Kunsten å kjøpe digitalkamera

Aftenposten ForbrukerKjøpshjelp
Annonse
 Foto: TOSHIFUMI KITAMURA

Foto: TOSHIFUMI KITAMURA  

Kunsten å kjøpe digitalkamera

Digitalkameraer er den store bestselgeren. Slik finner du det rette for deg.

Erik Faarlund, Redaktør i AkamFørst publisert: 30.10.05 | Oppdatert: 02.11.05 kl. 21:30

Før du kjøper digitalkamera

Før du kjøper kamera er det viktig å tenke gjennom eller sjekke disse punktene:

  • Hva er det du trenger eller ønsker deg? Hva skal du bruke kameraet til? Det finnes ikke noe slikt som "Det beste kameraet", bare "Det beste kameraet til ditt bruk".
  • Vil du spare penger ved å handle på nett, eller vil du heller ha den ekstra tryggheten du får ved å benytte faghandelen?
  • Selgere har ikke alltid så veldig god greie på den enkelte modellen. Sjekk derfor andres erfaringer og uavhengige tester på nettet før du kjøper noe. På Internett er det også lett å få hjelp til å finne ut hva man bør kjøpe. Ingen kameraer er perfekte, selv om en selger ønsker å framstille det slik. Det er alltid noen ulemper med alle kameraer.
  • Kjøp kameraet litt før du trenger det, så du blir vandt til å bruke det. Ikke kjøp det for lang tid i forveien, for utviklingen går fort og nye modeller kommer hele tiden.
  • Av samme grunn bør du ikke vente på det neste, enda bedre kameraet, for det er alltid et nytt like rundt hjørnet. På den måten får du aldri kjøpt et kamera, og de bildene du ikke tar mens du venter på å kjøpe kamera, er tapt for alltid.
  • Annonse

    Denne kjøpsguiden er utarbeidet avAkam for forbruker.no/digital. Akam er Norges ledende nettsted for digitalfoto. Hos Akam finner du grundige tester av digitalkameraer, fototips, produktguide og nyheter.

    På grunn av gode økonomiske tider, og en rivende utvikling innen kamerateknologi, har salget av nye kameraer i Norge nesten tredoblet seg de siste ti årene. Det betyr at de aller fleste nordmenn i dag har et kamera - filmbasert eller digitalt, kompakt eller speilrefleks.

    Nesten halvparten av alle norske husstander har et digitalkamera, og 94% av alle kameraer som ble solgt i fjor var digitale. I år er andelen enda høyere.

    Kartlegg egne behov

    Med et så stort marked for digitale kompaktkameraer, sier det seg selv at tilbudet også blir stort, og kameramarkedet er en jungel det ikke alltid er lett å orientere seg i. Det er et stort antall produsenter, som produserer en rekke mer eller mindre forskjellige kameramodeller. Hvis man vet en del om kameraer, er det lett å sammenlikne spesifikasjonene, men veldig mange viktige egenskaper ved et kamera, som for eksempel bildekvaliteten, går det dessverre ikke an å lese ut av en spesifikasjonsliste. Så det kan av og til være vanskelig å vite hva man skal velge.

    Det første du må gjøre når du skal ut å kjøpe kamera er å vurdere hva det er du vil ha. Hvilke egenskaper ved et kamera er viktige for deg? Skal det være lite? Skal det ha manuelle funksjoner? Skal det ha stort zoom-område? Hva er budsjettet ditt? Sannsynligheten for å finne et kamera som tilfredsstiller alle ønskene dine er ikke så veldig stor.

    Vi pleier derfor å dele behovene inn i tre kategorier:

  • Behov
  • Ønsker
  • Kjekt å ha
  • Deretter må du legge behovene dine inn i disse tre kategoriene. Når det er gjort er det lettere å finne ut hva man er ute etter.

    Funksjoner

    Du trenger ikke å gjøre dette til en vitenskap. Du må bare ha en viss idé om hva du krever av kameraet, du kjøper. Når det er gjort, har du allerede eliminert en stor del av tilgjengelige modeller. Deretter må du tenke på hvilke andre funksjoner du ønsker i tillegg. Disse er kanskje ikke avgjørende, men du vil kanskje ønske at kameraet har i hvert fall noen av egenskapene på denne lista. Den siste kategorien er mer som en bonus å regne, og bør ikke vektlegges for tungt.

    Viktige spesifikasjoner

    Den vanligste spesifikasjonen som oppgis på et digitalkamera er antallet megapiksler (millioner punkter). Dette sier hvor mange punkter bildene du tar består av, altså oppløsningen. Et bilde som består av flere megapiksler kan skrives ut i større format enn et med færre megapiksler. Det betyr at hvis du utelukkende lager bilder som skal inn i fotoalbum, så har alle kameraer i dag høy nok oppløsning til det, og du trenger egentlig ikke tenke på dette i det hele tatt.

