• - Jeg vil si unnskyld til pårørende og pasienter som har vært skadelidende ved sykehuset i 2011, sier Ahus-direktør Hulda Gunnlaugsdottir.

    FOTO: NTB Scanpix

Ahus-direktøren ber pasienter og pårørende om unnskyldning

- Jeg vil si unnskyld til pårørende og pasienter som har vært skadelidende ved sykehuset i 2011, sier Ahus-direktør Hulda Gunnlaugsdottir.

I en rapport som ble lagt frem fredag kommer det frem at Fylkeslegen mener at det fremdeles var mangel på bemanning ved Ahus de første månedene i fjor, og at det førte til økt risiko for pasientene.

Video

 

- Han vil ha mer autoritet enn Strøm-Erichsen

Vi spurte de ansatte på Ahus om hva de ønsker seg av deres nye helseminister Jonas Gahr Støre.

Ber om unnskyldning

Ahus-direktør Hulda Gunnlaugsdottir tar brevet fra fylkeslegen til etterretning. Hun sier at hun er glad for at han ikke mener det er en en årsakssammenheng mellom bemanning og dødsfallene.

- Jeg vil si unnskyld til pårørende og pasienter som har vært skadelidende ved sykehuset i 2011. Antall pasientskader ved Ahus er sammenlignbar med andre sykehus i Norge, men vi må likevel bli bedre. Det betyr trening, trening og atter trening. Vi må sette av både tid og penger til å trene på kritiske situasjoner, slik de gjør blant annet i olje og luftfart, sier hun til Aftenposten.

Les også

Fylkeslegen opprettholder kritikk mot Ahus

Fylkeslegen mener fremdeles at det var mangel på bemanning ved Ahus de første månedene i fjor, og at det førte til økt risiko for pasientene.

Gunnlaugsdottir viser til at fylkesmannen skriver i rapporten: «Grunnen til at ting stort sett går så bra - på tross av situasjonen - er at man nesten alltid har å gjøre gjøre med dedikert helsepersonell som uansett ikke ønsker å ramme enkeltpasienter og som yter en arbeidsinnsats ut over det hva man med rimelighet kan forvente.»

- Krevende situasjon

- Dette er uttalelser som vil styrke de Ahus-ansatte fremover. Dette har vært en meget krevende situasjon for ansatte, og dette er en stor anerkjennelse for den jobben som ble gjort i 2011.

Om dagens bemanningssituasjon sier Ahus-direktøren at de  fortsette vil bruke vikarer, men at de har økt bemanningen med  nærmere 1000 ansatte og derfor ikke  trenger å bruke like mange  vikarer som i 2011.»

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

  • ME-syk vant over staten i erstatningssak

    May Britt Hovland (38) fikk utmattelsessykdommen ME etter å ha deltatt i et vaksineforsøk som barn. Nå har hun fått medhold i lagmannsretten om at hun har krav på erstatning fra Staten. 341 andre har søkt om det samme.