-
FOTO: ILLUSTRASJONSJON HAUGE
Influensaen herjer hele landet
Influensaepidemien har spredt seg over hele landet.
Første uke i januar var 2,4 prosent sengeliggende som følge av influensa. Det viser ferske tall fra Folkehelseinstituttet. Tallene er basert på alle de som har vært hos lege og fått influensadiagnosen.
- Grensen for å kalle det en epidemi er på 1,4 prosent. De nye tallene viser at vi er godt over grensa, sier lege Siri Helene Hauge ved avdeling for infeksjonsovervåkning på Folkehelseinstituttet til Aftenposten.no.
Slik er regionene rammet av influensaedidemien:- Region nord: 3,4 prosent
- Region Sør: 2,7 prosent
- Region Vest: 2,2 prosent
- Region Øst: 2,0 prosent
- Region Midt-Norge: 2,4 prosent
- Toppen ikke nådd
Hardest rammet er Nord-Norge, hvor 3,4 prosent av befolkningen ble slått ut av viruset første uke i det nye året. Imidlertid har epidemien forplantet seg godt utover hele landet, og er ventet å øke i omfang de kommende ukene.
- Toppen er ennå ikke nådd. Vi regner med at kommer til å øke litt fram de neste ukene, sier Hauge.
Folkehelseinstituttet anslår at mellom 5 og 10 prosent av landets befolkning vil få influensa i løpet av året.
Ifølge Hauge er de fleste registrerte influensatilfellene av typen A, som er et H3-virus. I tillegg er det registrert noen få tilfeller av influensavirus B og AH1
- Av og til har man sagt at H3-viruset kan gi litt kraftigere sykdom enn influensaen som gikk i fjor. Men alle de tre typene som er registrert i denne omgang, er det mulig å vaksinere seg mot, sier Hauge.
- 1000 døde hvert år
Folkehelseinstituttet anbefaler alle over 65 år å vaksinere seg mot influensa.
- I tillegg bør personer som lider av kroniske sykdommer som diabetes og hjerte- og karsykdommer, og helsepersonell vaksinere seg, sier Hauge.
For risikogruppene kan en runde med influensa nemlig bli katastrofal.
- Vi vet ikke nøyaktig hvor mange som dør, men vi anslår at opp til 1000 personer dør hvert år, som følger av influensa. Det vil si, mange får svekket immunforsvaret sitt så kraftig at de får lungebetennelse, eller andre infeksjoner, med dødelig utgang, sier Hauge.
Det er flest eldre som dør av influensa. I tillegg blir flere eldre som rammes av influensaen så kraftig slått ut, at de aldri kommer seg helt igjen.
Selv om man ikke skulle være i risikogruppen, mener Hauge likevel det kan være fornuftig å vaksinere seg, som et forebyggende tiltak mot smitte.
- Det er fortsatt ikke for sent å vaksinere seg. Fra og med vaksinedato tar det om lag to uker før den gir full effekt, sier Hauge.
Les også
Siste fra seksjon
-
Kraftig økning i gravides sykefravær
Det har vært en kraftig økning i sykefraværet blant gravide. Den største økningen er blant de yngre gravide. Forskerne forstår ikke hvorfor.
21 mai 2012 12:28

