Vil lage Wiki-søk
Grunnleggeren av det brukergenererte nettleksikonet Wikipedia planlegger nå utviklingen av en søkemotor basert på samme filosofi.
AV: klaus børringbo
Les også:
Jimmy Wales ønsker å konkurrere med de store kommersielle søkemotorene Google og Yahoo. Hans ønsker om å lage en uavhengig søkemaskin ble postet på Wikipedias forum i julen. Han kaller det nye prosjektet for "Wikiasari" eller forkortet "Wikia".
Wikipedia-stiftelsen i St. Petersburg i staten Florida i USA, som drifter hovednettstedet Wikipedia.com understreker i følge nettstedet MacWorld.com, at Wales Wikia-prosjekt ikke har noe med hverken stiftelsen eller nettstedet å gjøre.
Menneskelig intelligens
Wales sier i sitt innlegg at de store søkemotorenes tradisjonelle teknologi, der avanserte algoritmer regner ut søkeresultatene, er en avleggs og "ødelagt" teknologi.
FOTO: JASON DECROW
Han skriver også at den nye planlagte søketeknologien skal baseres på menneskelig intelligens, noe de automatiske søkealgoritmene etter hans mening ikke gjør.
Wales inviterer i sitt Wikipedia-innlegg andre brukere til å bidra med arbeidet med søkemotoren, som han beskriver som et "alternativ for nettsøk, basert på åpen kildekode".
Les også
Siste fra seksjon
-
Ny norsk rekord i Wordfeud
Fredrik Berget (16) fra Kristiansund har sannsynligvis satt ny norsk rekord i det populære mobilspillet, med en poengsum på hele 15677 - for ett ord.
13 februar 2012 15:26

Kommentarer