Hamas presses fra alle kanter
Valgseieren kan ha vært en ulykke for Hamas, som trivdes godt i opposisjon. Men et nederlag for regjeringen kan bli en seier for bevegelsen.
PER A. CHRISTIANSEN, Aftenpostens korrespondent, RamallahFørst publisert: 27.04.06 | Oppdatert: 25.08.06 kl. 13:55
Les også
27.04 2006Tuftet på nasjonalisme og antisemittisme
Annonse
Eksterne lenker
Mylder.no: Her er alle Innsikt-artiklene fra 1. januar 2006 og fremover
(Aftenposten tar ikke ansvar for innhold på eksterne nettsteder)
Valgseieren.
Den islamistiske organisasjonen Hamas stilte 25. januar for første gang til et nasjonalt palestinsk valg. Og til de flestes overraskelse seiret den klart over Al-Fatah, bevegelsen som har dominert palestinsk politikk i snart 40 år.To måneder senere ble en regjering utgått fra Hamas tatt i ed.Siden den gang har problemene bare tårnet seg opp.Hamas er under dobbelt press, fastslår professor Harb, som har en doktorgrad i engelsk litteratur fra USA. Nå underviser han på Bir Zeit-universitetet nord for Ramallah, han skriver skjønnlitteratur, og han er politisk kommentator.Eksternt kommer presset fra Israel, USA og EU, fremholder han. Internt kommer det fra Fatah. Ingen av disse partene ønsker at Hamas skal lykkes. Og alle bidrar til å gjøre situasjonen vanskelig for den nye regjeringen. Dels ved hjelp av økonomisk boikott og straffetiltak. Dels gjennom væpnet uro.Beundring.
- Jeg har aldri vært enig med Hamas. Aldri, sier professor Harb. Men samtidig uttrykker han beundring over måten organisasjonen har håndtert sin nye situasjon på.- Sammenlignet med andre islamistiske grupper er Hamas moderat. De kan være pragmatiske, fremholder professoren og tilføyer:- Jeg ser en rekke indikasjoner på at de ønsker å forandre seg. Men du kan ikke vente at de skal gi avkall på sine prinsipper uten videre.Valgprogrammet.
- Vi er her for å iverksette programmet vi ble valgt på, sier Mariam Saleh, minister for kvinnesaker i Hamas-regjeringen.De palestinske velgerne stemte på Hamas fordi de ønsker økonomiske, politiske og sosiale reformer, fastslår hun og kan finne støtte i flere meningsmålinger.Syvbarnsmoren vil ikke svare direkte på et spørsmål om hvorvidt regjeringen oppfatter Hamas' prinsipprogram som en byrde i det daglige arbeidet.Men hun understreker at regjeringens rettesnor er det adskillig mer moderate valgprogrammet:- Vi ble valgt på løftet om å iverksette en viss politikk. Og vi holder våre løfter, sier Saleh, som er født og oppvokst i flyktningleiren Deir Ammar ved Ramallah og har en doktorgrad i islamsk rett fra Kong Abdel Aziz-universitetet i Saudi-Arabia.Koranen.
Andre Hamas-topper har vært mer frittalende. En av bevegelsens fremste politiske ledere, Mohammed Ghazal, fastslo for eksempel i fjor at "pakten er ikke Koranen", med andre ord at den kan forandres.- Historisk sett mener vi hele Palestina tilhører palestinerne. Men nå snakker vi om virkeligheten, om politiske løsninger. Og vi tror ikke det vil bli et problem å forhandle med israelerne, sa han.Nylig har statsminister Ismail Haniyeh ikke bare akseptert at president Mahmoud Abbas forhandler med Israels regjering - noe som i seg selv er i direkte strid med Hamas-pakten. Dertil sa han at dersom Abbas oppnår resultater som det palestinske folk kan godta, vil Hamas forandre holdning.Oppmuntring.