    Dersom du ønsker å ha muligheten til å lage større forstørrelser vil du trenge høyere oppløsning. 5 megapiksler vil være bra for A4, for eksempel. Høyere oppløsning betyr også at bildefilene blir større, og du trenger mer lagringsplass til dem. Men antallet megapiksler bestemmer ikke bildekvaliteten alene. Det setter bare noen rammer. Det er mange andre faktorer som er med på å avgjøre det, så ikke se deg blind på megapiksler.

    Prisklasse

    Digitalkameraer er å få kjøpt fra under tusenlappen, og opp til omtrent like mye som en god bil. Du må derfor finne en prisklasse som passer din lommebok og ditt bruk. De billigste kameraene er greie for barn som skal lære å ta bilder, samt tilfeller der minnene er viktigere enn bildekvaliteten. Hvis du går opp en prisklasse får du kameraer med autofokus og zoom. Autofokus er viktig for skarpheten på bildene. I høyere prisklasser får man høyere oppløsning, flere funksjoner og bedre bildekvalitet.

    størrelse

    Det som før gjorde kameraer ganske store, var filmen kameraene brukte. Nå, når vi ikke lengre bruker film, kan kameraene gjøres vesentlig mindre. Det er derfor mulig å få kameraer i veldig forskjellige størrelser, fra ca 100g og opp til flere kilo. De minste kameraene har normalt færre funksjoner, men det finnes gode kompromisser. Du må derfor vurdere om du vil ha all verdens funksjonalitet og heller bære på litt mer, eller om du vil ha et kamera som glir lett ned i en lomme, og som du kan ha med deg alltid.

    Bildekvalitet

    Når man kjøper digitalkamera får man normalt det man betaler for - i hvert fall i form av spesifikasjoner og byggekvalitet. Bildekvaliteten kan variere en del innenfor samme prisklasse, men dyrere kameraer har, som en generell regel, bedre bildekvalitet enn de rimeligere.

    En del kameraprodusenter gir kameraene sine objektiver av kjente kvalitetsmerker, som Leica eller Carl Zeiss. Dette er naturligvis for å gi inntrykket av at det er super optikk i kameraene. Dessverre lever disse objektivene ofte ikke opp til navnet sitt. Både Leica og Carl Zeiss leverer rimelig optikk til kompaktkameraer, og kvaliteten på disse er ikke den vi kjenner fra deres rådyre toppmodeller. Det sier derfor ikke så mye om bildekvaliteten hvilket merke som står på objektivet.

    Akam

    Den beste måten å få vite noe om bildekvaliteten på, er ved å lese uavhengige tester. Disse finnes enten i tidsskrifter eller på internett. Et godt sted å starte for informasjon om digitale kameraer er www.akam.no. Her vil du finne nyheter, tester, informasjon om kameraene, lenker til andre nettsider med informasjon, samt et diskusjonsforum. Siden har også anbefalinger av kameraer i ulike prisklasser, for å gjøre det enklere for leseren å velge, og liste over pris på kameraene i ulike nettbutikker. All informasjonen er på norsk, og du betaler ingenting.

    Nettbutikker

    På grunn av det enorme utvalget, og lesernes ulike behov, er det umulig å fortelle deg hvilket kamera nettopp du bør kjøpe. Vi anbefaler i stedet at du bruker litt tid på å orientere deg i markedet. Det trenger ikke ta så lang tid. Hvis du leter på nettet, finner du fort den informasjonen du trenger. Personlig synes jeg også at det å finne ut hva jeg faktisk vil ha, er noe av moroa.

    faghandel eller nettbutikk

    Prispresset i dette markedet er stort, og det gjør at vi som forbrukere kan gjøre svært gode kjøp. Det gjøres mange tiltak for å kutte kostnader, så du kan få varene litt billigere. Noen av disse tiltakene har implikasjoner for deg som kunde, og det er viktig å være oppmerksom på.

