Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Farlige lamper må fjernes nå

Ved å skifte ut miljøfarlige lysrørarmaturer kan Norge spare strøm nok til å årlig forsyne en by med 40 000 innbyggere.

Dyrt og ineffektivt. Fra 1. januar er det forbudt å bruke PCB-holdige lysrørarmaturer. Det finnes fortsatt ca. tre millioner slike overalt i samfunnet, og de kan medføre helseskade. De gamle armaturene er i tillegg til å være PCB-holdige og ulovlige, også lite effektive og dyre i forbruk. Både elektrobransjen og Enova, som leder energieffektiviseringen i Norge, anbefaler å skifte hele lysarmaturen, ikke bare den PCB-holdige kondensatoren.Slike lysrørarmaturer finnes i mange private hjem, men mest i offentlige bygg som skoler, kontorer og barnehaver, samt i lagerbygg, i gatelys og i eldre idrettshaller.- Moderne lys bruker mindre strøm, og gir et bedre lys. Alle oppdager at man trenger færre lyspunkter, noe som gir ytterligere energigevinst, sier seniorrådgiver Frode Olav Gjerstad i Enova. Nå håper Enova at enkeltpersoner og bedrifter bruker tid og lager en plan for lys-utskiftingen. - Ved å lage en samlet plan, kan man oppnå enda bedre belysning, med færre lyspunkter og lavere energibruk. Investeringen i nye armaturer er inntjent etter knapt to år, sier Gjerstad, sier han.Enova støtter regnestykket som YIT Building System har laget. De er blant landets største aktører når det gjelder å skifte ut PCB-holdige lysstoffrør. - Myndighetenes forbud mot PCB-holdige armaturer fører til en reduksjon i energiforbruket på ca. 750 millioner kWh. Dette er nok til å forsyne en by med 40 000 innbyggere, sier markedsdirektør Anders Bredesen i Yit.- Nye armaturer bruker under halvparten av energien til de gamle. De gir bedre lys og man klarer man seg med langt færre armaturer, sier han.Fra 1. januar 2005 er det ikke lenger tillatt å bruke PCB-holdige lysrørarmaturer. Noen har allerede skiftet ut gammel armatur, men fortsatt finnes det ca. 3 millioner lyspunkter som må bort.Kravet fra Miljøverndepartementet kom for fire år siden, og Statens forurensningstilsyn skal påse at regelverket følges. De innser at ikke alle vil makte fristen, og vil gi utsettelse, forutsatt at man har en plan for arbeidet.Elektrobedriften J. M. Hansen i Tromsø merker økt pågang fra næringsliv og private som vil ha fjernet gamle armaturer. - Lys som er produsert før 1980 kan inneholde PCB. Når dette blir oppdaget skal kondensatoren fjernes, og behandles som spesialavfall, sier teknisk sjef Roy Nyheim. Firmaet anbefaler kunden å skifte ut hele det gamle lyspunktet med et nytt. Nyheim erfarte på sitt eget kontor at to moderne lysrør gir minst like godt og hensiktsmessig lys som de 16 som var i de gamle armaturene.

Les også

Siste fra seksjon

Polyklorerte bifenyler (PCB) regnes i dag for en av de alvorligste miljøgiftene. PCB er et teknisk fremstilt stoff som blant annet er brukt som kjøle- og isolasjonsmiddel i elektrisk utstyr og i små kondensatorer i lysstoffarmaturer. Forbudt i Norge siden 1980. Giften er lite nedbrytbar og akkumuleres i næringskjedene. Kan være kreftfremkallende og kan svekke både immunforsvar og forplantningsevne hos mennesker. PCB og PCB-holdige produkter er spesialavfall og må destrueres i spesielle anlegg. Målet er full utfasing av all PCB-bruk innen 2005.

Relaterte bilder

<b>Skifter. </b>Elektriker Jan Åge Pettersen i J. M. Hansen Installasjon i Tromsø har den siste tiden skiftet ut hundrevis av gamle og PCB-holdige lysrørarmaturer. FOTO: OLE MAGNUS RAPP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer