Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Upersonlig dialog til 1,5 mrd.

I disse SMS- og eposttider: Kjærester og venner vil vi fortsatt snakke direkte med, viser en undersøkelse fra Norges Markedshøyskole (NMH) blant ungdommer.

Dårlig kontakt. -Jeg går jo glipp av både øyekontakt og ansiktsuttrykk når jeg ikke kommuniserer ansikt til ansikt med venner, sier Hanne Eidsvåg Andersen (24). Hun sitter på nettkafé på Grünerløkka i Oslo - og sender en mail.Undersøkelsen er en del av NMHs årlige ungdomsundersøkelse. Den omfatter 632 personer mellom 15 og 35 år og fokuserer på verdier og holdninger til teknologi.Det mest negative med tekstmeldinger, ifølge Hanne Eidsvåg Andersen, er alle forkortelsene som gjør at det utvikles en egen slang. Hun synes det er viktig at unge lærer å ordlegge seg skikkelig før de går ut i arbeidslivet.Thomas Nyborg (34) som sitter ved bordet foran og venter på kompisen Rune Rasmussen (34), tror at en del velger å flørte via SMS. Det er mer upersonlig og derfor lettere å ty til dagen etter en skikkelig fuktig tur på byen, mener han. Undersøkelsen viser derimot at vi helst vil flørte og holde kontakten med våre venner ansikt til ansikt.

Vis meg din telefon...

Rundt halvparten av de unge er uenige i at mobilen er et symbol på hvem de er. Kun 15,2 prosent mener at de kan si hvem noen er ut i fra deres mobiltelefon.-Men for de fleste er det uaktuelt ikke å ha mobil, da mister man muligheten til den impulsive avtalen med venner, sier Hanne Eidsvåg Andersen. Thomas Nyborg legger til at det heller ikke lenger er noe stort å eie en mobiltelefon.-Hvis man er et barn av tiden så har man mobil, sier Hanne.Mobilen blir oppfattet som forstyrrende i det offentlig rom, ifølge 64,8 prosent av de unge.-Jeg har ikke lyst til å høre alle personlige detaljer fra folks liv, sier Hanne. Thomas mener det er hvor du er, som bestemmer om mobilen er forstyrrende eller ikke. Mobil er helt greit på offentlig transport, men ikke på restaurant, synes han.I fjor ble det omsatt SMS-tjenester for 1,5 milliarder kroner i Norge. Likevel sier nærmere halvparten av de spurte at en selvpålagt mobilfri uke ikke vil skape problemer i deres hverdag. Men Hanne synes det ville være rart.-Jeg ville følt meg som tegneseriefiguren Nemi, sier Hanne Eidsvåg Andersen. -Nemi føler seg som en øde øy midt ute på det store havet uten mobil, isolert fra alle, legger hun til.78 prosent av de spurte ser på PC'en som en viktig del av livet og bare 20,8 prosent ville klare seg uten Internett.-Jeg ville klart meg bra uten PC, sier Hanne. Mens Thomas sier PC'en er bra å ha når det er dårlig vær eller til å drepe tid med.

Les også

Siste fra seksjon

2,1 milliarder tekstmeldinger ble sendt i Norge i fjor, ifølge tall fra Post- og teletilsynet. En gjennomsnittlig mobilbruker svir av 5000 kroner pr. år. Det ble omsatt SMS-tjenester for 1,5 milliarder kroner i fjor. Til høsten lanserer Nokia en ny mobiltelefon som kan sende bilder, filmsnutter og annen data via mobiltelefonen.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer