Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • I 2010 ble det sendt 104 millioner færre tekstmeldinger enn året før.

Vi sender færre SMS

For første gang er det registrert en nedgang i antall sendte meldinger på årsbasis.

Nedgangen gjelder så vel tekstmeldinger (SMS) som innholdsmeldinger, fremgår det av Post- og teletilsynets (PT) rapport ” Det norske ekommarkedet 2010”.

Totalt sendte norske mobilkunder bortimot 6,85 milliarder meldinger i 2010. Av disse var om lag 6,4 milliarder eller 93,8 prosent tekstmeldinger. Til sammenligning utgjør antall MMS-meldinger bare 1,6 prosent av det totale antallet.

Til sammen ble det sendt 173 millioner færre meldinger i 2010 enn det ble i 2009. Nedgangen for SMS-meldinger utgjør mer enn 104 millioner av dette.

104 i måneden

I gjennomsnitt sendte norske mobiltelefonikunder bortimot 104 meldinger per måned i 2010. Dette er betydelig færre enn i ”toppåret” 2008 da nivået lå på om lag 111 meldinger per måned i gjennomsnitt.

Direktør i Post- og teletilsynet, Willy Jensen, tror likevel ikke det handler om en reel nedgang.

- Jeg har ingen tro på at folk faktisk sender færre meldinger, de bare ytrer seg i andre kanaler, som sosiale medier og e-post på mobilen, mener Jensen.

Men mobiloperatørene fortviler neppe. Til tross for at antall SMS-meldinger har gått ned, utgjør inntektene fra SMS-meldinger i 2010 i underkant av 2 milliarder kroner. Omtrent det samme som året før.

Antallet mobilabonnement og samtaler øker

Ved utgangen av 2010 var det bortimot 5,65 millioner mobilabonnement i Norge. Dette er en økning på nesten 290.000 (5,4 prosent) i 2010, og ikke siden toppåret 2004 har veksten vært så stor.

Antall samtaler fra mobil økte også i 2010 i forhold til tidligere år. 5,3 milliarder samtaler ble tatt på mobilen i 2010. Dette er en økning på 262 millioner fra 2009.

FOTO: BRENDAN MCDERMID

Les også

Siste fra seksjon

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer