Duer dør av fugleviruset
En due er død av fugleinfluensa i Romania. Fagfolk avviser at duer er immune mot sykdommen.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Duer er immune mot fugleinfluensa. Det har vært hevdet i mediene denne uken. Likevel er det funnet flere duer døde av fugleinfluensa over hele verden. De rumenske landbruksmyndighetene meldte denne uken at de har funnet det fryktede H5N1-viruset i en død due i Constanta-provinsen sørøst i landet. Denne provinsen ligger ved Svartehavet og er et populært feriemål for turister.
Eksperter uenige.
Romania er ikke det første landet som har meldt om smittede og døde duer. Likevel har det denne uken pågått en debatt mellom fagfolk i Bergen om hvorvidt duer kan få fugleinfluensa. Smitteoverlege Øystein Søb-stad gikk ut Bergens Tidende i helgen og krevde at duebestanden i byen måtte reduseres, blant annet fordi duene kan få fugleinfluensa. Dette avviste dyrlege ved Akvariet i Bergen, Nils Reither. Han viser til amerikansk forskning som konkluderer med at duer er immune mot denne sykdommen. Veterinærinstituttet vil ikke blande seg inn i denne debatten, men bekrefter at det er funnet fugleinfluensa i duer. - Det er flere rapporter om smittede duer, både i Europa og resten av verden. Thailand har blant annet rapportert om slik smitte, sier avdelingsdirektør Jorun Jarp i Veterinærinstituttet.Duer behandles som en smittekilde også i Norge.- Vi har faktisk hatt flere duer inne til testing her på instituttet de siste dagene, sier Jarp.Sårbare.
Ender er svært sårbare overfor fugleinfluensa. Eksperter er derimot mer usikker på hvordan en rekke andre villfugler reagerer på smitten fra H5N1-viruset. - Det kan være at duer og andre villfugler er mer motstandsdyktig mot fugleinfluensa og at de ikke alltid blir syke, selv om de får viruset på seg, sier Jarp.Advarer.
Mattilsynet mener det er unødvendig med ekstra tiltak overfor duer, og vil ikke redusere bestanden. - Vi ser ikke denne arten som den mest risikofylte, og har derfor ikke planlagt noen spesielle tiltak overfor duer. Disse fuglene er mye mer smittefarlig når det gjelder salmonella, sier Stein Ivar Ormsettrø, direktør for helse og hygiene, Mattilsynet. Mattilsynet og Veterinærinstituttet intensiverer overvåkingen av villfugl, meldte NTB i går. Et mulig utbrudd av det fryktede H5N1-viruset er oppdaget i en kalkunbesetning øst i Frankrike, opplyste det franske landbrukdsdepartementet i går.Ifølge gårsdagens statusrapport for fugleinfluensa er sannsynligheten fortsatt høy for at fugleinfluensa skal bli introdusert med villfugl til Norge.Motforestillinger mot vaksine
En plan for vaksinering av fjærkre ligger klar, men fagfolkene nøler. Muligheten er til stede for å vaksinere alle fjærkre i de mest utsatte områdene mot fugleinfluensa i løpet av noen få uker. Veterinærinstituttet har utarbeidet en plan for nød-vaksinasjon. Det har regnet ut at man kan klare å vaksinere 150 000 fjærkre i Østfold på syv dager, mens det vil ta tre uker å vaksinere 520 000 fjærkre i Rogaland. - Det er både positive og negative sider ved å vaksinere fjærkre i utsatte områder. Vi må veie disse opp mot hverandre, sier Roar Gudding, direktør, Veterinærinstituttet.Fordelen med å vaksinere fjærkre er at dette hindrer sykdom og død, og begrenser smittespredningen.Problemer.
Samtidig er det problemer knyttet til vaksinasjon. Det kan for eksempel bli vanskelig å skille smittet fugl fra vaksinert fugl, fordi vaksinen inneholder viruset. - Det er bekymringsfullt for handelen med fugl. Omverden kan si at vår fugl er infisert, og bruke dette som et handelshinder, sier Gudding.Det er også vanskelig å si om fugler er smittebærer når de er vaksinert. Har man gitt vaksine en gang, forutsetter det at man fortsetter vaksinasjonen. Det er derfor mange land som er tvilende til vaksinasjon. Thailand har klart å få kontroll over fugleinfluensa uten å bruke vaksine, mens myndighetene i Vietnam har valgt å bruke den.Les også
Siste fra seksjon
-
Kraftig økning i gravides sykefravær
Det har vært en kraftig økning i sykefraværet blant gravide. Den største økningen er blant de yngre gravide. Forskerne forstår ikke hvorfor.
21 mai 2012 12:28
Fugleinfluensaer en virussykdom som rammer fugler. Viruset H5N1 gir opp til 100 prosent dødelighet i fjærfeflokker. Menneskerkan smittes av fugleinfluensa, men det må en tett nærkontakt med syke og døde fugler til for å bli smittet.Eksperteranbefaler at folk unngår å ta på fugler. Vask hendene etter nærkontakt med fugler. Dødelighetenblant de få mennesker som er blitt smittet, har vært høy. Det finnes medisiner mot viruset, men foreløpig ingen vaksine for mennesker. Virusetkan komme til Norge i løpet av våren, spår flere eksperter.
Relaterte bilder
En due i flukt er ikke immun mot fugleinfluensaen, ifølge nye meldinger. FOTO: HEIKO JUNGE / SCANPIX

