Kindle-bestselgere i Norge
Selv om bestselgerne til Kindle egentlig ikke skal være tilgjengelige i Norge, er det svært enkelt for norske lesere å få tak i dem. Men noen ulemper får du.
Pris og Garanti
- Veiledende pris: 2024 kr
![]() | |
![]() | Lett å bruke, har det leseren trenger. Lang batteritid (et par uker uten mobilenheten påslått). Billige bøker. Leser greit all PDF med mye tekst. |
![]() | Bundet opp mot Amazons nettbutikk og bare engelskspråklige utvalg. Egner seg ikke til lesing av bøker og dokumenter med mye grafikk |
Mål
- Bredde: 13,46 cm
- Høyde: 20,32 cm
- Dybde: 0,91 cm
- Vekt: 290 g
Andre funksjoner
- Prisen inkluderer frakt, toll og mva
Amazon Kindle
Jeg testet den amerikanske utgaven av lesebrettet Kindle i vår. Den testen kan du lese her:
Lett å forstå Kindle-suksess .
Som ivrig leser av engelskspråklige bøker ble jeg begeistret over dette produktet, som legger så mye mer til rette for meg enn det en papirbok gjør.
Andre lesere er også begeistret. I følge nettbutikken Amazon kjøper Kindle-eiere over tre ganger så mange bøker som før de kjøpte lesebrettet. Så langt har ikke jeg gått, men det er liten tvil om at leseopplevelsen er suveren og prisene lave.
Derfor var det med skuffelse jeg sist helg registrerte at under halvparten av bestselgerne i New York Times er å få i den separate Kindle-butikken som er tilgjengelig for oss som bor utenfor USA. Riktignok kan du kjøpe over 290.000 titler, men 11 av 20 bestselgere mangler. Som for eksempel Dan Browns populære The Lost Symbol.
Går rundt
Hittil har det vært mulig å handle i den amerikanske Kindle-nettbutikken med en amerikansk Kindle i Norge, riktignok uten å kunne bruke den attraktive muligheten til å laste ned bøker trådløst via mobilnettet.
I går ankom Aftenpostens innkjøpte eksemplar av den nye, internasjonale Kindle, og jeg måtte selvsagt øyeblikkelig teste ut om det er mulig å få tilgang til disse bestselgerne, selv om Amazon forsøker å forhindre det. Jeg er ikke særere enn at jeg godt kan tenke meg å lese bøker jeg vet andre liker.
Amazons Kindle-sjef Steve Kessel ville ikke kommentere muligheten for dette da han besøkte Oslo onsdag, men jeg har oppdaget at er svært enkelt å omgå "sperrene".
Slik gjør du det:
Bruk den eksisterende Amazon.com-kontoen din, som du kjøpte Kindle med, til å kjøpe og sende et gavekort til en annen e-postadresse enn den du har registert der. Lag en ny, amerikansk Amazon-konto med en annen nettleser, og klikk på Apply a Gift Cerfifcate inne på den. På denne kontoen må du ikke legge inn et norsk kredittkort, for da virker ikke omveien. Legg i stedet inn gavekort-koden du nettopp fikk tilsendt. Så avregistrerer du din Kindle fra den gamle kontoen, og registrerer den på den nye, amerikanske kontoen. Du har fått tilgang til alle bestselgerne. Aftenposten vet selvsagt ikke om Amazon kommer til å tette dette hullet.
Faktisk kan du nå handle de amerikanske bøkene trådløst i 100 land over hele verden, uten å betale ekstra. Prisen du betaler blir den samme, uansett om du handler i den internasjonale/norske eller i den amerikanske butikken. Kostnaden ligger typisk i underkant av 70 kroner for en fersk bok. Selv om amerikanerne har enda lavere priser, legges et tillegg på to dollar på alle e-bøker som sendes trådløst fra USA og til utlandet. Velger du å koble Kindle til en PC, kan du spare disse overføringspengene.
Oppdatering: En leser har gjort meg oppmerksom på en enda enklere måte å gjøre dette på. Du trenger ikke registrere en amerikansk konto eller avregistrere Kindle. Alt du gjør er å endre ditt bosted til USA inne på din vanlige, norske konto. Bruk for eksempel en legal amerikansk adresse du kan opprette på Jetcarrier.com. Deretter kan du bruke ditt norske kredittkort som før, også på amerikansk utvalg. For avisabonnementer må du betale fem dollar ukentlig for datatrafikken, men til gjengjeld får du tilgang til den såkalt eksperimentelle webleseren, som gir deg gratis tilgang til Internett (om enn sakte og temmelig krøkkete) overalt. Uansett hvilken metode du velger får du ekstraavgiften på rundt ti kroner per bok for dataoverføringen.
Overalt
Om du har en iPod Touch eller iPhone på en amerikansk konto og en Kindle på amerikansk konto med gavekort, kan du også synkronisere bokmerkene dine og lese bøkene på lommeenheten din, uavhengig av om du har med deg lesebrettet. Funksjonen er foreløpig ikke tilgjengelig i den internasjonale Kindle-butikken, og heller ikke om du velger metoden med bare adresseendring. Støtte for andre mobiler er under utvikling.
Ulempen med å registrere Kindle på en amerikansk konto, er at du ikke kan tegne abonnement på aviser og tidsskrifter med gavekort. Men du kan kjøpe enkelteksemplarer. Uansett vil trolig problemet med begrenset utvalg være forbigående, for utvalget øker raskt.
Ikke web
Den internasjonale utgaven av Kindle har mobiltilkobling, men lar deg ikke surfe på nett i Norge. Men den gir deg ubegrenset og gratis tilgang til Wikipedia. Leser du for å lære, er denne tjenesten nærmest uunnværlig. Dessverre går det litt tregt å slå opp via mobilnettet. Men de 18 sekundene du venter fra du tenker på å slå opp et ord til du begynner å lese, gjør ikke funksjonen ubrukelig.
Uansett er det ikke mindre enn forbløffende å kunne laste ned bøker av høy kvalitet med ett eneste klikk, ofte på under 15 sekunder og til en så lav pris. Denne kommer nok til å ligge under mange norske juletrær i år.
Les også:Google vil selge deg e-bøker
Orwell i e-bokens alder
Momskrise på e-bøker
I tvil om Kindle
Lesebrettrøbbel for forlagene Kindle kommer til Norge
Flere bilder (Klikk på bilde for å vise en større versjon)
Søk etter artikler, eller søk på nettet:
Søk i Aftenposten
Tester
NYTTE PÅ NETT:

