Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Europa skjerper asylpolitikken

Innvandringspolitikken skjerpes over hele Europa: Landene tar imot færre asylsøkere. Reglene for å få statsborgskap blir strengere. Kravene øker til spesielt muslimske innvandrere om å tilegne seg grunnleggende verdier i de vestlige, sekulære samfunn.

Om ikke altfor mange måneder går Storbritannias velgere til urnene. Innvandring blir et svært viktig tema. Landets to store partier vil tilby det britiske folk å velge mellom to versjoner av en innstrammet innvandringspolitikk. Nylig la den britiske Arbeiderparti-regjeringen frem et forslag til en helt ny innvandringspolitikk. Hovedideen er at "bare de personer som representerer en tilvekst for Storbritannia skal få komme hit for å studere eller arbeide". Kun de asylsøkere som er personlig forfulgt i sine hjemland vil bli akseptert, men de skal returnere så snart situasjonen i hjemlandet bedres. Falske asylsøkere skal avvises så fort som mulig. De som ikke returnerer frivillig, skal kunne interneres. Det britiske konservative partiet hevder at dette ikke er nok. Innvandringspolitikken vil bli opposisjonspartiets beste kort i valgkampen, ikke minst fordi dette er det ene felt der de konservative har større troverdighet hos velgerne enn Labour. Den konservative lederen Michael Howard - selv sønn av en jødisk innvandrer - slår fast at innvandringen til Storbritannia har nådd et metningspunkt. Av hensyn til den indre fred, den nasjonale sikkerhet og standarden på offentlige tjenester må innvandringen reduseres, heter det i store avisannonser betalt av partiet. For drastisk å redusere farten på innvandringen vil Howards parti innføre et system med årlige kvoter for innvandring. Om nødvendig vil partiet si opp Flyktningkonvensjonen, som forplikter alle land til å ta imot ekte asylsøkere.

Riper i lakken.

I Kontinental-Europas største land, Tyskland, har innvandringspolitikken påført landets hittil mest populære politiker, De grønnes Joschka Fischer, stygge riper i lakken. Som en følge av direktiver sendt ut fra Fischers utenriksdepartement de siste årene, har den tyske ambassaden i Kiev i ekspressfart utstedt innreisevisa til et ukjent tusentalls prostituerte, kriminelle og antatte økonomiske flyktninger. Dette har skjedd samtidig som antall arbeidsløse i Tyskland har fortsatt å stige - ifølge myndighetene har man nå nådd 5,2 millioner. I slutten av forrige måned måtte Fischer krype til korset og innrømme at han hadde unnlatt å gripe inn mot misbruk av den tyske gjestfriheten. Men av mer vidtrekkende betydning er forholdet til de nesten to millioner tyrkere som lever innenfor Tysklands grenser. Etter at kristeligdemokratenes leder Angela Merkel i høst uttalte at konseptet om det flerkulturelle samfunn var feilslått, har det også langt inn i sosialdemokratenes rekker bredt seg en erkjennelse om at integrasjonen av fremmedkulturelle innvandrere har slått feil. Mangelen på integrasjon av innvandrerne i det tyske arbeidsliv, koster samfunnet mellom 20 og 40 milliarder euro (160 - 320 milliarder kroner) hvert år, ifølge tyske eksperter. Tyskkunnskapene er altfor lave i den tyrkiske befolkningen til at det på kort sikt er mulig å få til noen meningsfylt integrasjon, slås det fast.Vel så alvorlig er fremveksten av fundamentalistiske muslimske strømninger innen ulike innvandrergrupper. Forbundsregjeringen har alt satt fart i utvisningen av muslimske geistlige som sprer hat til det tyske samfunn. I forrige måned forbød Forbundsregjeringen en tyrkisk-språklig avis, som myndighetene mener sprer hat til så vel jøder som til den vestlige verden.

Likestilling.

Den tyske innenriksministeren Otto Schily (SPD) har proklamert en kamp mot fundamentalistiske holdninger i de muslimske miljøer. Hans mål er ikke lite ambisiøse: Muslimer må akseptere og gjøre til sine de europeiske verdier som springer ut av opplysningstidens idéverden. Ikke minst viktig er en aksept av at kvinner er fullstendig likestilt med menn, slår han fast.Nederland er den europeiske nasjon hvor skepsisen til innvandrere kanskje har nådd lengst ned i folkedypet. Etter mordet på Theo van Gogh i fjor høst merket byråer som hjelper nederlendere med å emigrere en betydelig større interesse. Paul Hiltemann, som driver et utvandringsbyrå i Amsterdam, sier til New York Times nylig at han måtte håndtere en flom av henvendelser etter det makabre mordet. Mange nederlendere er lei av overbefolkede byer og mangelen på grønne lunger, men de er også dypt bekymret over den betydelige kriminaliteten i innvandrerghettoene. Skal man tro nederlandske eksperter, er den nye utvandringsbølgen et varsku for hele det nederlandske samfunnet. Tidligere var den typiske nederlandske utvandrer en bonde på jakt etter bedre muligheter i land som Australia, Canada og New Zealand. Det nye er at det er den velutdannede middelklasse som drar; nemlig dataspesialister, økonomer, fysioterapeuter osv. Slagordet "Nederland er fullt" ble opprinnelig lansert av en ukjent politiker med navn Pim Fortuyn. Etter at Fortuyn og Theo van Gogh, begge krasse kritikere av islam, er skutt og drept, er slagordet blitt mer alment akseptert. Det eneste landet som går mot strømmen, ser ut til å være Spania. Sosialistregjeringen, som tiltrådte for ett år siden, er i ferd med å gi oppholdstillatelse til kanskje 800 000 illegale innvandrere som oppholder seg i landet. Legaliseringen har utløst skarp kritikk fra andre EU-land som frykter at innvandrerne vil havne hos dem.Men også i Spania holdes muslimske ekstremistgrupper under skjerpet oppsikt etter blodbadet på Madrid-jernbanen i fjor. Moskeer skal overvåkes for å forhindre at de ikke blir tilholdssteder for ekstremister. Imamer som oppholder seg i Spania skal settes på skolebenken for å lære om demokrati og vestlige verdier, foreslår regjeringen.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Titusener av mennesker legger hvert år ut på hasardiøse reiser for å komme inn i Europa, som disse kurderne som ble stoppet i en båt utenfor den franske kysten. FOTO: LIONEL CIRONNEAU-AP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer