Avtale om fred i Nord-Irland

Etter nærmere 30 år med blodig konflikt ble de stridende partene i Nord-Irland fredag 10. april 1998 enige om en historisk fredsavtale.

Først publisert: 10.04.1998 | Oppdatert: 27.01.04 kl. 11:01
Del på Facebook Skriv utTips en venn Abonner på Aftenposten
Foto: BARRY BATCHELOR/AP

Langfredagavtalen. Den irske statsminister Bertie Ahern (t.v.) og den britiske statsminister Tony Blair annonserer at fredsavtalen for Nord-Irland er i havn. ( Foto: BARRY BATCHELOR/AP ) 

Annonse
Forhandlingsleder George Mitchell kunngjorde fredag kveld at partene hadde klart å samle seg om avtalen.- Jeg er glad for å kunngjøre at de to regjeringene (Storbritannias og Irlands) og de politiske partiene i Nord-Irland er kommet frem til enighet, sa Mitchell, etter maratonsamtaler som gikk 17 timer ut over fristen som var satt ved midnatt torsdag.Fredsavtalen skal legges frm til folkeavstemning i både Nord-Irland og Irland den 22. mai.

Ny start

Storbritannias statsminister Tony Blair hyllet fredag forhandlingspartene for deres mot til å begrave uenigheter.- Jeg tror motet har seiret i dag. Da jeg ankom Belfast onsdag kveld sa jeg at jeg følte dette som en historisk mulighet. I dag håper jeg at en slik tung forpliktelse endelig kan bli fjernet fra våre skuldre, sa Blair, som selv har spilt en sentral rolle i samtalene.Hans irske kollega Bertie Ahern sa at fredsavtalen markerer "en ny start" for alle innbyggerne på de britiske øyene.Ifølge britiske regjeringstalsmenn kom gjennombruddet i samtalene etter at USAs president Bill Clinton ringte flere av forhandlingspartnerne fredag ettermiddag.- Clinton hjalp dem til å innse hvor mye det nordirske folket ønsket en fredsavtale, sa statsminister Tony Blairs talsmann.

Splittet

Alle de åtte politiske partiene som har deltatt i samtalene var enige om at Nord-Irlands splittede befolkning nå har fått en unik sjanse til å erstatte konflikt med samarbeid.Samtidig ble det i Belfast pekt på at fredsavtalen bare er en begynnelse. Det var få tegn til jubel ved Stormont-slottet der avtalen ble bragt i havn, og ingen av partene erklærte seg som seierherrer eller tapere.Som en fredsaktivist sa det mens hun våket natt til fredag: - Alle må gi slipp på noen av sine drømmer.Nå er det opp til de politiske lederne å overbevise sine respektive tilhengere om at fredsavtalen er god for dem. Og det kan bli en en stor utfordring, det nordirske folket er nemlig fremdeles dypt splittet.Et tegn på det er Det demokratiske unionistpartiets boikott av fredsforhandlingene. Partiet under ledelse av Ian Paisley representerer sterke krefter i Nord-Irland, og han har beskrevet fredsforhandlingene som "et forræderisk salg av Ulster".

(NTB/REUTERS/DPA)


Del på Facebook Skriv utTips en venn Abonner på Aftenposten

Søk etter artikler, eller søk på nettet:

Søk i skattelistene her

Fyll inn minst ett av feltene, og trykk søk.
Her finner du et mer avansert søk.
Annonse

 

KONFLIKTEN

Konflikten i Nord-Irland har røtter tilbake til 1542. Fra slutten av 1960-tallet ble sammenstøtene mellom katolikker og protestanter stadig mer voldelige.

 

GRUPPERINGENE

 Foto: PETER MORRISON / nullHva er en lojalist, og hva står LVF for? For utenforstående kan det være svært vanskelig å orientere seg i det nordirske landskapet fordi det er så mange grupperinger, nyanser, uttrykk og forkortelser.

 

ORANGEORDENEN

 Foto: TOBY MELVILLE / nullOrangeordenen er det mektige politisk-religiøsebrorskapet som danner ryggraden i det protestantiskesamfunn i Nord-Irland.

 

IRA OG UTBRYTERNE

 Foto: HO / nullIrish Republican Army (IRA) var opprinnelig halvmilitære styrker som kjempet for irsk selvstendighet i begynnelsen av dette århundret. En lang rekke grupper har brutt ut fra den irske republikanske bevegelsen.

 

LANGFREDAGAVTALEN

Fredsavtalen for Nord-Irland ble undertegnet langfredag 10. april 1998. Her er hovedpunktene i avtalen.

 

1968 - 1998

Fredsavtalen som ble undertegnet i påsken 1998 tok sikte på å gjøre slutt på tre tiårs strid om britisk styre i provinsen.

 

seksjonstittel

Barna er de tause ofrene for urolighetene i Nord-Irland. I ly av fredsprosessen etter 30 år med vold tør stadig flere melde fra om problemene.

 

REAL IRA OPPLØSES

Fengslede medlemmer av den nordirske utbrytergruppen Real IRA (Det virkelige IRA) sier gruppen nå skal oppløses.

Annonse