Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Eierne av denne hytta lurer på hvordan de kan få den til å se pen ut - selv om den står på stylter.

    FOTO: Privat

Hytte på stylter

Hytteeierne måtte bruke pilarer som «grunnmur», men nå trenger de eksperthjelp for å finne ut hvordan de kan gjøre «styltehytta» mer estetisk.

Hei!

Vi har bygget hytte i Seljord kommune i Telemark. Det var, og er fortsatt ikke bilvei inn til tomta. Vi hadde dermed ikke mulighet til å sprenge og planere. Det var da naturlig å velge pilarer som «grunnmur».

Etter hvert som pilarene skjøt i været ble det svært tydelig at tomta ikke var så flat som vi først hadde fått inntrykk av. I det ene hjørnet, i forkant av hytta, er det over to meters høyde på pilaren.

Nå har hytta stått i to vintre uten problemer, så vi er ikke bekymret for instabilitet. Mange av pilarene står direkte på fjell eller store steiner, og tykt kamstål boret ned i dette. Vårt spørsmål går på det estetiske.

Hva kan vi gjøre for å redusere inntrykket av at hytta står på «stylter»? Vi har en trapp som står rett ut fra terrassen. I byggeperioden var denne en nødvendighet. Vi tenker at vi skal snu denne slik at den går langs terrassen i stedet.

I pilarblokkene er det spor som gjør at vi har muligheten til å legge inn for eksempel trykkimpregnerte bord mellom pilarene. Vi har gjort et enkelt forsøk i to mellomrom, men er ikke veldig fornøyd. Vi er veldig spent på om det finnes gode og artige løsninger for dette.

Mvh Børre Jensen

Hei Børre!

Det er mange fordeler med å benytte pilarer som fundament, det er en rimelig og enkel løsning og er det vanskelig fremkommelighet for betongbiler, kan det være den eneste løsning.

Denne fundamenteringsmåten passer best der det er grunt til fjell. Ulempen med pilarer er at den krever plass til et kryperom under bjelkelaget, og det gjør at hytta ofte kan bli høyere enn ønskelig.

Det blir også større høydeforskjell mellom gulvet inne og terrengnivået ute. Når hytta i tillegg ligger i skrånende terreng gir det ekstra høyder over terreng.

Støtte opp terrenget nedenfor hytta med stablestein for så å fylle opp med jord under hytta kan redusere høydene og gi en bedre terrengtilpassing. Dette kan være kostbart og dessuten vanskelig uten fremkommelighet med bil.

Hulrommet mellom bakken og hytta kan lukkes med en blending. Det vil gi en bedre tilslutning til bakken og hytta vil ligge bedre i terrenget.

Vanligste løsninger for blending er mur for eksempel av naturstein eller espalier av trespiler. Uansett løsning er det viktigst å legge blendingen utenfor pilarene og la den avsluttes mot gulvbjelkelaget. Det kan være fint å la rekkverk bryte i mønster og materialitet.

Har lyst til å minne litt om eldre tiders byggeskikk fra flere av landets dalstrøk.

Gamle hus kunne være fundamentert på forskjellig vis, fra enkelt oppstablet stein under hjørnene til forseggjorte kjellere med murte vegger og hvelv. Kjellere under hele eller deler av gamle hus er som regel av tykke vegger av stein som er tørrmurt eller murt opp med mørtel. Gamle hus uten kjellere hadde gulvet rett på bakken eller løftet opp slik at det dannet seg et lavt rom, kryperom, mellom gulvet og bakken under.

Kryperommet kunne være lukket, det vil si at det er grunnmur rundt hele huset, kanskje bare noen luftehull, eller åpent som under et stabbur med enkle stein under hvert hjørne.

Høye tørrmurte grunnmurer er vanlige i alle landets dalfører.

Hvis hytta ligger i et snørikt område kan blending med stein eller en annen form for murverk være et naturlig valg. Det er viktig at muren har åpninger for å sikre lufting av hulrommet under hytta og at vann ikke demmes opp under hytta. Dette avhenger selvfølgelig av fremkommelighet for levering av stein. Har dere et lengre tidsperspektiv på arbeidet kan det samles stein fra området som det ble gjort på gamle hus.

Det kan også være lurt å skille rekkverket og gelender fra blendingen av hulrommet, for eksempel ved bruk av naturstein i muren kan rekkverk være med trespiler som gir et lettere uttrykk. Eller ved bruk av espalier i rutemønster på utsiden av spilene, kan rekkverk ha stående eller liggende panel.

Du foreslår å vende trappen langs med hytta og terrassen. Dette vil absolutt gi en bedre beliggenhet for trappen og som kan bli en del av blendingen av hulrommet.

Ved bruk av mur kan trappen legges langs med blendingen og gjerne bygges opp av samme materiale. Dette vil gi en fin adkomst til hytta fra terreng og hytta vil bli bedre tilpasset landskapet.

Hvis dere velger å bruke espalier som blending kan denne løsningen kombineres med beplantning av busker og planter fra stedets flora. Ved bruk av espalier kan rekkverksløsning langs terrassen brukes som rekkverk langs trappeløpet og dempe inntrykket av at hytta ligger langt over terreng.

Jeg heller til at dette kan bli den mest vellykkete estetiske løsningen for dere, men det avhenger av tilgangen på stein.

Lykke til!!

Hilsen siv.arkitekt Hedda Leivestad

Les også

Relaterte bilder

Familien hadde ikke mulighet til å sprenge og planere, og måtte bygge på stylter. FOTO: Privat

Hytteeierne har forsøkt å legge inn trykkimpregnerte bord mellom platene, for å få det til å se penere ut. FOTO: Privat

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer