det er imidlertid svært omdiskutert om AllofMP3.com er lovlig. Du kan lese diskusjonen rundt dette på Wikipedia.

Den særs kontroversielle nettbutikken selger digital musikk for så lite som noen øre eller kroner per sang, og ofte kan et album koste rundt 10-20 kroner. Tjenesten skal være i tråd med russisk lov på området, men platebransjen er i harnisk fordi artister og plateselskaper ikke får betalt. Ifølge Reuters er det allofmp3 nå den nest største musikknettbutikken i Storbritannia, etter iTunes.

Tillatelse til søksmål

High Court i Engaland har nå gitt tillatelse til å gå til søksmål mot AllofMP3, og eieren Media Services, i Russland. Det er uklart om en rettssak kan føres i Storbritannia.

- Grunnen til at AllofMP3.com er så billlig, er at de ikke betaler artistene eller platekompaniene, sier BPIs advokat, Roz Groome.

Tidligere i år advarte amerikanske jurister mot å skriver under en handelsavtale med Russland, før Moskva gikk med på å stenge AllofMP3.com. Russiske myndigheter etterforsker selv nettstedet.

Trond Giske vil la platebransjen jakte på fildelere i Norge, mens et svensk selskap vil forsikre fildelere mot bøter

Er det umoralsk å handle på AllofMP3.com, eller er det for billig til å lav være? Diskuter nedenfor

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

  • Ny norsk rekord i Wordfeud

    Fredrik Berget (16) fra Kristiansund har sannsynligvis satt ny norsk rekord i det populære mobilspillet, med en poengsum på hele 15677 - for ett ord.  

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer