-
Ifølge Per Arne Tøllefsen er dette en rev som har fått spist av et ben inne i buret. Bonden som driver pelsdyrfarmen, hevder noen har plantet denne reven i hans bur.FOTO: NETTVERK FOR DYRS FRIHET
Lyver dette bildet?
–Nei, vi jukser ikke. Det er så mye som er ille på pelsdyrfarmene at det ikke er nødvendig, sier pelsdyraktivist Per Arne Tøllefsen.
AV: stein erik kirkebøen
Kampen om pelsdyrene skjerpes. Både pelsdyrfarmere og dyrevenner beskylder motparten for å jukse og bruke falske bevis i kampen. Opp gjennom årene har dyrevernere gått til en rekke aksjoner mot pelsdyrfarmer.
Denne runden startet i NRK Søndagsrevyen 23. august. NRK viste en film aktivistene fra Nettverk for dyrs frihet angivelig har tatt opp på en farm i Gudbrandsdalen. Filmen inneholdt sterke bilder av dyr som åpenbart ikke har et godt liv. Venstre-leder Lars Sponheim gikk ut og proklamerte at partiet vil forby pelsdyroppdrett hvis ikke næringen rydder opp. Bildene viser dyr med avrevet ben, med avrevet hale, med øreskader – og blir brukt som argumenter mot pelsdyrnæringen.
Hevder å ha bevis.
I går gikk pelsdyrfarmeren og en veterinær ut i Dagbladet og hevdet billedbevisene som ser så overbevisende ut på TV, er falske. De underbygget det med at bonden 18. august, like etter at aktivistene hadde vært på besøk, fant to syke rever inne i et bur og to friske rever utenfor farmen. DNA-prøver skal bevise at de syke revene, som var i så dårlig forfatning at de måtte avlives, ikke hørte hjemme i besetningen, mens de friske dyrene utenfor farmen gjorde det. Konklusjonen var at noen hadde fjernet to friske rever og erstattet dem med to syke.
Spørsmålet er om noen er de samme som tok de rystende bildene, og om de selv hadde med seg to syke dyr som de tok bilder av.
–Selv om vi har våre mistanker, har vi ikke noe bevis for juks. Vi har anmeldt saken, og så er det opp til politiet å finne ut av den, sier informasjonssjef Arild Martinsen i Norges Pelsdyrlag.
Avviser påstanden.
Tøllefsen i Nettverk for dyrs frihet avviser på det sterkeste at de har hatt med seg syke dyr.
–På denne farmen fant vi 30 hvalper med avbitt hale, sier Tøllefsen, som selv tok bildene. –Vi kom uanmeldt til farmen i 09-tiden om morgenen 25. juli uten å snakke med noen. Det kan vi dokumentere med bensin- og leiebilregninger.
–De kan vel være fra hvilken som helst tur?
–Ja, men vi var i NRK med bildene 10. august. Da var det fortsatt en uke før farmeren angivelig fant dyrene. Hvis han virkelig er der hver dag, er det pussig at det tok så lang tid før han oppdaget det såkalte byttet. Og jeg kan ikke se at DNA-prøvene han har sendt inn, beviser noe som helst. De fremmede prøvene kan han ha fått fra en nabo.
–Hva er dere ute etter?
–Det politiske målet er å få slutt på pelsdyroppdrett som vi mener er dyremishandling. Derfor vil vi vise folk hvordan det står til på farmene.
–Hvor langt er dere villige til å gå for å nå målet?
–Vi er villige til å bruke sivil ulydighet ved å gå inn på annen manns eiendom for å skaffe dokumentasjon, men vi ødelegger ikke så mye som en lås, sier Per Arne Tøllefsen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nå yngler ulvemor
Ingen av verdens rovdyr er mer overvåket av forskere enn nettopp den skandinaviske ulvestammen. Mest «dyneløfting» er det i Rotnareviret på Finnskogen. Nesten på timen vet forskerne når det skjer yngling, som det heter på ekspertspråket når ulvemor føder.
28 april 2012 09:02

