Unionister og republikanere i én regjering

I går fikk Nord-Irland sin første koalisjonsregjering, og denne uken overføres makt og myndighet etter 25 år med direkte styre fra London.

THOMAS SPENCE, Aftenpostens korrespondent, LondonFørst publisert: 30.11.1999 | Oppdatert: 15.09.06 kl. 13:38
Del på Facebook Skriv utTips en venn Abonner på Aftenposten
Foto: SCANPIX/EPA

I regjeringen. Sinn Feins hovedforhandler Martin McGuinness (t.h.) får plass i regjeringen. Her sammen med partileder Gerry Adams. ( Foto: SCANPIX/EPA  ) 

Annonse

Nord-Irlands utsikter til en fredelig, demokratisk inngang i det neste årtusenet er nå meget positive. Det viser ikke minst det faktum at den tidligere IRA-kommandanten og nåværende sjefforhandler for Sinn Fein, Martin McGuinness, er valgt inn som en av ti medlemmer av den nye koalisjonsregjeringen. Det er første gang i historien at nord-irene har en regjering med representanter fra både flertallet av protestantiske, britiskvennlige unionister og mindretallet av katolske republikanere. Den videre fremgang avhenger nå av at Den irske republikanske hær (IRA) følger opp sin del av avtalen, og utnevner en mellommann som skal samarbeide med den uavhengige kommisjonen om innlevering av våpen og ammunisjon.

Etter lørdagens klarsignal fra unionistene til å opprette regjeringen selv om IRA ennå ikke har levert inn en eneste symbolsk kule, er det duket for en begivenhetsrik, politisk uke med positivt fortegn: I går møttes den 108 mann sterke forsamlingen på Stormont-slottet og utnevnte den ti mann store nye provinsregjeringen. Den historiske betydningen ligger først og fremst i at unionistene aldri tidligere har vært villig til å dele makten med republikanerne.

Det største unionistpartiet Ulster Unionist Party og det sosialdemokratiske partiet (SDLP) får tre seter hver, mens Democratic Unionists og Sinn Fein, IRAs politiske fløy, får to plasser.

Suverenitet

Neste skritt i prosessen finner sted i det britiske parlamentet i dag hvor statsråden for Nord-Irland, Peter Mandelson, legger frem lovendringer som gir provinsen tilbake den suvereniteten som ble tatt fra dem i 1974 da britene innførte direkte styre fra Westminster.

Torsdag vil den utøvende myndigheten formelt bli overført til Nord-Irland, og nord-irske politikerne vil få ansvar for blant annet landbruk, miljø, regional utvikling, utdannelse, kultur, helse- og sosialspørsmål og næringsutvikling.

I den nøye koreograferte prosessen skal så IRA, etter at den nye regjeringen er etablert og funksjonsdyktig, følge opp sin del av avtalen og starte arbeidet som til slutt skal bringe våpen og terror ut av nord-irsk politikk. Leder for Ulster Unionist Party og påtroppende statsminister, David Trimble, har sagt at han vil gå av hvis ikke IRA i løpet av to måneder har begynt innleveringen.

Det 858 mann store rådet i partiet skal møtes igjen i februar for å ta stilling til om det har vært gjort nok fremskritt i våpeninnleveringen.

Frem til da vil det fortsatt henge et usikkerhets slør over fredsavtalen. Men etter 30 års uroligheter er det heller ingen som tror på en lett og smertefri overgang.


Del på Facebook Skriv utTips en venn Abonner på Aftenposten

Søk etter artikler, eller søk på nettet:

Søk i skattelistene her

Fyll inn minst ett av feltene, og trykk søk.
Her finner du et mer avansert søk.
Annonse

 

KONFLIKTEN

Konflikten i Nord-Irland har røtter tilbake til 1542. Fra slutten av 1960-tallet ble sammenstøtene mellom katolikker og protestanter stadig mer voldelige.

 

GRUPPERINGENE

 Foto: PETER MORRISON / nullHva er en lojalist, og hva står LVF for? For utenforstående kan det være svært vanskelig å orientere seg i det nordirske landskapet fordi det er så mange grupperinger, nyanser, uttrykk og forkortelser.

 

ORANGEORDENEN

 Foto: TOBY MELVILLE / nullOrangeordenen er det mektige politisk-religiøsebrorskapet som danner ryggraden i det protestantiskesamfunn i Nord-Irland.

 

IRA OG UTBRYTERNE

 Foto: HO / nullIrish Republican Army (IRA) var opprinnelig halvmilitære styrker som kjempet for irsk selvstendighet i begynnelsen av dette århundret. En lang rekke grupper har brutt ut fra den irske republikanske bevegelsen.

 

LANGFREDAGAVTALEN

Fredsavtalen for Nord-Irland ble undertegnet langfredag 10. april 1998. Her er hovedpunktene i avtalen.

 

1968 - 1998

Fredsavtalen som ble undertegnet i påsken 1998 tok sikte på å gjøre slutt på tre tiårs strid om britisk styre i provinsen.

 

seksjonstittel

Barna er de tause ofrene for urolighetene i Nord-Irland. I ly av fredsprosessen etter 30 år med vold tør stadig flere melde fra om problemene.

 

REAL IRA OPPLØSES

Fengslede medlemmer av den nordirske utbrytergruppen Real IRA (Det virkelige IRA) sier gruppen nå skal oppløses.

Annonse