    Mange av oss er skeptiske til å handle på nettet, og etter å ha hørt skrekkhistorier andre fortelle er det ikke så rart. Til dem har vi noen råd:

  • Selv om du ikke ønsker å handle over internett, så går det an å orientere seg der. Da får du bedre oversikt, og er ikke prisgitt hva en selger finner det for godt å gi deg av informasjon.
  • Hvis du handler i en seriøs nettbutikk, så er du rimelig trygg, og du får 14 dagers angrefrist, så hvis du får fått et produkt som ikke er slik du trodde, så kan du returnere det. Den muligheten har du ikke i vanlig butikk.
  • Hvis du ikke bor i Oslo, er utvalget på nettet mye større enn i butikkene.
  • Hvis du ikke vil kjøpe et kamera uten å ha sett det og tatt på det først, så kjøp det i en butikk.
  • I butikken

    Veldig mange er skeptiske til å kjøpe noe til flere tusen kroner usett. Hvis du føler det sånn, gå til fotobutikken og be om å få ta og føle på kameraene. Hvis du er i en ordentlig fotobutikk er det vanligvis kunnskapsrike ekspeditører, som kan sine ting. Det er noe du ikke får i nettbutikker. Men prisene er ofte lavere, og utvalget større i nettbutikkene. Hvis du bruker en fotobutikk til å se og ta på kameraene anbefaler vi at du også kjøper kameraet der. Du må selv vurdere hva som er viktigst for deg. Men de tidene da de fleste nettbutikker var useriøse, er forbi, og mange av dem er vanlige fotobutikker som også har nettbutikk.

    En ting skal man være klar over når man handler fotoutstyr, er at noen av butikkene kjøper varer fra norsk importør, mens andre kjøper fra utlandet. Hvis du kjøper et kamera der det ikke følger med bruksanvisning på et skandinavisk språk, er det sannsynlig at du har fått en EU-modell, eller en amerikansk modell. Ulempen med det, bortsett fra språket i bruksanvisningen, er at hvis kameraet må på service, så kan det være svært lang ventetid. Hvis forhandleren stenger, og du trenger service, er det mulig at du selv må sende kameraet til utlandet, da den norske importøren i mange tilfeller ikke ønsker å forholde seg til varer de ikke selv har solgt. Til gjengjeld er ofte disse modellene noe rimeligere. Du må derfor vurdere hva sikkerheten ved å ha norsk importør er verdt for deg.

    Nå har vi tatt for oss de viktigste tingene man bør tenkte igjennom før man kjøper digitalkamera. Vi har bevisst latt være å gi noen konkrete tips til hva du bør kjøpe, da det er så mange forskjellige behov og ønsker. Men hvis du følger de rådene som er gitt her er sannsynligheten stor for at du ender opp med det som, for deg er riktig kamera, fra riktig forhandler, til riktig pris.

     

    Søk etter artikler, eller søk på nettet:

    Søk i Aftenposten


     

    Gjør et TV-kupp!

    2009-modellene selges til reduserte priser. Her er de beste kjøpene.

    NYTTE PÅ NETT:

     Foto: / ARKIVFOTO: CORBIS

    50 gode
    gratisprogrammer

    Her er 50 nettlenker, som gir deg enda større glede av PC-en din – helt gratis.

    Annonse

    Kjøpsguide:

    Ny TV ?

    Ny TV? Sjekk våre TV-tester.

    Test av HD-kameraer:

    Film ferien i HD-kvalitet

    Nytt videokamera til sommerferien?

    Kjøpsguider

    Verktøy

    Søk i arkivet

    Tester

    Kameraer, TV-skjermer, PC-er. Og mye mer.

    Annonse

    Siste 5 tester

    PLANTS VS. ZOMBIESBak den tegnefilmaktige fasaden skjuler Plants vs. Zombies en spillbarhet som få iPhone-spill kan matche.
    DANTE'S INFERNOPupper og vold i spill-tolkning.
    Annonse

    På forsiden nå:

     Foto: Hauge Jon / ARKIVFOTO: Jon Hauge

    Nesten-pensjonister
    skapte telefonstorm

    Brev fikk nesten-pensjonistene til å gripe telefonen. Les saken

     Foto: Audestad, Paal

    Vil ha billigere
    matservering

    Kutt momsen på servering, krever reiselivsorganisasjon. Les saken

     Foto: Jon Ingemundsen/Stavanger Aftenb / FOTO: JON INGEMUNDSEN/STAVANGER AFTENBLAD

    Unge spanjoler flykter fra krisen

    Spanjolene Francisco, Covadonga og Maria dro fra arbeidsledighet i hjemlandet til jobb og studier i Norge.

     
     Foto: Arne Bjørndal

    Ny sand skal
    gjøre Spania-
    turister trofaste

    Ny sand skal sikre at turistene fortsatt har Costa del Sol som sin feriefavoritt. Les saken

     Foto: / FOTO: Pål Christensen

    - På grensen til svindel

    Arnfinn Nilsen betalte 87 kroner for å sitte i kø hos Lyses feilmeldingstelefon.Les saken

     
    Annonse
    Annonse




    Annonse