50 gode
gratisprogrammer
Her er 50 nettlenker, som gir deg enda større glede av PC-en din – helt gratis.
Kjøpsguider
Verktøy
- Siste
- Mest tipset
- Mest lest
- Siste
- Mest tipset
- Mest lest
Siste fra Digital

PLANTS VS. ZOMBIESBak den tegnefilmaktige fasaden skjuler Plants vs. Zombies en spillbarhet som få iPhone-spill kan matche.På forsiden nå:

Nesten-pensjonister
skapte telefonstorm
Brev fikk nesten-pensjonistene til å gripe telefonen. Les saken

Unge spanjoler flykter fra krisen
Spanjolene Francisco, Covadonga og Maria dro fra arbeidsledighet i hjemlandet til jobb og studier i Norge.

Ny sand skal
gjøre Spania-
turister trofaste
Ny sand skal sikre at turistene fortsatt har Costa del Sol som sin feriefavoritt. Les saken

- På grensen til svindel
Arnfinn Nilsen betalte 87 kroner for å sitte i kø hos Lyses feilmeldingstelefon.Les saken
Digital-tester
- Vinterens mobile nyheter
- HTC HTC Touch2 (T3333)
- Nokia E72
- LG Electronics BL20
- Nokia E55
- Nokia 6760 Slide
- Sony Ericsson Xperia X2
- Nokia 5530 XpressMusic
- LG Electronics BL20
- Samsug i7500 Galaxy
Siste fra Forbruker.no
Reise

Hit skal åtte av ti på charterferie
Vinn en iPhone - bli med i videokonkurranse
Vil ha kutt i serveringsmomsen
Bil og Motor

Finner ingen elektroniske feil
Se bilder av de ni mest solgte bilene her
Honda tilbakekaller 412.000 biler i USA
Jobb

Er klar over underrapportering
Arbeidsulykker: store mørketall
Advarer mot personlighetstester


















