Annonse

Skredet i Gauldalen startet trolig fra Granmo, litt til høyre på dette bildet. Det raste ut der dalen er trangest og laget en demning. Da den brast, etter et døgn eller to, strømmet vannmassene nedover dalen mot Trondheimsfjorden. ( Foto: ASTOR FURSETH )
Den glemte katastrofen
Over 500 mennesker døde, og nesten alt liv i det idylliske dalføret ble radert bort. Nå gjøres ulykken kjent i ny bok.
ARNFINN MAURENFørst publisert: 23.11.06 | Oppdatert: 23.11.06 kl. 13:44
Annonse
I islandske tekster.
Denne tausheten og fortielsen av katastrofen, et kjennetegn også ved senere naturkatastrofer her i landet, har gjort det vanskelig for ettertiden å finne skriftlige skildringer av tragedien. Under arbeidet med boken "Skredulykker i Norge", som kommer ut i disse dager, har Astor Furseth forsøkt å grave frem det som finnes. Som så mange andre måtte han til Island.- På samme måte som de berget vår norrøne saga, så kan vi takke de islandske annalene for at det i det hele tatt finnes noe dokumentasjon på det som skjedde i Gauldalen, forteller Furseth.Skredhistorikeren fra Valldal på Sunnmøre har funnet noen få beretninger om skredet i disse annalene. De fyldigste beskrivelsene ble nedskrevet av presten Einar Havlidesson i Lagmannsannalene. Han skal ha oppholdt seg i Nidaros på den tiden, og sørget for å få skrevet ned noen av katastrofens detaljer. Ordlyden hans går også igjen i andre annaler, som Skålholtannalene."Jorden og vannet slukte alt sammen, mennesker og garder. Der er nå senere blitt sandstrekninger og ødemarker, men først var der vann og bløyte, så folk ikke kunne komme frem", slutter Skålholtannalene.Norske historikere har interessert seg lite for både denne og senere naturkatastrofer. I historiebøkene er Gauldalsskredet knapt nevnt. Direktør Knut Sprauten ved Norsk lokalhistorisk institutt er enig i at skredulykkene og andre naturkatastrofer i Norge har vært et forsømt kapittel i historieforskningen.- Helt frem til 1900-tallet hadde folk flest en slags forestilling om at disse ulykkene var utløst av Vårherre, og de som overlevde prøvde å leve videre så godt de kunne for å unngå ny vrede, sier han.Vi vet lite, nesten ingenting, om hvordan livet i Gauldalen var de første årene etter skredet og hvordan de overlevende taklet katastrofen. Men selv om skildringene av dette mangler, er det ikke vanskelig for en som har levd med skredfortellinger i 15 år å forestille seg hvordan det var i Gauldal etter skredet.- Det var nok en dommedagsstemning i distriktet. Oppgitthet og mismot preget nok folket som overlevde, og de var nok sikre på at det var utenkelig å bo videre der. Men de gjorde det likevel, sier Furseth.I skyggen av pesten.
Et annet moment som trolig også bidro til at katastrofen mer eller mindre raskt gikk i glemmeboken, er det som skjedde fire år senere. Under svartedauden i 1349 døde nærmere 60 prosent av landets befolkning, og beretningene om skredet i Gauldalen kunne nok ha virket som en parentes i den sammenheng.- Svartedauden var en katastrofe med en helt annen dimensjon og rekkevidde. Det er nok hovedgrunnen til at skredet gikk i glemmeboken, tror Ole Jørgen Benedictow, professor i historie ved Universitetet i Oslo.
Del på Facebook Skriv utTips en venn Abonner på Aftenposten
Søk etter artikler, eller søk på nettet:
Annonse
På forsiden nå:
Den fredsprisnominerte aktivisten Liu Xiaobos kone:

– Alt jeg gjør,
blir overvåket
Liu Xia forteller i eksklusivt intervju med Aftenposten.no at hun kun tre ganger har fått besøke ektemannen etter arrestasjonen i 2008. Les saken

Voldtektsoffer (30)
mistet Nav-støtte
Johanne Dubois (30) må bruke erstatningen til å forsørge seg og samboeren. Les saken
Siste nytt
- To skadet i ulykke i Nord-Odal
- Truer Obama med boikott
- – Alt jeg gjør, blir overvåket
- «Luksusfengsel» i Halden
- Herlig hoppkrangel
- Imam frykter ny og verre karikaturstrid
- Enda en kinesisk opposisjonell dømt til fengsel
- Solheim bekymret for Sri Lanka
- Norsk Hells Angels-topp kastet ut fra Island
- Kjæresten hevder Faiza ville gifte seg
- Hvem jager Google med lystergaffel?
- Oppløser parlamentet på Sri Lanka
- Voldtektsoffer mistet Nav-støtte
- Nordmann på ferie døde i Sør-Afrika
- Boonen vant tredje etappe i Tour of Qatar
- Kritikere gjør narr av Palins «hjelpende hånd»
- Dagbladet-redaktør møter imam
- Facebook-mobilisering til demonstrasjon mot karikaturer
- EU sier ja til kjøttklister
- Overvåker konto og mobiltelefon
- Lunde Haraldsen på vei til Ungarn
- Må i fengsel for å ha skutt med luftgevær
- Jobber for frivillig utlevering av Abdulhak
- Støre: Afghanerne vil kunne fatte valg som byr oss direkte imot
- Jon Gelius til USA
- Fem chilenere dømt
etter «mafiaparagrafen» - OL-forventninger: Northug med Norge i ryggen
- Aktor krever Valle-prest fengslet i 30 dager
- Spår canadisk medaljerush
- Notodden: Drapssiktet samtykker til varetekt
Annonse
Siste nytt
- To skadet i ulykke i Nord-Odal
- Truer Obama med boikott
- – Alt jeg gjør, blir overvåket
- «Luksusfengsel» i Halden
- Herlig hoppkrangel
- Imam frykter ny og verre karikaturstrid
- Enda en kinesisk opposisjonell dømt til fengsel
- Solheim bekymret for Sri Lanka
- Norsk Hells Angels-topp kastet ut fra Island
- Kjæresten hevder Faiza ville gifte seg
Siste fotball
Annonse