Blant dem som mener at Hamas i sterkere grad bør oppmuntres til å gjennomføre slike endringer, er det anerkjente forskningsinstituttet International Crisis Group (ICG).I en rapport som ble offentliggjort en uke før valget i januar, sluttet gruppen seg til kravet om at Hamas må ta avstand fra voldsbruk og offentlig støtte prinsippet om en tostatsløsning, det vil si opprettelse av en palestinsk stat side om side med Israel.Men samtidig anbefalte rapporten at vestlige land bør oppmuntre Hamas til å konsentrere seg sterkere om praktiske problemer. Samtidig bør de bidra til gradvise politiske reformer og nedbygging av Hamas' væpnede virksomhet, heter det.Israel.
Selv om professor Harb tror at Hamas ønsker å slå over på en mer moderat linje, later han til å tvile på om dette vil lykkes: - Israel ønsker ikke forandring. Dagens Hamas tjener israelernes politiske interesser. De sier stadig at de ikke har noen forhandlingspartner. Men i virkeligheten ønsker de ingen slik partner, mener han og påpeker at Israel "når som helst kan anholde eller drepe hvem de måtte ønske" av Hamas-lederne.Samtidig mener han at Hamas fortsatt nyter stadig bredere støtte internt.- Folk er fornuftige. De oppfatter den politiske motivasjonen bak presset på Hamas. Hvis regjeringen skulle falle nå, vil de forstå at det ikke er Hamas' skyld. På denne måten kan nederlaget bli oppfattet som en suksess, sier han.På den annen side frykter han at Hamas kan bli trengt opp i et hjørne, og at dette kan utløse en eksplosjon som ingen vil være tjent med.- For oss palestinere er dette et spørsmål om liv og død. Det gjelder vårt hjemland, sier han.
Del på Facebook Skriv utTips en venn Abonner på Aftenposten
Søk etter artikler, eller søk på nettet:
Annonse
På forsiden nå:
Siste nytt
- Sagan vant, Voigt i gult
- Suu Kyi utestenges fra valget
- Bolt og Williams fikk Laureus-priser
- Friskt og vågalt
- Russisk fryseskip ved Bjørnøya har brukket i to
- Rekordmange nominert til fredsprisen
- Jubel for programledervalg
- Nigerias kristne truer med hevn etter massakre
- Nytt voldtektsoffer meldte seg for politiet
- Burma: Opposisjonsledere får ikke delta i valg
- Riesch snøt Vonn for sesongens siste utforseier
- Savnet mann funnet død i Kjøllefjord
- DNA fra eggeskall gir viten om kjempefugl
- Romøren ser framover
- «Snøhulemannen» håper oppstyret ikke gir stort ego
- Her blir bussjåføren angrepet med kniv
- Mann i 50-årene omkom i snøskred i Tana
- Biljakt i folks hager
- Her er MGP-programlederne
- Luftet hunden valgdagen: - Hengt ut som narkoman
- Varetektsfengsles likevel
- Væpnet ran hos urmaker
- - Helsepersonell tør ikke varsle om feil
- - Et høyt tall
- Urmaker ranet i Kristiansand
- Selskuteskipper fikk 30.000 kr i bot
- Pendlerforeningen vil ha bilaksjon i Oslo
- Overfalt person i rullestol
- Norsk jente klar for britisk MGP
- Nigeria: Mellom 30 og 50 omkom i bilulykke
Annonse
Siste nytt
- Sagan vant, Voigt i gult
- Suu Kyi utestenges fra valget
- Bolt og Williams fikk Laureus-priser
- Friskt og vågalt
- Russisk fryseskip ved Bjørnøya har brukket i to
- Rekordmange nominert til fredsprisen
- Jubel for programledervalg
- Nigerias kristne truer med hevn etter massakre
- Nytt voldtektsoffer meldte seg for politiet
- Burma: Opposisjonsledere får ikke delta i valg
Siste fotball
Annonse












