Annonse

Østeuropeere slo ut politiet

Aftenposten ForbrukerData
Annonse
 Foto: Cristina Fumi / ScanStchPhoto

Foto: Cristina Fumi / ScanStchPhoto 

Østeuropeere slo ut politiet

Gammel programvare, brudd på sikkerhetsregler og manglende datasikkerhet førte til at datakriminelle slo ut PC-er til politiet over hele landet.

PER ANDERS JOHANSEN| JOSTEIN IHLEBÆKFørst publisert: 13.03.09 | Oppdatert: 13.03.09 kl. 11:16

 

Datakriminelle på fremmarsj

Aftenposten har i flere artikler fokusert på økt datakriminalitet.

  • Her takler de hissige virus
  • Seks av ti norske PC-er angripes
  • Antall forsøk på kartlegging og innbrudd er tidoblet på to år, ifølge tall fra Nasjonal sikkerhetsmyndighet.

    De kriminelle laster ned informasjon om blant annet kredittkort og bankkonto.

    900.000 PC-er i Norge – 6 av 10 datamaskiner – har vært utsatt for dataangrep.

    De fleste blir angrepet etter besøk på infiserte nettsider.

    Datamaskiner til uvitende nordmenn kan ha vært brukt til å drive cyberkrigføring.

    Gode råd:

    Sørg for at alle programmer er oppdatert med nyeste versjon.

    Vær forsiktig med bruk av minnepinner og bærbart medieutstyr.

    Vis nettvett når du surfer.

    Sørg for at din PC er beskyttet med brannmur.

    Ta sikkerhetskopi på ekstern harddisk.

    Annonse

    Politiets operasjonssentraler kom ikke på nett, passkontorer måtte stenge, etterforskere fikk ikke opp sakspapirer og publikum slet med å få den servicen de skulle ha.

    Og på Gardermoen måtte politiet slippe inn reisende, uten å kunne sjekke dem mot sine dataregistre – stikk i strid med vanlige rutiner.

    Norsk politi ble i går rammet av et storstilt dataangrep da 1000 datamaskiner over hele landet ble infisert av et datavirus.

    Det omfattende datakollapset kommer bare to uker etter at Kripos ble slått ut i to dager. I sommer ble to politidistrikter rammet. Angrepet i går er imidlertid det desidert største.

    Østeuropeiske kriminelle.

    Bak angrepet står trolig en østeuropeisk gjeng med datakriminelle fra Ukraina, som utviklet Conficker-ormen. Viruset finnes i mange versjoner, men rammer ikke datamaskiner med ukrainsk tastatur.

    Conficker er et ondsinnet program som sprer seg gjennom hull i sikkerhetsnettet til Microsoft Windows. Selve feilen ble oppdaget og stengt allerede i oktober i fjor, men siden den gang har dataviruset spredd seg til flere titalls millioner PC-er.

    Det kan kopiere seg rett inn i maskinen over Internett, eller via Internett-nettverk, minnepinner og annet bærbart utstyr.

    De 1000 datamaskinene i politiet som ble infisert, begynte automatisk å forsøke å laste ned en oppdatering av den ondsinnede programvaren fra 250 ulike nettsteder, samtidig som viruset sjekket ut IP-adresser og lastet ned lokale brukernavn. Ingen vet imidlertid helt sikkert hva de kriminelle kan ha fått tak i av informasjon, eller hva de vil bruke dette til.

    Må rense datamaskinene.

    Politiets data- og materielltjeneste (PDMT), som har ansvaret for politiets datasikkerhet, hevdet i går at politiets beredskap ikke ble svekket.

    – Vi har sporet opp hvilke IP-adresser som er infisert. Nå har vi satt i verk mottiltak, og vi må vaske alle de infiserte PC-ene manuelt. Det kommer til å ta noen dager, sier kommunikasjonsdirektør Espen Strai i PDMT.

    Ingen er sikker.

    Nasjonal sikkerhetsmyndighet mener datakollapset i politiet viser at ingen er hundre prosent sikre mot dataangrep.

    – Dette viser at vi har et komplekst IKT-trusselbilde, og at dataangrep kan ramme alle. Derfor er det viktig å ha evne til å reagere på en god måte, sier avdelingsdirektør Christophe Birkeland i datasikkerhetsavdelingen NorCERT i Nasjonal sikkerhetsmyndighet til Aftenposten.

    De siste dagene har det dukket opp en ny versjon av Conficker, som skremmer IT-miljøer over hele verden. Samtidig har både Symantec og Norman sendt ut nye advarsler om dataangrep. Den nye versjonen oppdaterer maskiner som er smittet, slik at det blir enda vanskeligere for antivirusverktøy å «vaske» maskinene. På den måten ønsker hackerne å sikre kontrollen på datamaskinene de styrer, uten at de som eier maskinene er klar over det. Hackerne kan styre maskinene, blant annet til å sende spam eller hente ut informasjon.

    Tidligere i år spredde Conficker-angrepet seg til ca. ti millioner PC-er. I januar ble sykehus på Vestlandet og Nord-Trøndelag fylkeskommune rammet.

     

    Søk etter artikler, eller søk på nettet:

    Søk i Aftenposten


    NYTTE PÅ NETT:

     Foto: / ARKIVFOTO: CORBIS

    50 gode
    gratisprogrammer

    Her er 50 nettlenker, som gir deg enda større glede av PC-en din – helt gratis.

    Annonse

    BAKKENETTET SLUKKER

    Unngå svart hytte-TV

    Slik får du sett dine favorittprogrammer også på hytta.

     

    Markedets beste TV!

    Ny flatskjerm? Her er markedets beste TV.

    MOBILQUIZ:

     Foto: Eik Robert / ROBERT EIK

    Hva er WAP?

    Test dine mobilkunnskaper.

    Kjøpsguide:

    Ny TV ?

    Ny TV? Sjekk våre TV-tester.

    TEST: HD-KAMERA

     Foto: Geir Amundsen

    Film i HD-kvalitet

    Les vår test av HD-kameraer før du kjøper.

    TEST: HD PVR

     Foto: Get

    Nesten i mål

    Vi har testet Gets HD PVR.

     
    Skriv ut
     
    Tips Forbruker.no

    tips@forbruker.no

    tlf: 22 86 40 30

    Annonse

    Siste 5 tester

    Annonse

    På forsiden nå:

     Foto: RAMON DE LA ROCHA

    Karneval på Kanariøyene

    Spanjolene gjør seg klare for senvinterens villeste festligheter! Les saken

     
     Foto: Uglum, Morten

    Derfor fungerer
    ikke chip hos
    bensinstasjonene

    Mens du for lengst kan bruke chip når du betaler i de fleste butikker lar de nyeste kortterminalene vente på seg på bensinstasjonene.Les saken

    Norgespremière for
    Googles «Street View»

    Omstridt karttjeneste klar for Norge.Les saken

     
    Annonse

    Kjøpsguider

    Verktøy

    Søk i arkivet

    Tester

    Kameraer, TV-skjermer, PC-er. Og mye mer.

    De 50 beste

    Nettspill

    Prøv 50 favoritter. Her er de beste spillene.

    Annonse




    Annonse