Chatter, sjekker og studerer
Nettsamfunnet Facebook har eksplodert blant norske studenter. Og selv om det sosiale fortsatt er viktigst, kan nettstedet brukes til langt mer enn chatting og sjekking.
SLIK LAGER DU EN POPULÆR PROFIL
Vær aktiv. Skriv innlegg, blogg og få venner. Blogg kort, personlig og avslutt gjerne med et spørsmål, det skaper dialog med leseren. Legg gjerne ut bilder, design eller andre ting du har gjort og er fornøyd med, nettet er en super måte å eksponere seg på.Vurder nøye om du vil legge ut kontaktinformasjon som mailadresse, bostedsadresse og telefonnummer. Husk at alt du legger ut er offentlig informasjon. Kanskje ikke alle bildene fra siste studentfest er like morsomme for svigermor? Husk også og at dette først og fremst er en personlig side. Det er ganske vanlig å inkluderer en såkalt disclaimer på siden, der du poengterer at det du legger ut er privat og ikke et offisielt synspunkt. Kilde: Espen André ØverdahlDETTE ER FACEBOOK
Fra februar 2007 er det verdens største nettsamfunn som henvender seg til studenter. Startet på det amerikanske prestisjeuniversitetet Harvard, av studentene Mark Zuckerberg og Andrew McCollum i 2002. Opprinnelig ment som et internt nettverk for universitetsstudenter i USA, men spredde seg raskt til flere engelsktalende land og Sør Amerika.I september i fjor ble siden åpnet for alle som har en gyldig e-postadresse. Kilder: www.facebook.com, Wikipedia.Populært nettsted.
- Facebook har eksplodert i Norge, sier Jill Walker. Som førsteamanuensis i humanistisk informatikk er det nærmest en del av jobben å være på Facebook., og hun skjønner hvorfor nettstedet er blitt så populært: Det er én enkelt side og inneholder alle elementene et sosialt nettsted skal ha, som blogg, fotoalbum og gjestebok. Walker er positiv til slike sosiale nettnettverk.- Alle tall viser at studenter tilbringer mindre tid på universitetet etter kvalitetsreformen, og det er jo synd. Et godt miljø styrker læringen, og Facebook kan nok bidra positivt, sånn sett, hvis mange nok er med.Følger med.
Flere av de ansatte ved UiB har fått seg profil på siden, og Walker synes også det er bra at hennes universitet følger med i utviklingen.- Jeg mener ikke at vi skal legge all undervisning til Facebook, men vi må forstå disse mekanismene. - Men blir det ikke litt rart at du som lærer kan se elevenes festbilder og sleivete kommentarer? - Det har jeg diskutert med studentene; om det blir litt merkelig at jeg skal få innblikk i en side som tradisjonelt har vært forbeholdt medstudenter? De sier det er greit. Men hva vet jeg; kanskje de har satt masse begrensninger for hva jeg får tilgang til? ler førsteamanuensen.På Facebook må brukerne godkjenne hvem som får tilgang til hva på siden din. Allikevel bør man være bevisst hva man legger ut på nettet. - Det er ikke sikkert din kommende svigermor eller arbeidsgiver synes festbildene dine er like festlige som du gjør, poengterer Walker. - Men om noen år vil det kanskje være så vanlig å ha slike profiler at arbeidsgivere begynner å lure dersom du ikke har det.Profiler deg
. - På slike sider har du all makt i forhold til hvilken info du legger ut, sier Espen André Øverdahl, som er såkalt Community Manager på nettsamfunnet My Opera, et lignende nettsted, drevet av IT-selskapet Opera.Mange bruker slike nettsamfunn for å profilere seg, legge ut bilder eller design de er fornøyd med og få vist det frem for hele verden. - Vi får av og til henvendelser fra internasjonale selskaper som ønsker å kjøpe bilder de har sett i fotoalbumene på profilene våre. Da formidler vi kontakt med brukerne, sier Øverdahl, - Oi, sier Vike Arnesen. - At sånt skjer visste jeg faktisk ikke. Men det er jo kjempekult.Blinkskudd.
Hun jobber som frilansfotograf ved siden av studiene i sosialantropologi, og har lagt ut noen blinkskudd på profilen. - Jeg har fått masse positiv respons på de bildene fra venner, det er jo hyggelig i seg selv, og hvis noen vil kjøpe er det bare å ta kontakt, ler hun. I tillegg har hun vurdert å melde seg inn i én av de mange fotogruppene på Facebook. Hittil er Vike Arnesen medlem av ymse grupper, alt fra UiB til "Bevegelsen for et Buekorpsfritt Bergen", en gruppe for studenter "som liker å sove lenge om morgenen". Hittil har godt over 1000 meldt seg inn. Men det finnes som sagt mer seriøse grupper, for fag eller yrker, som kan være nyttige for nettverksbygging. - Grupper er en genial måte å komme i kontakt med folk med felles interesser på, uten hensyn til geografiske begrensninger, sier Øverdahl. - Slike nettsteder er rett og slett som en litt lengre arm ut i verden, sier han.Søk etter artikler, eller søk på nettet:
Søk i Aftenposten

Nilsen og Stordrange
svarte om budsjettet
Her får du svar om din økonomi etter statsbudsjettet for 2010.
NYTTE PÅ NETT:

50 gode
gratisprogrammer
Her er 50 nettlenker, som gir deg enda større glede av PC-en din – helt gratis.

Magisk i Florida
Ny fornøyelsespark åpner i Florida, og denne gangen er det Harry Potter som er verten.

Svarte om pensjon
Er du forvirret etter de siste ukenes pensjons-forhandlinger? Pensjonsekspert Alexandra Plahte svarer på dine spørsmål om pensjon kl 14.

PLANTS VS. ZOMBIESBak den tegnefilmaktige fasaden skjuler Plants vs. Zombies en spillbarhet som få iPhone-spill kan matche.På forsiden nå:

Slik ser den spanske strandkanten ut nå
Ny sand skal sikre at turistene fortsatt har Costa del Sol som sin feriefavoritt. Les saken

- På grensen til svindel
Arnfinn Nilsen betalte 87 kroner for å sitte i kø hos Lyses feilmeldingstelefon.Les saken
Hodetelefoner

- Følger utviklingen med bekymring
Verdenscupfinale langrenn fredag
Reise

Spanske strender snart klare for storinnrykk
Annethvert nettkjøp er en reise
Bil og Motor

Finner ingen elektroniske feil
Se bilder av de ni mest solgte bilene her
Honda tilbakekaller 412.000 biler i USA
Jobb

Fra suksess til økonomisk krise
Hva er den kuleste sommerjobben?




























