Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Flaskevann på alle pulter

15 000 vannflasker deles ut til ungdomsskoleelever i Oslo. 450 elever på Skøyenåsen var de første som fikk gaven fra vann- og avløpsetaten.

- I stedet for å drikke brus kan vi fylle opp med vann. Da blir vi ikke så tørste i timen, sier et par av jentene i åttende klasse på Skøyenåsen ungdomsskole. De bedyrer at de er flinke til å drikke vann. - Men det går også mye i saft på skolen, må de innrømme.

Orange hageslange

I går gikk startskuddet for vann- og avløpsetatens nysatsing. Samtlige elever i ungdomsskolen i Oslo skal få flasker, slik at de har noe å drikke vann av. Først ute var elever og lærere på Skøyenåsen. Elevrådet tok kontakt med vannverket da de leste om flaskene i avisen. Og i går stilte kommunens folk opp i skolegården med provisorisk vannpost - en orange hageslange koblet på kranen - og spesialdesignede flasker.Bakgrunnen for flaskevannprosjektet er at Aftenposten Aften i en rekke artikler har satt fokus på drikkevannet i osloskolen. Vann- og avløpsetaten kastet seg på bølgen. Samtlige elever i ungdomsskolen i Oslo ble tilbudt vannflasker. Målet er å få ungdommene til å fylle opp flaskene sine på skolen og på den måten få dem til å drikke mer vann. Utdanningsetaten ble samtidig tilbudt å samarbeide. Utdanningsetaten er storfornøyd med innspillet og følger opp. - Vi vil gjerne være med på å distribuere flaskene. Det gjør jo at ungdommene får et positivt forhold til det å drikke vann, sier Marianne Brynildsen, informasjonssjef i utdanningsetaten.Nå produseres flasker for harde livet. De neste ukene og etter jul skal skole etter skole få dem. Ifølge Vivi Paulsen, skolekontakt i vann- og avløpsetaten, har det vært stor interesse for flaskene: - Både elever og skoleledere har meldt sin interesse. Vi vurderer å tilby flasker til samtlige elever på barnetrinnet også.Mindre brusBrussalget stupte da en skole
i Østfold installertevannkjølere. Nå har samtlige skoler i Østfold fått tilbud omvannkjølere.Flertallet i bystyret mener skolebyråden bør sjekke ut hvaet felles anbud på vannkjølere i osloskolen vil koste.

Les også

Siste fra seksjon

Brussalget stupte da en skole i Østfold installertevannkjølere. Nå har samtlige skoler i Østfold fått tilbud omvannkjølere.Flertallet i bystyret mener skolebyråden bør sjekke ut hvaet felles anbud på vannkjølere i osloskolen vil koste.

Relaterte bilder

<b>Sunne vaner. </b> Beate Kleiven (t.v.), Cecilie Scharning, Mette Greftegreff og Susanne Elstein sikret seg hver sin flaske. FOTO: ROLF ØHMAN

<b>Vann på mølla. </b> Per Engebretsen (t.v.) og Kristian Boisen Rustad fra vann- og avløpsetaten fikk vannet til å renne på Skøyenåsen skole i går. FOTO: ROLF ØHMAN

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer